Бт танският генерален консул в Истанбул Роджър Шорт (58 г.), който загина при вчерашния атентат срещу консулството, беше дипломат от кариерата с дълъг опит в Турция, информира Би Би Си. Първия си пост в турската столица Анкара поел веднага след като завършил Оксфордския университет, през 1969 г. После бил на дипломатическа служба в Рио де Жанейро, но се завърнал в Анкара през 1981 г. Мястото на генерален консул в Истанбул е третата му работа в Турция. Преди това изкарал петгодишен мандат в Осло, както и в София, където е посланик на Обединеното кралство от 1994 до 1998 г.

Докато бе на служба в България, той се противопостави на инициативата на британското външно министерство от 1998 г., която предвиждаше изоставяне на софийската му резиденция, преустроена неотдавна за над 2 млн. лири стерлинги, обяснява Би Би Си и допълва, че схемата, наречена "Embassy 2000", чиято цел бе да създаде дипломатически комплекси, съчетаващи културни и търговски обекти, също е била изоставена.

Той има три деца от жена си Вики: две дъщери - Катрин и Лизи, и син Томас. По-рано тази седмица негов гост бил Кентърбърийския епископ Роуан Уйлямс, който си спомня неговото "щедро и сърдечно гостоприемство". "Не мога да опиша лесно шокът и скръбта на семейството ми и хората около мен", споделя духовникът, който бе в Истанбул по повод атентатите срещу двете синагоги миналата събота.

Под заглавие "Безупречна служба, завършила с трагедия" британският вестник "Таймс" пише днес, че Шорт е вторият убит британски дипломат след посланика в Дъблин Кристофър Еуърт-Бигс, загинал от бомба на ИРА. Роджър Шорт е бил сред обичаните и уважавани хора в Истанбул, допълва "Индипендънт". Съпругата му Виктория вървяла с него към консулството, но се отбила в квартално дюкянче да купи мляко. Докато опитвала чая, с който продавачът я почерпил, видяла как камионът с взрива разбива вратите на консулството и убива съпруга й.

"Франс прес" също съобщава за смъртта на дипломата, като изтъква, че той владеел турския език перфектно и познавал страната много добре. "Той бе голям професионалист и приятен човек, обичаше Турция и бе много щастлив в Истанбул", спомня си за него френският му колега.

Тялото на генералния консул вероятно е било затрупано от останките на разрушената сграда, уточни турският външен министър Абдулкадир Аксу. Първоначално Шорт се водеше безследно изчезнал. В атаката срещу консулството са загинали общо 14 души от персонала, британци и турци.

Между престоя си в България и третото си назначение в Турция дипломатът е служил в британското посолство в босненската столица Сараево. В Истанбул е от април 2001 г.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Авария в завод за целулоза в щата Вашингтон, има ранени

Авария в завод за целулоза в щата Вашингтон, има ранени

Свят Преди 4 часа

Предполага се, че става въпрос за експлозия на резервоар с опасна течност

Тръмп свиква извънредно заседание на кабинета си заради Иран

Тръмп свиква извънредно заседание на кабинета си заради Иран

Свят Преди 7 часа

Срещата ще се проведе в усамотена резиденция в планините на щата Мериленд

Русия заплаши Украйна с ядрен удар

Русия заплаши Украйна с ядрен удар

Свят Преди 8 часа

Володин: Това може да ни накара да използваме оръжие, което да не остави следа от никого

Рекордно топло в Англия, четири деца се удавиха

Рекордно топло в Англия, четири деца се удавиха

Свят Преди 8 часа

Новият рекорд надмина предишния, поставен само ден по-рано

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира Европа

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира Европа

Свят Преди 8 часа

Президентът на Европейската комисия обеща засилени усилия за справяне със заплахата

Москва иска Чехия да освободи свещеник, хванат с дрога

Москва иска Чехия да освободи свещеник, хванат с дрога

Свят Преди 8 часа

Чешката полиция е открила контейнери с бяло вещество в автомобила на руския митрополит Иларион

Турция не признава българските лични карти без срок

Турция не признава българските лични карти без срок

България Преди 9 часа

Ако безсрочният документ е по-стар от 10 години, турските гранични власти няма да го признаят

Президентът Илияна Йотова се срещна с Iron Maiden

Президентът Илияна Йотова се срещна с Iron Maiden

Любопитно Преди 9 часа

Йотова: Впечатлена съм, че тези метъл легенди и титани на сцената са изключително земни хора

Историята на 169-годишната църква в с. Голема Раковица, чийто купол падна

Историята на 169-годишната църква в с. Голема Раковица, чийто купол падна

България Преди 9 часа

Построен през далечната 1857 година с дебели, красиво изписани стени и с общите усилия на местните жители, този храм е видял всичко: възход, пепелища, войни и чуждо преклонение

<p>КС образува дело за автомобилните застраховки</p>

Конституционният съд образува дело за автомобилните застраховки

България Преди 10 часа

Оспорва се служебното прекратяване на регистрацията на пътни превозни средства без застраховка

Най-богатата котка в света: Истината за милионите на Карл Лагерфелд и Шупет

Най-богатата котка в света: Истината за милионите на Карл Лагерфелд и Шупет

Любопитно Преди 10 часа

Седем години след смъртта на Карл Лагерфелд завещанието му остава мистерия, обгърната в данъчни битки и семейни тайни. Какво се случи с милионите на дизайнера и как живее днес Шупет – най-известната котка в света на висшата мода?

Лили Иванова одобри актрисата, която ще я изиграе

Лили Иванова одобри актрисата, която ще я изиграе

Любопитно Преди 11 часа

Актрисата Виолина Доцева ще изиграе ролята на естрадната прима

Енрико Карузо

Историята зад шедьовъра „Карузо“: Как повредена лодка роди вечната песен за любовта и смъртта

Любопитно Преди 11 часа

Как една случайна авария в морето вдъхнови Лучо Дала да напише в същата стая, където великият тенор Енрико Карузо прекарва последните си дни, най-вълнуващата италианска изповед, превърнала се в мост между земната болка и безсмъртието

Цистерна с киселина се обърна край Пловдив

Цистерна с киселина се обърна край Пловдив

България Преди 11 часа

Районът е обезопасен

Издирват две деца, брат и сестра, от Варна

Издирват две деца, брат и сестра, от Варна

България Преди 12 часа

Децата са обявени за общодържавно издирване