Археолози отстъпват място за строителите на "Струма"
Некрополът край радомирското село Дрен, датиран в периода IX-IV век пр. Хр., бил съпоставим с подобни при Халщат и Вергина, твърдят археолози   
Източник: Божидар Стоилов / БГНЕС
Нр рополът край радомирското село Дрен, датиран в периода IX-IV век пр. Хр., е съпоставим с подобни при Халщат в Горна Австрия и Вергина в Северна Гърция, твърди ръководителят на археологическия обект Филип Михайлов.

Некрополът беше разкрит при строителството на автомагистрала "Струма". След споразумение с Агенция "Пътна инфраструктура" строителството в този участък (от с. Горна Диканя до Дупница) беше забавено и на 600-ния метър е било изместено съоръжение от магистралата, за да не бъде засегнат некрополът.

Археологът Михайлов казва, че за първи път вижда толкова голям и запазен обект. "По никакъв начин не подозирахме за съществуването му, защото камъните в южната част запечатват гробните съоръжения", уточни той днес пред дошлите на проверка министри Лиляна Павлова, Вежди Рашидов и Ивайло Московски.

Досега са разкрити около 350 м от некропола. В североизточна и югозападна посока той излиза извън трасето на магистралата. Гробовете са в редици. Археолзите показаха намерените много мъниста от кехлибар, синьо мънисто, включително и т.нар. Очи на Аллаха.

Има единствена за Пернишка област цяла колекция от 20 съда от от първата фаза на ранно-желязната епоха. Намерени са и много воински оръжия.

Най-оживени коментари предизвика откритата пинцета, положена в мъжки гроб. Някои от присъстващите предположиха на шега, че скубането на вежди е започнало при мъжете-войни.

Лиляна Павлова и Вежди Рашидов увериха, че всички находки ще бъдат запазени и експонирани в музей.

Министърът на културата дори каза, че строителството на магистрали помага на археологията и едното не е за сметка на другото. Той увери, че никой от настоящето правителство няма да застане срещу археологията. Славата и историята трябва да бъдат съхранени, това е бъдещето на България, призова Рашидов.

Днес до 550-тия метър археологическият обект ще бъде освободен и приет от комисия, утре строителите на Лот 1 от магистрала "Струма" могат да започнат работа. До 17 юли ще бъдат предадени и последните 100 м, с чието проучване археолозите са изостанали заради дъждовното време през пролетта.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пожар унищожи луксозни яхти за 100 млн. долара в Бодрум

Пожар унищожи луксозни яхти за 100 млн. долара в Бодрум

Свят Преди 32 минути

Пожарът е избухнал около 3:40 ч. през нощта на яхта, закотвена в пристанището

Тръмп ще разположи агенти на ICE на летищата в САЩ

Тръмп ще разположи агенти на ICE на летищата в САЩ

Свят Преди 3 часа

"В понеделник ICE ще отиде на летищата, за да помогне на нашите чудесни агенти от TSA, които са останали на работа", написа той в публикация в Трут Соушъл

10 години от атентатите на летището и метрото в Брюксел

10 години от атентатите на летището и метрото в Брюксел

Свят Преди 3 часа

Властите посочват, че след въпросните атентати са засилили белгийското разузнаване и мерките за борба с тероризма

Британски министър: Няма доказателства, че Иран насочва ракети срещу Европа

Британски министър: Няма доказателства, че Иран насочва ракети срещу Европа

Свят Преди 4 часа

Лондон ще работи със съюзниците за деескалация на конфликта

<p>Манипулирано видео на Хавиер Бардем заблуждава потребителите в социалните мрежи</p>

Фалшиво видео подвежда за превода на речта на Хавиер Бардем на "Оскарите"

България Преди 4 часа

Вероятно клипът е създаден с помощта на изкуствен интелект (ИИ), който позволява лесно манипулиране на аудио и видео

<p>САЩ ускоряват доставките на F-16V за Тайван</p>

Тайван ще получи изтребители F-16V още тази година

Свят Преди 5 часа

Доставките са част от сделка на стойност 8 милиарда долара със САЩ

Зверска катастрофа в Стара Загора, 22-годишна жена е с опасност за живота

Зверска катастрофа в Стара Загора, 22-годишна жена е с опасност за живота

Свят Преди 5 часа

Пътнотранспортното произшествие е настъпило на кръстовището на ул. "Отец Паисий" и ул. "Августа Траяна"

"Радвам се, че е мъртъв": Тръмп "празнува" смъртта на свой опонент

"Радвам се, че е мъртъв": Тръмп "празнува" смъртта на свой опонент

Свят Преди 5 часа

Тръмп открито приветства смъртта на Робърт Мълър, предизвиквайки нова вълна от критики

<p>С какви документи може да се гласува на изборите за&nbsp;парламент</p>

С какви документи може да се гласува на изборите за парламент на 19 април

Ограниченията гарантират, че гласуването се извършва сигурно и че само регистрирани избиратели могат да упражнят правото си на глас

Русия е предотвратила украински опит за атака срещу Уфа

Русия е предотвратила украински опит за атака срещу Уфа

Свят Преди 6 часа

Украинските дронове са били свалени в близост до петролопреработвателните заводи на града

"Вие знаехте и знаете, че смърт няма": Погребаха Ивайло Калушев

"Вие знаехте и знаете, че смърт няма": Погребаха Ивайло Калушев

България Преди 7 часа

Румен Леонидов публикува емоционално послание за покойния

<p>Доц. Михаил Околийски разкри какво е състоянието на Малена Замфирова</p>

Доц. Михаил Околийски: Малена Замфирова вече става и е много по-добре

България Преди 7 часа

Състоянието на Малена беше сериозно и се наложи да й правят няколко хирургически интервенции, включително на бедрената кост и лопатката на рамото

Частното училище изгони ученици след спор за увеличение на таксите

Частното училище изгони ученици след спор за увеличение на таксите

България Преди 7 часа

Родители сезираха Комисията за защита на личните данни и Министерството на образованието

Плесен и храна с изтекъл срок: БАБХ откри сериозни нарушения в училищните кухни и кетъринг фирми

Плесен и храна с изтекъл срок: БАБХ откри сериозни нарушения в училищните кухни и кетъринг фирми

България Преди 8 часа

За пет дни инспекторите са извършили 427 проверки в училищни кухни и кетъринг фирми