В арна е най-добрият град за живеене в България, според проучване на Дарик радио и в. "24 часа", съобщиха на пресконференция организаторите на класацията.

Варна получи 243 точки. На второ място е Пловдив с 228 точки, трето е Велико Търново с 226 точки. София се подрежда на четвърто място в класацията с 223 точки.

Последните пет позиции са за Лом, Горна Оряховица, Дупница, Самоков и Перник.

Репортери на двете медии предварително бяха избрали 35 града, които са били оценявани по 40 критерия: зелени площи, качество на въздуха, детски площадки, хармонична архитектура, възможност за спорт, места за паркиране, престой в задръствания, безработица, инвестиции и пр.

Проучването продължило повече от два месеца. Част от критериите са заимствани от световните практики в подобни проучвания.

За проучването на двете медии в информационния сайт DarikNews.bg беше създадена специална страница. На нея вървеше паралелна класация на читателите. Техният най-добър град за живеене в България с 3492 гласа е Стара Загора, следван от Русе, Плевен, Варна, Пловдив. София е едва на 12 място с 489 гласа.

Това проучване може да бъде сериозна ориентация във всички местни екипи на властта за работата им през следващите четири години, каза изпълнителният директор на Дарик радио Радосвет Радев.

То е първата обществена поръчка за избраните кметове, класацията е стимул за градовете да минат напред в нея, допълни главният редактор на в. "24 часа" Венелина Гочева.

развиване на идеята пожела министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов. Той пожела успех на градовете в това своеобразно състезание. Кметът на Варна Кирил Йорданов прие лично поздравленията.

Варна е градът, който успя да получи максималните 10 точки по общо шест от 40-те критерия и максималните 5 по други седем критерия.

Доброто географско положение на Варна му спечели 10 точки, заедно с Бургас, по критерия "В близост до море/река/планина/курорти". Толкова градът получи и заради многото денонощни аптеки /повече от 10/, заради магазините, които работят до късно, заради достатъчното количество банкомати.

Варна е сред градовете, в които можеш да получиш добро образование (шест висши учебни заведения, пет елитни гимназии). Културният живот също е на ниво. В града има опера, Драматичен и куклен театър, Летен театър, киносалони.

9 точки градът получи по следните критерии: "Улични тоалетни", "Място да пиеш хубаво кафе в центъра", "Наличие на апаратура за лечение на инфаркт", "Организиране на концерти, фестивали и др. събития".

9 точки и заради ниската безработица в града ? около 2,30%, както и заради инвестициите, направени във Варна.

С 8 точки градът може да се похвали по критериите "Хубава главна (пешеходна) улица" и "Брой ресторанти с различна национална кухня".

Варна се представи най-зле по критерия "Детски площадки и градини". Там градът получи едва 1 точка от 10 възможни. Макар и в центъра да има повече от 140 детски площадки, в междублоковите пространства в кварталите такива липсват. Проблем има и с недостатъчното детски градини.

Задръстванията от автомобили във Варна стават все по-големи. В пиков час например от центъра на града до квартал "Владиславово" се пътува около 30 мин. Затова и по критерия "Престой в задръствания" Варна получи само 2 точки от 10.

4 точки за недостатъчния брой места за паркиране. 3 точки заради затрудненото движение из града на хората с увреждания. Варна има да решава и още един проблем - липсата на разписания по повечето спирки на градския транспорт, както и липсата въобще на табла с информация какъв транспорт минава през тази спирка и в каква посока отива.


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Свят Преди 28 минути

Саудитска Арабия възобнови екзекуциите за наркопрестъпления в края на 2022 г.

Рекордна избирателна активност в Унгария

Рекордна избирателна активност в Унгария

Свят Преди 2 часа

Кметът на Будапеща Гергей Карачони заяви, че очаква историческо поражение за ФИДЕС

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 5 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

България Преди 6 часа

Две деца - брат и сестра са транспортирани и настанени в болницата в Монтана

И Канада се готви за война

И Канада се готви за война

Свят Преди 7 часа

Генерал Джени Каринян: Трябва да сме подготвени за мащабни конфликти

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Свят Преди 7 часа

Те обаче отказали, твърди бившият държавен секретар Джон Кери

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 7 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 8 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 8 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 8 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 9 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 10 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 10 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 10 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 11 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания