Н е, не и не. Снежната блокада на градовете и пътищата не е нормална. Колкото и всички, които отговарят за почистването, да обясняват обратното, е истинско чудо, че първият голям сняг не отне човешки животи, защото предпоставките бяха налице.

За пореден път властта остави хората сами срещу природната стихия. И както в много други подобни ситуации, се оказа, че основни системи в държавата не работят.

Този път изобщо не може да става дума за извънредни събития или - другото банално оправдание - липса на пари. Става въпрос за некадърност или по-лошото - престъпна безотговорност на хора, които се издържат от нашите данъци. Като се почне от чистача на "Волф" и "ДИТЦ" и се стигне до министъра, в чийто ресор влиза задължението за борба с природните бедствия.

Не е нормално властите да остават изненадани от паднал сняг през януари. Не е нормално снегорините да излизат едно денонощие след образуването на преспите.

Не е нормално колони от автомобили и автобуси да престояват по 48 часа на магистралата, без да има кой да им занесе поне вода и храна.

Не е нормално Емел Етем да си кара спокойно отпуската, когато цели райони от България са обявили бедствено положение.

Не е нормално в същото това време правителството да си отменя заседанието поради... липса на точки в дневния ред.

Единствено президентът Първанов извади късмет - представете си колко нелепо щеше да звучи баналното му новогодишно обръщение към нацията, ако снегът беше завалял ден по-рано...

Изглежда, че нарочно всичко е програмирано така. Най-нормални природни явления да водят до бедствия. Защото, когато има кризи, се намира и кризисно финансиране за отстраняване на последствията - Емел Етем е много добра в това.

Когато София осъмне блокирана в снега, се оказва, че на концесионерите пак не се плаща достатъчно. Сигурно същото ще се окаже и за фирмите, които трябва да чистят магистралите. Не е виновен снегът. За пари е.

Виновни са тези, които вероятно заради "специалните си отношения" с всички тези фирми не са в състояние да контролират колко и кога чистят.

Кметът на София също изглеждаше по-възмутен, че е "излъган от приятели" (за броя на снегорините), отколкото, че хората не могат да отидат на работа.

Виновни са и катаджиите за това, че по пътищата има ТИР-ове без вериги и автобуси с изтъркани гуми. Виновен е шефът на фонд "Републиканска пътна инфраструктура", дори само заради това, че не се чувства длъжен да обясни къде се е провалила системата.

Всичко това е илюстрация за пълния разпад на държавността в България. Сякаш членството в Европейския съюз напълно е изпарило от главите на управляващите базисното правило, че задължение на всяка държава е да пази живота и здравето на своите граждани. Все пак нали затова плащаме данъци?

Нивото на безхаберие в правителството бележи все по-смъртоносни стойности - като се почне от трагедията в Цар Калоян (отнела живата на осем души заради неподдържани язовири, превърнати в рибарници) и се стигне до катастрофичните последствия от първия по-голям сняг за тази зима.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 4 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 5 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 6 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 7 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 7 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 8 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 8 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 9 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 9 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 9 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 10 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 10 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 10 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 11 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 11 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 11 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.