Новите технологии и енергийната ефективност са във фокуса на проекта за енергийна стратегия на България до 2020 г., съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
Документът, който беше представен официално в Министерския съвет, поставя акцент за развитието на отрасъла върху разумния баланс между наличния енергиен ресурс в страната и изискванията на ЕС за чиста енергия.
Като една от мерките за въвеждане на нови технологии в енергетиката се предвижда навлизането на електрическите автомобили у нас, за които до средата на следващата година в ЕС ще има стандартизирана зареждаща инфраструктура.
В България има огромен потенциал за подобряване на енергийната ефективност, отчита още документът. Като конкретна цел е посочено
50% намаляване на енергийната интензивност
през периода на действие на стратегията. Изпълнението й може да компенсира излизането от експлоатация на всички въглищни централи в България.
Понижаването на емисиите вредни парникови газове от топлофикационните дружества по пазарен начин чрез участието им в европейската схема за търговия с емисии е една от националните цели, заложени в стратегията, които трябва да осигурят устойчиво развитие на отрасъла в контекста на европейските енергийни цели.
Стратегията разглежда енергийните проекти като проекти за устойчиво развитие и предвижда институционална подкрепа както за ядрената енергетика, така и за изграждането на нови газови мощности.
Ядрената енергетика разполага с беземисионен ресурс за електропроизводство, а газовите мощности трябва да балансират развитието на вятърните централи, отчита проектът.
Подобряването на енергийната сигурност е водещ приоритет
на националната енергийна политика, е записано още в стратегията. Важен фактор за реализацията му е диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ.
Затова България залага на изграждането на реверсивни връзки със съседните й държави Гърция, Турция, Сърбия и Румъния.
Енергетиката остава приоритетен отрасъл за страната ни, който ще се управлява прозрачно, ефективно и високо професионално, е записано сред основните акценти от визията на правителството за развитието на отрасъла през следващите десет години.
Това развитие трябва да осигури баланс на количеството, качеството и цените на електроенергията, произведена от ВЕИ, ядрената енергия, въглищата и природния газ.
Проектът на Енергийната стратегия на България до 2020 г. и придружаващите го доклади по екологична оценка и оценка на съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони от "Натура 2000" са публикувани за обществен достъп и дискусия на сайта на ведомството.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев заяви пред БНТ, че според него най-важна за страната е
енергийната либерализация,
а цената трябва да се определя от енергиен борд, вместо от регулатори.
Пазарът трябва да диктува правилата, каза Плевнелиев.
Цените на газа са функция на много компоненти и България не може да диктува цените. Бих предпочел цената на електричеството да е по-висока, но да има инвестиции за енергийна ефективност, вместо по-ниска цена без такава ефективност, каза още Росен Плевнелиев.
"Не може да хвърляме всички вини в енергоразпределителните дружества. Къде е била държавата през тези години?", попита министърът.
Бих седнал на масата с регулатора, за да видя къде е истината, каза той и заяви, че намесата на политиците по-скоро трябва да е вторична по отношение на цените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!