Е вропейският проект създаде приятелски отношения между страни, които преди това са водили кръвопролитни войни, каза президентът на Франция от 1974 до 1981 г. и бивш председател на Европейския конвент за бъдещето на Европа Валери Жискар Д`Естен при откриването на конференцията "Пролет за Европа" в София.

Конференцията е организирана от посолствата на Франция и Германия.

Жискар Д`Естен посочи, че сега това е забравено. Мирът толкова дълбоко е навлязъл в ежедневието, че всички го приемат за нещо нормално и забравят колко трудно е постигнат и колко дълго време Европа е била раздирана от войни.

Бившият френски президент отбеляза, че България вече се чувства като пълноправен член на ЕС и заема своето достойно място както в Европейския парламент, така и в Европейската комисия и изрази възхищение от работата на българския еврокомисар Меглена Кунева.

Желателно е да има по-голяма близост до гражданите на Европа, но те са 500 милиона - как да се доближим до всички тях, без да се създаде подходящ климат за по-здрави връзки, каза Д`Естен.

Той отбеляза, че днес Европа е изправена пред нови предизвикателства, пред икономическата конкуренция на Азия и САЩ, но 27-те страни-членки на ЕС са едно цяло. Искаме да обединим Европа, но не да я унифицираме, не да премахнем идентичността на отделните страни, каза бившият президент.

Той обясни, че Договорът от Лисабон създава едно по-твърдо управленско ядро на ЕС с председател, който ще има две и половина годишен мандат с право на един втори мандат.

Изборите за европейски парламент трябва да протичат също така шумно и медийно, както и изборите за президент в САЩ, посочи Д`Естен, цитиран от БТА.

Той отбеляза, че европейските граждани искат да виждат определени резултати от членството си в съюза и даде за пример изграждането на висококачествена инфраструктура в Испания и в Португалия.

Президентът Георги Първанов днес обсъди с Валери Жискар д'Естен въпроси, свързани с развитието на ЕС и перспективите пред България като пълноправен член на съюза.

От прессекретариата на държавния глава собщиха, че Първанов и Д'Естен са коментирали стъпките, които стоят пред България за пълното прилагане на реформите, свързани с членството в ЕС.

Членството на България е изключително събитие за българската история, е заявил гостът. Според него страната ни е част от кръга държави, които движат Европа напред.

И председателят на Народното събрание Георги Пирински, и премиерът Сергей Станишев се срещнаха с Валери Жискар д'Естен.

Междувременно беше съобщено, че

МВР ще продължи да работи с френски съветник.

Досегашният консултант Жозе Разафендранали е посъветвал на среща днес министър Михаил Миков да търси нови лица и идеи за реформата и е оценил като модерни идеите за структурни промени в министерството.

Групирането на звената със сходни функции ще подобри координацията и контрола в работата им, смята френският съветник. Той е препоръчал към главния секретариат да бъде създадено аналитично звено, което да оценява ефекта от всяка конкретна стъпка на реформата.

Експертът е препоръчал на министър Михаил Миков едновременно с промяната в структурата на МВР да търси подновяване на ръководния екип с "нови лица, носители на нови идеи и нов дух за министерството". Това да става по ясна процедура за вътрешен подбор и селекция, а всяко кадрово решение да бъде добре обосновано.

Жозе Разафендранали е изразил усещането си, че голяма част от личния състав на МВР не е наясно с политиката, която смята да води новият министър.

МВР ще продължи да сътрудничи с Франция чрез неин съветник по вътрешните работи, е казал министър Миков и е пожелал да проучи френския опит по контрола върху разузнавателните средства и бързия наказателен процес.

Най-хубавото на старостта е, че си забравил колко глупости си правил.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Този прост 20-секунден трик помага за запазване на зрението ви

Този прост 20-секунден трик помага за запазване на зрението ви

Любопитно Преди 9 минути

Този трик може да се направи навсякъде

Малкият Марти, ударен от АТВ в Слънчев бряг, трябва да се научи да ходи и говори отново

Малкият Марти, ударен от АТВ в Слънчев бряг, трябва да се научи да ходи и говори отново

България Преди 23 минути

Предстои му дълга рехабилитация, обяви неговият чичо Юлиян Здравков

Мащабна стачка в Гърция:Страната протестира срещу 13-часов ден

Мащабна стачка в Гърция:Страната протестира срещу 13-часов ден

Свят Преди 44 минути

Протестите е планирано да се проведат около обяд в цялата страна, за да се противопоставят на реформата, застъпвана от консервативното правителство на Кириакос Мицотакис

Променят движението в два участъка от „Тракия“ край Стара Загора

Променят движението в два участъка от „Тракия“ край Стара Загора

България Преди 1 час

Днес ще продължи и изкърпването на трасето между 285 и 289 км

След месеци на преговори: Тръмп обяви, че има сделка с Харвадр

След месеци на преговори: Тръмп обяви, че има сделка с Харвадр

Свят Преди 1 час

Университетът ще плати 500 млн. долара

Мощното земетресение във Филипините: Броят на жертвите расте (ВИДЕО)

Мощното земетресение във Филипините: Броят на жертвите расте (ВИДЕО)

Свят Преди 1 час

Регионът на остров Себу е бил разтърсен от 379 вторични труса

Хлорофил и колаген: Подкрепя ли науката любимите добавки на TikTok?

Хлорофил и колаген: Подкрепя ли науката любимите добавки на TikTok?

Любопитно Преди 1 час

Някои влиятелни личности в сферата на уелнес популяризираха хлорофилната вода като част от рутината си

Президентът Румен Радев награждава състезателите на националния отбор по волейбол

Президентът Румен Радев награждава състезателите на националния отбор по волейбол

България Преди 1 час

Българският отбор се прибра на родна земя във вторник сутринта с правителствения самолет

Премиерът Росен Желязков на визита в Дания

Премиерът Росен Желязков на визита в Дания

Свят Преди 2 часа

Той ще участва в заседание на Неформалния Европейски съвет и в Среща на Европейската политическа общност в Копенхаген

Тестват BG-Alert и сирените за ранно предупреждение

Тестват BG-Alert и сирените за ранно предупреждение

България Преди 2 часа

Подобни проверки се извършват два пъти годишно

Завод „Миджур“

1 октомври: Взривът в завод „Миджур“ – трагедията, която не се забравя

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Тръмп: Би било обида за САЩ да не получа Нобелова награда за мир</p>

Тръмп обяви, че иска да събере Путин и Зеленски

Свят Преди 10 часа

Освен това Тръмп отбеляза, че "Хамас" трябва да се съгласи с предложеното от САЩ мирно споразумение

Осъден в Германия за шпионаж в полза на Китай

Осъден в Германия за шпионаж в полза на Китай

Свят Преди 10 часа

Мъжът е работил за германски крайнодесен депутат в Европейския парламент

Зеленски: Ситуацията е критична

Зеленски: Ситуацията е критична

Свят Преди 10 часа

Това е заплаха за абсолютно всички, предупреди президентът на Украйна

Страшни наводнения в Испания

Страшни наводнения в Испания

Свят Преди 11 часа

Метеорологичната служба АЕМЕТ запази най-високото, червено ниво на тревога