13 чужденци, обвинени в шпионаж в полза на чужди разузнавателни служби, са били депортирани от Русия тази година, сочи годишният отчет на руската Федерална служба за сигурност (ФСС), приемник на съветския КГБ. 

Освен това руските миграционни власти са забранили достъпа в страната на шестима чужди дипломати, обобщи шефът на службата Николай Патрушев на среща с главните редактори на големи руски медии. 

Повече от 600 чужденци, заподозрени в екстремизъм, не са били допуснати да влязат в Русия през изтеклата година, допълни той. 

През годината ФСС е прекъснала дейността на 26 кадрови сътрудници и на 67 агенти на чужди разузнавания, съобщи още Патрушев.

Освен това руските сили за сигурност са ликвидирали представители на "Ал Кайда" в Северен Кавказ и организатори на религиозни екстремистки структури. 

Арестувани са били членове на групи, взривили жилища в Москва и Волгодонск или подготвяли терористични актове срещу държавни институции в Новосибирск.

За една година са били убити над 300 чеченски бунтовници, вкл. техните командири Аслан Масхадов, Ахмад Авдорханов, Алаш Даудов и Резван Читигов, напомниха от ФСС.

Сред ликвидираните миналия месец е и главният представител на терористичната мрежа "Ал Кайда" в Северен Кавказ шейх Абу Омар ас Сейф

До тази година той бил в Ингушетия, но през 2005-а се прехвърлил в Дагестан, където трябвало да реши стратегическа задача - прехвърляне на диверсионно-терористичната дейност в тази руска република. 

В севернокавказкия район терористът пристигнал преди около 10 години по нареждане на Осама бин Ладен, установили руските спецслужби.

Като се прикривал с дейността на международната неправителствена организация "Ал Харамейн", той започнал да организира нелегална терористична мрежа в Дагестан, Чечения и Ингушетия.

През последните години бил председател на т.нар. "комитет на шериатските съдии на чеченската република Ичкерия".  

ФСС открили негови материали, предназначени за изпращане в чужбина, в които са набелязани насоки за развитието на ислямисткото терористично движение в света. 

В тях се съдържат и препоръки в областа на тактиката и стратегията на т.нар. "зелен интернационал". 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Брутални глоби: Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г.

Свят Преди 1 час

При нарушения на забраната ще бъде налагана глоба от 150 евро. Предвижда се да бъде въведена и задължителна застраховка за хората, които карат такива превозни средства

Нов взрив в Близкия изток: САЩ удариха Иран след атака в Ормузкия проток

Нов взрив в Близкия изток: САЩ удариха Иран след атака в Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

Американската армия извърши удари по ирански цели, след като президентът Доналд Тръмп обвини Иран в „глупаво нарушение“ на примирието след нападение срещу товарен кораб в Ормузкия проток

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Технологии Преди 4 часа

Технологията има различни имена: Micro RGB, True RGB или други, в зависимост от производителя и подхода му. Но като цяло основата е сходна: нов начин за създаване на изображения с голяма прецизност, много повече детайли и реалистични цветове

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

България Преди 4 часа

Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София - около 31°

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 12 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Свят Преди 12 часа

Спасителни екипи от няколко държави се включиха в издирването на оцелели, докато ООН определя операцията като изключително сложна

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 13 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 13 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 13 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 14 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 14 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 14 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 15 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света