"Дейли телеграф" признава, че полк. Кадафи е извървял дълъг път, откакто президентът Рейгън го нарече "бясното куче на Близкия изток", но Лондон все още не е получил задоволително обяснение на убийството на полицайката Ивон Флетчър пред либийското посолство преди 20 години. "Въпреки че режимът в Триполи се е променил, той остава диктаторски и допуска множество нарушения на човешките права", заключава "Телеграф".
Редакционната статия на "Индипендънт" съветва правителството да бъде предпазливо въпреки бързането Либия да бъде приета обратно в международната общност. Изданието нарича "впечатляваща" бързината, с която Великобритания се е раздалечила от употребата на сила като модел за международно налагане на законността. Допълва се обаче, че Лондон трябва да бъде много предпазлив с Либия и да не раздава благоразположението си евтино.
Значимостта на двудневната визита на либийския външен министър не бива да се омаловажава, но не бива и да се преувеличава, съветва "Индипендънт". Според вестника сега полк. Кадафи трябва да демонстрира истинско усилие за залавяне и осъждане убиеца на Ивон Флетчър. Освен това Либия трябва да покаже, че става страна, в която международните стандарти по спазване на човешките права и закона са уважавани, изтъква "Индипендънт".
Коментарът на "Гардиън" в заглавие е, че с едно ръкостискане между премиера Блеър и гостуващият външен министър Либия се е завърнала от дългогодишната си изолация. Британското правителство провъзгласява отказа на Либия от програмата за създаване на оръжия за масово поразяване като "триумф за британската дипломация", допълва вестникът, но контрира това самопоздравление с думите на либийския министър, който каза, че преди 10 години Либия е решила да не създава такива оръжия и е била в тайни разговори с Вашингтон още от 1992 г.
"Таймс" коментира в заглавие, че цинизмът отново е на мода в дипломацията. Авторът Саймън Дженкис не разбира защо Лондон третира Кадафи различно от Саддам Хюсеин, след като и двамата са установили диктатури, в които не се спазват човешките права. Авторът смята, че сега ролите им са се разменили, като напомня, че през 80-те диктаторът късметлия е бил Саддам, а днес това е Кадафи.
Ако Кадафи беше умрял през 1986 г., смъртта му щеше да се провъзгласи за триумф срещу тероризма заради атентата над Локърби и спонсорирането на ИРА, допълва Дженкис. Ако Саддам беше убит в същата година, смъртта му щеше да се разглежда като удар за стабилността и антифундаментализма в района на Персийския залив...
"Файнаншъл таймс" избира друг аспект от срещата Блеър-Шалкам - очакваното настояване на Лондон ЕС да вдигне оръжейното ембарго срещу Либия. Триполи иска нови оръжия, за да изгради нова отбранителна политика, след като се отказа от оръжията за масово поразяване. "Файнаншъл таймс" смята, че срещу премахването на ембаргото ще се опълчи Германия, която иска първо да бъде решен проблемът с атентата в берлинска дискотека през 1986 г.
Италия обаче ще бъде "за", тъй като иска да снабди Либия с патрулни катери, за да помогне за намаляване на нелегалната имиграция през Средиземно море.