"Суперченге по пътя към политиката" - така е озаглавена статия, публикувана в берлинския всекидневник "Тагесшпигел", в която има неприкрити симпатии към Бойко Борисов, информира Българската редакция на радио "Дойче веле".

"С високото си мускулесто тяло, остригана глава с характерни черти и леко присвити очи Бойко Борисов прилича външно на тежките момчета, които преследваше по петите през последните години.

Досегашният секретар на МВР си извоюва имиджа на неподкупно ченге заради безкомпромисното преследване на мутрите и борците, демонстриращи в лимузини с тъмни стъкла богатството си, натрупано с гастрономия, хазартни игри, наркотици и сутеньорство", разказва вестникът.

"В топлистата на обществените личности генерал-лейтенантът получава редовно най-високо доверие. Той се радва на висок престиж и в международен план. Английско списание му присъди титлата "суперченге" заради заслугите му в борбата срещу организираната престъпност, водена в сътрудничество с ФБР и Европол", продължава изданието.

Според "Тагесшпигел" решението на Борисов да се ангажира политически (GeneralnaPromiana.org) не е изненада:

"От общинските избори в България през 2003 г. се говори непрекъснато за това кога най-после бившият телохранител на Тодор Живков ще използва популярността си, за да се включи сам в политиката. Е, сега Бойко Борисов хвърли ръкавицата на политическия ринг и се кандидатира за кмет на столицата София.

За това има една причина - създаденото през август коалиционно правителство от социалисти, които са начело, царисти и турци, проведе значително преструктуриране на вътрешното министерство, с което секретарят му не отговаря за борбата срещу престъпността. Човек с толкова заслуги и такова реноме не би могъл да приеме пасивно подобно деградиране", пише берлинският вестник.

"Борисов обвинява съдебните институции, че България все още не може да обуздае организираната престъпност въпреки стратегията на полицията за нулева толерантност спрямо престъпниците. Според него непрекъснато повтаряната критика на ЕС за вялото отношение към корупцията и организираната престъпност е основателна", добавя изданието.

"Тагесшпигел" цитира и изследване на българските медии, според което над 60% от поръчковите убийства през последните 10 години са останали ненапълно разследвани. Вестникът припомня за две от показните убийства тази година - на съмнителния бизнесмен Георги Илиев и на третата в йерархията на митниците Шинка Манова.

Статията в "Тагесшпигел" все пак завършва с коментара: "Съмнително е дали един полицай е правилният избор за разрешаване на проблемите на балканската метрополия. София се бори не само с престъпността, но и понякога с предизвиканите от времето наводнения.

Освен това се поема тежкото наследство на дългогодишния кмет Стефан Софиянски. Той обещаваше твърде често на хората от квартал "Суходол", че ще затвори тамошното сметище. Те дадоха воля на недоволството си и на два пъти блокираха входните пътища, оставяйки София да потъне в боклуци."

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Голям пожар в луксозен хотел във Френските Алпи, евакуираха десетки (ВИДЕО)

Голям пожар в луксозен хотел във Френските Алпи, евакуираха десетки (ВИДЕО)

Свят Преди 17 минути

Персоналът и гостите са били приютени в други хотели

Блъскана в гърдите: Жена от Ново Делчево разкри за агресия от съпруга си

Блъскана в гърдите: Жена от Ново Делчево разкри за агресия от съпруга си

България Преди 31 минути

36-годишна жена сигнализира полицията, че е била блъскана в гърдите от своя съпруг по време на разпра в жилище в курортния град. По случая е образувано досъдебно производство.

Киър Стармър лети за Китай под сянката на Тръмп

Киър Стармър лети за Китай под сянката на Тръмп

Свят Преди 39 минути

Пътуването идва в момент, когато има наплив от дипломация между западните страни и Китай, тъй като те се подсигуряват срещу непредсказуемостта на САЩ и ден след като ЕС и Индия подписаха безпрецедентна сделка за свободна търговия

<p>ДАНС въвежда задължителни пешеходни походи за служителите си</p>

ДАНС въвежда задължителни месечни пешеходни походи за служителите си

България Преди 50 минути

Организираните пешеходни походи ще заменят досегашната индивидуална форма на подготовка, при която служителите тренират самостоятелно в работно време

Кой е Христо Върбанов, арестуван от отряд "Кобра" в Костинброд

Кой е Христо Върбанов, арестуван от отряд "Кобра" в Костинброд

България Преди 1 час

Коментар на журналистите Захари Белчев и Стефан Миланов

Руски войници завързват полуголи дезертьори за дърво (СНИМКИ)

Руски войници завързват полуголи дезертьори за дърво (СНИМКИ)

Свят Преди 1 час

„Военен архив“, украински канал, обясни, че изтезанията, видяни във видеото, съответстват на „обновените методи“ на руската армия

Секунди на ужас: Трима братя се удавиха в замръзнало езеро пред очите на майка им

Секунди на ужас: Трима братя се удавиха в замръзнало езеро пред очите на майка им

Свят Преди 1 час

"Опитвах се да ги спася, докато в същото време се опитвах да остана жива", каза майката Шайен Хангаман

<p>Най-честите грешки при правенето на бекъпи на данни</p>

Най-честите грешки при правенето на бекъпи на личните данни от устройствата ни

Технологии Преди 1 час

Поддържането на редовни и актуални резервни копия на информацията ни е задължителна задача за модерния дигитален човек, но мнозина допускат няколко ключови грешки, които може да обезсмислят всичките им усилия и да ги оставят без бекъпи

<p>Куриоз в Пловдив: Издирват мъж за 7 кражби на пътен знак</p>

Куриоз в Пловдив: Издирват мъж за 7 кражби на пътен знак, забраняващ престоя и паркирането

България Преди 1 час

По случая вече са подавани сигнали до полицията, а прокуратурата е започнала работа по установяване на извършителя

Бурята "Джоузеф" взе жертва, предизвика наводнения и свлачища в Испания

Бурята "Джоузеф" взе жертва, предизвика наводнения и свлачища в Испания

Свят Преди 2 часа

Сред най-сериозните инциденти е верижна катастрофа с участието на 14 превозни средства на магистрала АП-9

Кой е Том Хоман, „граничният цар“ на Тръмп, изпратен в Минеаполис

Кой е Том Хоман, „граничният цар“ на Тръмп, изпратен в Минеаполис

Свят Преди 2 часа

Той е и сред най-гласовитите защитници на имиграционната политика на Тръмп и на кампанията за масово депортиране

След свлачище: Град в Сицилия - на ръба на голяма пропаст

След свлачище: Град в Сицилия - на ръба на голяма пропаст

Свят Преди 2 часа

Обявиха извънредно положение на острова след опустошителни бури