170 чужденци в Софийския централен затвор протестират от вторник. Те отказват да се хранят и да работят, искат да бъдат освободени предсрочно. Това заяви за АФП директорът на затвора Милети Орешарски.

По думите му става въпрос за истинска стачка, а не за опит да изразят несъгласие. "Затворниците отказват да приемат храната на затвора и ядат своя. Седем от тях са на гладна стачка, а 40 отказват да работят", каза още Орешарски. Протестът е започнал този вторник.

Затворниците искат да бъдат освободени по-рано. Според НПК молба за предсрочно освобождаване може да се разгледа при добро поведение, изтърпяване най-малко половината от наложеното наказание и изплащане на всички наложени глоби.

"Разговаряме с финансовото министерство, правосъдните власти и главния прокурор за освобождаването на тези, които отговарят на условията. Но за останалите не можем да направим нищо", подчерта директорът.

По думите му протестират главно турци и сърби с наказания от 6 до 12 години затвор за наркотрафик, глобите им са в размер на 120 000 лева.

През 2005 г. 44 чужденци, които излежаваха присъди за убийства, кражби и наркотрафик в Централния софийски затвор, бяха на гладна стачка. В отворено писмо до всички институции в страната, Българския хелзинкски комитет и медиите те протестираха срещу условията в затворите у нас.

Освен подобряване на условията, стачкуващите искаха да бъде приложен текстът от Наказателния кодекс (НК), който допуска предсрочното им освобождаване. Чужденците искаха и ускоряване на процедурите за прехвърляне в родината им.

В писмото на затворниците пишеше, че управата ги държи под ключ 24 часа, което нарушава правата им. По-голяма част от стачкуващите бяха от Балканите. Имаше и затворници от страни от Европейския съюз, както и Африка.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Израел ще унищожи всички подземни тунели в Газа след освобождаването на заложниците

Свят Преди 7 минути

Все още не е напълно ясно колко голяма е подземната мрежа от тунели на "Хамас"

Германският външен министър идва на посещение в България

Германският външен министър идва на посещение в България

България Преди 15 минути

Той пристига по покана на министъра на външните работи на Република България Георг Георгиев

FT: САЩ помага на Украйна да атакува руски енергийни обекти

FT: САЩ помага на Украйна да атакува руски енергийни обекти

Свят Преди 2 часа

Съединените щати участват тясно във всички етапи на планирането, съобщава статия във в. Financial Times

Сблъсъците при протестите в Мадагаскар в края на миналия месец

Президентът на Мадагаскар предупреди за опит за преврат

Свят Преди 3 часа

Изявлението му идва ден след като армейско подразделение, известно като CAPSAT, осъди употребата на сила от силите за сигурност при справяне с неотдавнашните протести

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

България Преди 3 часа

„Продължаваме с източването на водата от язовира, което се извършва бавно по съвет на експерти за безопасност на стената“, обясни кметът на Русе Пенчо Милков

Кейти Пети и Джъстин Трюдо

Новата двойка, за която всички говорят: Кейти Пери и Джъстин Трюдо

Любопитно Преди 3 часа

Двамата наскоро бяха забелязани да се целуват на разкошната яхта на певицата

Косово избира: Местен вот мери доверието след 8 месеца криза

Косово избира: Местен вот мери доверието след 8 месеца криза

Свят Преди 4 часа

На изборите косовските гласоподаватели ще избират кметове на общини и общински съветници в 38-те общини на страната

„Беше забавна чак до края“ - близък на Даян Кийтън разкрива как е живяла последните си дни

„Беше забавна чак до края“ - близък на Даян Кийтън разкрива как е живяла последните си дни

Свят Преди 4 часа

„Тя живя точно така, както искаше,“ казва източник пред списание PEOPLE

АМ „Тракия“

Внимание! Спират движението по АМ „Тракия“ към София 4 пъти следобед: вижте часовете

България Преди 4 часа

От АПИ апелират шофьорите да предвидят повече време за пътуване

Мон Дьо и Нети

Нети разкрива: Защо умишлено се „загрозявах“ и тайната за моето осиновяване

Любопитно Преди 5 часа

Актрисата говори за драмата с осиновяването си, „красивата лъжа“ за детството и години борба с етикета „жената на Дони“

Кирил Домусчиев

Кирил Домусчиев: КНСБ взривява диалога с драстични данъци за бизнеса

България Преди 5 часа

Председателят на УС на КРИБ коментира исканията на КНСБ за драстично увеличаване на данъчната тежест върху българския бизнес

Експерт: Зарази след порои, COVID и грип идват, ваксинирайте се

Експерт: Зарази след порои, COVID и грип идват, ваксинирайте се

България Преди 5 часа

За натрупаният боклук на места в София д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в университета в Берн заяви, че „Единични струпвания на боклук за седмица-две не са фатални“

Откраднатото жито на Украйна

Откраднатото жито на Украйна

Свят Преди 6 часа

Украинските земеделци се чувстват окрадени и настояват за по-голям натиск върху Русия

Защо мечтаем за по-добър живот, но изпадаме в паника, когато той започне да се случва

Защо мечтаем за по-добър живот, но изпадаме в паника, когато той започне да се случва

Любопитно Преди 6 часа

Често казваме „Искам да променя всичко“, но когато се появи реална възможност, започваме да се съмняваме

Заплатите в държавния сектор изпреварват тези в частния в 226 общини

Заплатите в държавния сектор изпреварват тези в частния в 226 общини

България Преди 6 часа

Държавата става най-голям работодател и блокира растежа на регионите

Шенген

Нови правила за Шенген: Какво се променя от днес

България Преди 7 часа

Разберете какво представлява новата система EES, как работи и кого засяга