С поред КНСБ проектобюджетът за 2006 г. е консервативен бюджет на статуквото, направен е в полза на бизнеса и в ущърб на труда. Синдикалният прочит на бюджета беше представен днес на пресконференция от ръководството на КНСБ и експерти на организацията.
Заложената в бюджета подоходна данъчна и осигурителна политика няма да доведе до по-справедливо разпределение на плодовете на икономическия растеж, заяви лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов.
Той посочи, че анализът на приходната част на проектобюджет 2006 дава основание да се смята, че традиционното занижаване на бюджетните приходи продължава.
Заложените приходи в проектобюджет 2006 г. са 18,258 млрд. лева и са 40% от очаквания БВП на страната за 2006 г., припомни д-р Христов.
По думите му при очаквано изпълнение на приходите в бюджет 2005 г. от 17,6-17,7 млрд. лева (около 42,8% от БВП за миналата година) и очакван ръст на БВП от 5,5% за 2006 г., очевидно планираните приходи за 2006 г. са силно подценени с поне 600-700 млн. лева.
Около 82,5% от приходите за 2006-а ще се от данъчен характер, а над 56% от тях ще са от косвени данъци - ДДС, акцизи, мита и такси, отбеляза лидерът на КНСБ.
Според синдиката предвидените промени в областта на данъчната политика са козметични и в тях личи страх от предприемане на нещо ново. Заложените данъчни промени нито ще стимулират бизнеса, нито ще повишат жизненото равнище на населението, коментира председателят на КНСБ.
Увеличението на пенсиите през 2006 г. спрямо предходната ще бъде реално с 0,15%, сочат разчети на КНСБ, каза изпълнителният секретар на Конфедерацията Ася Гонева.
Тя допълни, че разчетите на синдиката са правени, при положение че всеки получи 5-процентното увеличение на пенсиите, без да се отчита диференциацията на увеличението.
От КНСБ са направили и разчетите при прогнозиран ръст на инфлацията от 5,8%. Гонева отбеляза, че при такъв ръст на инфлацията се очаква увеличение от 2% на всяка пенсия през 2006 и тъй като ръстът на пенсиите през 2005-а е 1,85% , реалното увеличение на всяка една пенсия през следващата година спрямо тази е 0,15%, обясни тя.
На толкова се равнява според Гонева "процентът на политиката в тази област на правителството на социалната отговорност".
По думите й предвидената диференциация на 5-процентното увеличение отменя законовата постановка и превръща осъвременяването на пенсиите в индексиране.
Диференциация означава, че ще има пенсии, които ще бъдат увеличени с много по-малко от 5%, коментира Гонева. Ефектът от това е, че се отклонява обвързването на размера на пенсиите с осигурителния принос на хората, коментира тя.