С траната ни била готова да помага на 50-те най-бедни страни в света, които, по данни на ООН, не са успели да преодолеят бедността въпреки значителния си икономически растеж.
България е готова, като бъдещ член на Европейския съюз, да съдейства за постигането на поставените от световната организация цели на хилядолетието, сред които намаляването на бедността. Това заяви зам.-министърът на външните работи Тодор Чуров на срещата на високо равнище по проблемите на най-слабо развитите страни в рамките на 61-ата сесия на ООН.
Тяхната обща задлъжнялост е нараснала от 20,8 млрд. долара през 2001 г. до 158,9 млрд. долара през 2003 г.
Икономиките им са се разраствали по-бързо от развитите страни през последните пет години, като средният им растеж за 2004 г. е бил 6%.
34 от 50-те най-уязвими страни в света са в Африка - сред тях са Бурунди, Гвинея-Бисау, Джибути, Еритрея, Етиопия и Ангола; 14 са в Азия и тихоокеанския регион - сред тях са Камбоджа, Афганистан и Бангладеш.
Общото им население е 750 млн. души. За сравнение населението на света е над 6,5 млрд. души. Половината от тези 750 млн. живеят с по-малко от долар на ден.
ООН призова към по-добро управление и към насърчаване на развитието на човешките ресурси, за да се ограничи бедността.
България е в процес на изграждане на национален капацитет за предоставяне на помощ за развитие, каза зам.-министър Чуров и допълни, че този процес създава възможност за нови партньорства на многостранна и двустранна основа с развиващите се страни.
"Доброто управление и подкрепата за установяване на демокрация, върховенство на закона и защита правата на малцинствата са признати от международната общност като съществени фактори за постигане на Целите на хилядолетието за развитие. Ние подкрепяме тяхното по-нататъшно интегриране в националните стратегии", отбеляза българският зам.-министър на външните работи.
Той припомни, че на базата на опита в прехода от централизирана към пазарна икономика и на успешното си икономическо представяне през последните години България е внесла кандидатура за членство в Икономическия и социален съвет на ООН (ИКОСОС) в периода 2007-2009 г.