15 турски войници и най-малко 23 кюрдски бунтовници бяха убити при нападение на ПКК срещу военен пост в Югоизточна Турция, съобщи турската армия, цитирана от световните агенции.

Нападението било извършено снощи срещу военния пост Актютюн в района на град Шемдинли (окръг Хаккяри, граничещ с Ирак).

Освен 15-те убити турски войници, двама военнослужещи се смятат за изчезнали, съобщи говорителят на армията ген. Метин Гюрак.

При вчерашното нападение са били ранени и много войници, които са приети в болници в различни градове в Турция. Състоянието на шестима от пострадалите е тежко, информира телевизионният канал Си Ен Ен-Тюрк.

След нападението турски военни самолети, хеликоптери и артилерийски части са обстрелвали позиции на бунтовниците в Северен Ирак, посочва Гюрак.

Вчерашното нападение на кюрдските сепаратисти беше извършено, след като турската армия няколко пъти посочи, че бунтовниците от ПКК са ослабени в следствие на действията на турската армия.

Нападението изглежда беше най-смъртоносната атака на кюрдски бунтовници срещу турската армия през последните няколко месеца, отбелязва АП.

Ген. Гюрак информира, че турските сили са убили най-малко 23-ма кюрдски бунтовници, но е вероятно броят на жертвите да е по-голям след обстрела на артилерията и военновъздушните сили в Северен Ирак.

Той добави, че турски сухопътни сили не са пресичали границата с Ирак.

ПКК потвърди нападението и заяви, че то е отговор на операциите на турската армия, които продължават въпреки примирието обявено от бунтовниците за края на свещения за мюсюлманите месец Рамазан.

В декларация, разпространена от агенция "Фърат", смятана за говорител на ПКК, се казва, че жестоката битка, започнала след това "успешно нападение" продължава, предаде АФП.

Премиерът Реджеп Тайип Ердоган, който е на посещение в Туркменистан, направи изявление след нападението и отмени планираното си посещение в Монголия и се върна в Турция.

Президентът Абдуллах Гюл обеща, че ще бъде даден решителен отговор на нападението.

"Искам да подчертая още един път, че ще продължим борбата срещу кюрдските бунтовници на каквато и да е цена", заявява Гюл във видеопослание, рпазпространено на сайта на президентството.

Турското правителство поиска миналата седмица парламентарно одобрение за удължаване с една година на мандата, позволяващ операции на армията срещу бунтовници от ПКК в Северен Ирак. Той изтича на 17 октомври.

Турският парламент вероятно тази седмица ще обсъди неговото подновяване.

Председателството на ЕС осъди днес кюрдското нападение и напомни, че Съюзът е до Анкара в борбата й срещу ПКК. И генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер осъди кюрдското нападение срещу турски военен пост в Югоизточна Турция.

"От името на НАТО осъждам остро нападението в Югоизточна Турция, при което 15 турски войници са били убити. Изразявам съболезнования към семействата на жертвите на това терористично нападение", се казва в разпространено в Брюксел негово изявление от пресслужбата на НАТО.

Съюзниците от НАТО изразяват твърда солидарност в борбата срещу тероризма, се изтъква в изявлението.

Иракското правителство също осъди нападението. Иракският правителствен говорител Али ад Дабаг заяви, че действията на бунтовниците "представляват сериозна заплаха за граничните райони и общата сигурност на Ирак и Турция".

Той призова турското правителство "да действа разумно във връзка с нападението и да прояви сдържаност".

От 1984 г. ПКК води въоръжена борба срещу централната власт в Анкара за създаване на независима кюрдска държава в населената предимно с кюрди Югоизточна Турция. Около 40 хил. души загинаха в този конфликт.
ПКК е призната за терористична организация от Турция, САЩ и ЕС.


Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Новата супердвойка: Ким Кардашиян и Луис Хамилтън вече не се крият

Новата супердвойка: Ким Кардашиян и Луис Хамилтън вече не се крият

Любопитно Преди 1 минута

Романтичен следобед със сърф в Малибу и първата им обща снимка в социалните мрежи изкараха наяве дълго пазената тайна. Ким Кардашиян и Луис Хамилтън вече не се крият от обективите, а медиите говорят за новата гореща двойка

Победителят на Евровизия 2026 DARA

Тайната на „Евровизия“: Как шепа хора „осиновяват“ държави и създават хитовете

Любопитно Преди 12 минути

Зад блясъка, конфетите и триминутните изпълнения на сцената се крие една от най-строго пазените и печеливши тайни на модерната музикална индустрия – международните фабрики за хитове

Мъж е задържан за палеж на пет автомобила и валяк в Белослав

Мъж е задържан за палеж на пет автомобила и валяк в Белослав

България Преди 34 минути

Полицията във Варна разследва умишлен пожар с тежки щети Белослав

Зад кулисите на триумфа: DARA разкри подробности за подготовката си за "Евровизия"

Зад кулисите на триумфа: DARA разкри подробности за подготовката си за "Евровизия"

България Преди 40 минути

Тя сподели, че ако не е бил съпругът ѝ, е нямало да участва в конкурса

<p>Мадуро е забравен!&nbsp;Да живее Делси!</p>

Образът на Николас Мадуро изчезва от публичното пространство във Венецуела

Свят Преди 1 час

Плакати и пропагандни материали се заменят с нови политически послания Николас Мадуро

Снимката е илюстративна

Смъртоносният хантавирус стигна Канада – потвърдиха нов заразен

Свят Преди 1 час

До момента общо 12 случая на хантавирус по света са свързани с круизния кораб, включително този на канадския гражданин

"Обичам те, братко!": Коди Джонсън триумфира на кънтри наградите

"Обичам те, братко!": Коди Джонсън триумфира на кънтри наградите

Любопитно Преди 1 час

Коди Джонсън стана големият победител на 61-вите награди за кънтри музика (ACM). Изпълнителят спечели най-престижната статуетка, но изненада всички, като я посвети на Люк Комбс и разказа за огромната саможертва, която колегата му е направил

МРРБ спира плащанията по "старата методика" за строителни проекти

МРРБ спира плащанията по "старата методика" за строителни проекти

България Преди 1 час

Регионалният министър Иван Шишков обяви промени в индексацията в сектора

Смартфонът ли е причината за демографския срив

Смартфонът ли е причината за демографския срив

Преди 1 час

Милиарди хора използват смартфоните си по целия свят и разчитат на тях за цялата си комуникация и онлайн присъствие. Според ново проучване обаче тези устройства може да са и в основата на проблемите на мнозина, отчуждаването и липсата на близост

<p>Тестваме върховната лимузина на Mercedes-Benz</p>

Тестваме върховната лимузина на Mercedes-Benz

Технологии Преди 1 час

140 години иновации и лукс ме потопиха в незабравимо изживяване на борда на еталона в гамата на Mercedes, предлагащ абсолютно всичко в изобилие, в частност: големи и мощни двигатели, покриващи Евро 7

Мъж простреля с прашка по деца, защото вдигали шум

Мъж простреля с прашка по деца, защото вдигали шум

Свят Преди 1 час

Няколко деца са с леки наранявания

<p>България започва подготовка за домакинство на &quot;Евровизия&quot; 2027</p>

Евтим Милошев: България започва подготовка за домакинство на "Евровизия" 2027

България Преди 1 час

Министерският съвет създава организация за провеждането на конкурса

<p>Земетресение уби двама души в Китай</p>

Земетресение с магнитуд 5,2 уби двама души в Китай

Свят Преди 2 часа

Трусът в Южен Китай срути 13 сгради и предизвика масова евакуация Китай

Авария в блок в "Младост" превърна абонатна станция в сауна

Авария в блок в "Младост" превърна абонатна станция в сауна

България Преди 2 часа

Температурите достигат 45 градуса, жители сигнализират за течове

Нова заплаха: Мистериозният вид на ебола - Бундибугио, за който няма ваксина

Нова заплаха: Мистериозният вид на ебола - Бундибугио, за който няма ваксина

Свят Преди 2 часа

Това е критичен момент в развитието на заразата. Налице е несигурност относно това докъде се е разпространила тя, но вече има почти 250 предполагаеми случая и 80 смъртни случая