Ме е би животът е навсякъде около нас, прескача от планета на планета или дори от звезда на звезда, допускат експерти, според които едноклетъчните бактерии пресичат необятните пространства от космически вакуум, използвайки скални късове като примитивни космически кораби, пише Democrit.com, като се позовава на UniverseToday.com.

Учени от Принстънския и Мичиганския университети предполагат, че микроорганизмите, от които се е развил животът на Земята, вече са били тук при формирането на Слънчевата система.

Те са били пренесени от космически скали, консервирали в замразено състояние своя товар от малки астронавти чак до формирането на планетите и възникването на подходящи условия за тяхното пробуждане и разпространение, направило възможна еволюцията от микроорганизмите до човека.

Изглежда началото е било далеч по-просто, отколкото може да се очаква. Въпросите обаче остават:

- Дали първата жива клетка, състояща се от органични молекули, се е образувала тук, на Земята?

- А може би подобно на прашец, носен от пролетния вятър, космическите бури разпространяват живота от свят на свят, позволявайки му да пусне корени и разцъфне на подходящите за това места?

- Ако е така, как все пак този свят е възникнал първоначално?

450 години пр.н.е. древногръцкият философ Анаксагор от Йония вярвал, че всяко живо същество е произлязло от точно определени семена на живота. Днес представата ни за тези семена е доста по-сложна.

Философът не е могъл да проникне отвъд простото наблюдение на пъпките на растението, цветовете на дървото, влечугото, жужащото насекомо, бягащото животно или ходещия човек.

Нямало е как да отчете ролята на природни явления като звука, вятъра, дъгата, земетресенията, слънчевите и лунните затъмнения.

Мислейки изненадващо напредничаво за времето си обаче, Анаксагор е можел само да се досеща за подробностите на идеята си.

Около 2300 години по-късно, в първата половина на XIX век, шведският химик Якоб Берзелиус доказва, че в определени метеорити, паднали от небето, има въглеродни примеси.

Самият Берзелиус обаче настоявал, че тези примеси са със земен произход. Въпреки това откритието му е принос към теориите на по-късни мислители, като лекаря Х.Е. Ричтър и физика Лорд Келвин.

Терминът "панспермия" за първи път е използван от Херман фон Хелмхолц през 1879 г. Но значително по-късно, едва през 1908 г., друг шведски химик, нобеловият лауреат за 1903 г. Свантe Арениус, популяризирал концепцията за космическия произход на живота.

Може би е изненадващо, но тази теория е основана на хипотезата, че микроорганизмите представляват слънчеви клетки, съдържащи се в излъчването на Слънцето и другите звезди, а не във въглеродните примеси на каменните метеорити!

Твърдението, че прости форми на живот пътуват в изхвърлени от други светове скални отломъци, изстреляни от повърхността на някоя далечна планета при сблъсъка й с голямо космическо тяло, е в основата на т.нар. "литопанспермия".

Такава хипотеза има много предимства - прости форми на живот често се срещат дори в минерални хранилища на Земята, закътани в необитаеми местности.

Световете като нашия собствен или като Марс понякога се сблъскват с астероиди или комети, достатъчно големи, за да предизвикат изхвърляне в космоса на скални отломъци от съответната планета.

Съдържащите се в тези отломъци минерали могат да предпазят микроорганизмите от сътресенията и радиацията, свързани с образуваните от сблъсъка кратери, а също и от силната слънчева радиация по време на блуждаенето им из космоса.

Най-издръжливите форми на живот дори са в състояние да оцелеят в студен вакуум с температура, близка до нулата! Това е възможно, тъй като химичните процеси в тях могат да спрат, а биологичната им структура - да остане непокътната и подлежаща на съживяване и възпроизводство при благоприятни условия.

Всъщност няколко случая на такива изхвърлени в далечния космос и достигнали до Земята скални отломъка вече са потвърдени на базата на научен анализ.

Каменните метеорити могат да съдържат някои доста замърсени примеси от органична материя (във въглеродните им пластове се срещат аминови и карболови киселини).

Вкаменени останки от повърхността на Марс (въпреки че съдържат само неорганични вещества) са притежание на някои институции, сред които и НАСА.

Литопанспермията изглежда многообещаваща, макар че подобни концепции могат да обяснят начина, по който са достигнали до Земята само най-простите форми на живот, но не и първоначалния им произход.

В статия, озаглавена "Литопанспермията при формирането на звездните клъстери", публикувана на 29 април, космологът Фред Ц. Адамс от Мичиганския университетски център по теоретична физика и Дейвид Спърджъл от департамента по астрофизични науки на Принстънския университет обсъждат вероятността за разпространението на живи микроорганизми сред ранните звездни клъстери.

Според тях предходните изследвания са се основавали на хипотезата, че скалните отломъци, пренасящи живи микроорганизми и обикновено тежащи над 10 кг, играят роля при разпространението на живота в изолирани планетарни системи. Оттук авторите им предполагали, че трансферът от една планетарна система в друга - както метеоритният, така и биологичният - е с изключително ниска интензивност.

Не било отчетено обаче, че с усложняването на средата интензивността на трансфера расте. Освен това, като се сравнят скоростта на образуването на планетите и средната продължителност на живота на звездите в съответния клъстер за период от 20-30 млн. години, може да се допусне, че съществува голяма вероятност отломки от формиращи се планети да преминат от една слънчева система в друга.

"Младите звездни клъстери създават благоприятна среда за трансфер на скални отломъци от една слънчева система в друга. При това, ако в някоя от тях има подходящи условия за живот, в много други системи на клъстера биха могли да се разпространят скални отломъци с живи микроорганизми", заключават авторите на статията.

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Свят Преди 1 час

Успехът в изборите ще бъде лична победа за Мъск

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Свят Преди 1 час

Малкият самолет бе открит от местни рибари в региона Амазонас

<p>Зеленски коментира предложението на Путин за&nbsp;временно примирие&nbsp;</p>

Зеленски за предложението на Путин: Нуждаем се от 30-дневно "примирие", а не от двудневно

Свят Преди 3 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна от 8 до 10 май

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

България Преди 3 часа

Съдия за България на състезанието при ансамблите беше Ина Делчева

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 4 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 4 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 5 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 5 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 6 часа

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 6 часа

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Свят Преди 6 часа

По първоначални данни мотористът се е блъснал в движещ се пред него лек автомобил

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 7 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 7 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 7 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

<p>&quot;Украйна няма да бъде докосвана от руснаците&quot;</p>

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

Свят Преди 7 часа

Наскоро американските власти подготвиха нови икономически санкции срещу Москва