Почти 94% от българите оценяват икономическото положение в страната ни като лошо, само 4% го намират за добро, а 2% нямат мнение.
Същевременно 95% от българите отбелязват, че положението с работната ръка е лошо и едва 2% го определят като добро.
Данните са от проучване на европейската служба Евробарометър за нагласите на европейското обществено мнение през пролетта на тази година.
Изследването е направено между 5 и 28 май и в него участват близо 27 хил. души от всички европейски страни.
Българите са обезпокоени най-вече от повишаването на цените и инфлацията, икономическото положение в страната, безработицата, състоянието на здравната система, проблемите около пенсиите, данъците, състоянието на образователната система, престъпността.
Като цяло 75% сред европейските граждани подкрепят засилването на икономическото управление в Европейския съюз.
Това показва, че европейците отдават решителна роля на ЕС в преодоляването на финансовата и икономическата криза.
Подкрепата е най-силно изразена в Словакия - 89%, Белгия - 87%, и Кипър - 87%, в сравнение с Великобритания и Португалия, където зад идеята застават съответно 60 и 62% от населението.
В Испания 83% от гражданите одобряват предложението. Настоящето проучване показва още, че
кризата е променила визията на гражданите за ЕС
Сега 40% от европейците свързват ЕС с еврото, 45% със свободата да пътуват, учат и работят и 24% с мира.
26% от анкетираните смятат, че именно ЕС, а не САЩ или Г20, е способен да действа ефективно срещу кризата, докато тази цифра нараства до 33% в Испания.
Белгия - 36%, Полша - 35%, и Кипър - 34%, са страните, които разчитат на ЕС за решаване на проблемите на кризата, докато Великобритания (9%), Чехия (13%) и Латвия (19%) са по-скептични.
Европейските страни са наясно с предизвикателствата, пред които всички членки на ЕС са изправени напоследък, като 74% са съгласни, че държавите се нуждаят от реформи, за да се справят с бъдещето.
На въпроса за ползите от членство в ЕС, 49% от европейците посочват, че членството на страната им в ЕС е "нещо добро".
Междувременно днес от Националния статистически институт (НСИ) публикуваха данни, според които стопанската конюнктура в страната се е подобрила.
Общият показател на бизнес климата у нас се повишава с 2% през август
в сравнение с предходния месец, съобщи НСИ. Положителната промяна се дължи на отчетения по-добър бизнес климат в строителството, търговията на дребно и услугите, обясняват от статистиката.
Съставният показател "бизнес климат в промишлеността" през август спада с два процента спрямо предходния месец поради по-умерените оценки за настоящото бизнес състояние на предприятията и по-умерените очаквания за следващите шест месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!