Радиоактивно облъчени и оцелели от атомните бомбардировки на Хирошима и Нагасаки са фаворити за тазгодишната Нобелова награда за мир (Nobel.no), предаде "Франс прес".
Кандидатите от Япония са 75-годишният Сенджи Ямагучи, който от години се бори за премахването на ядрените оръжия, и организацията "Нихон Ходанкьо" (Hidankyo) - японска конфедерация на асоциациите на преживели август 1945 г., сред чиито основатели е и Ямагучи.
Нейни членове са 266 000 "хибакуша", както в Япония наричат оцелелите пострадали от атомните бомбардировки.
Наградата би помогнала на световното движение за ядрено разоръжаване, убеден е Ямагучи.
На 9 август 1945 г. той бил 14-годишен и работел като мобилизиран във военен завод в Нагасаки. В този ден американски бомбардировач Б-29 пусна атомната бомба, която взе 70 000 жертви.
Три дни по-рано в Хирошима по същия начин бяха убити 140 000 души. Ямагучи получил тежки изгаряния на гърдите, гърба и лицето.
Снимки на тежките му рани са обиколили целия свят. През 1961 г. самият той също посетил много държави, за да свидетелства лично за ужаса на ядрените оръжия, вкл. пред ООН.
През 1956 г. Ямагучи участва в основаването на конфедерацията "Нихон Ходанкьо", обединяваща оцелелите от атомните бомбардировки на двата японски града.
Тази година кандидати за приза са още 199 личности и организации. Сред тях са вокалистът на ирландската рокгрупа "Ю ту" Боно и бившият държавен секретар на САЩ Колин Пауъл, номиниран заради ролята си при решаването на конфликта в Судан.
Лауреатът ще стане известен в петък по обед.