Н ов вид прилеп за Източните Родопи бе открит при проучвания в рида Мъгленик, община Крумовград, съобщиха за БГНЕС от природозащитно сдружение "Биосфера".
Това е вида малък вечерник, находища от който са установени по северните склонове на изследвания рид.
Популацията на вида в района е най-многочислената позната досега в България. Проучванията на прилепите се правят в рамките на проект на природозащитно сдружение "Биосфера", целящ изследване и опазване на биологичното разнообразие в рида Мъгленик.
Установени са още осем нови за района видове прилепи. Те се отнасят към т.нар. "горски прилепи", която е и най-слабо проучената група от видове в Източните Родопи.
За втори път за тази част на планината се съобщават видове като дългоух нощник, широкоух прилеп и малкото кафяво прилепче.
Другите видове открити в рида Мъгленик са широко разпространените у нас пещеролюбиви видове голям и малък подковонос, както и сивия дългоух прилеп, ръждивия вечерник и кафявото прилепче. Експертите предполагат, че района се обитава от поне още пет вида.
Еколозите се опасяват, че монтираните покрай граничната бразда гръцки ветрогенератори оказват въздействие върху летящата фауна, особено по време на миграция. Засега обаче параметрите на това влияние остават неизвестни.
В България са установени 32 вида прилепи от 35 известни в Европа. Всички видове са защитени от много международни споразумения и от закона за биологичното разнообразие у нас.