С ивият сектор е особен икономически звяр, който се увеличава или намалява в зависимост от условията, в които действа.
Това е много вредно явление за икономиката, което пренасочва инвестиционните потоци, закрива качествени работни места, увеличава търговията с влияние и др. Сивата икономика в България е нараснала рязко за периода 2009-2012 г. и този ръст е право пропорционален на размера на намаления дял на данъчните приходи. Това заяви изпълнителният председател на БСК Божидар Данев, представяйки анализ на работодателската организация за динамиката на сивата икономика, предаде репортер на БГНЕС.
Укритите средства са повече от 12.2 млрд. лв. Нарастването на този дял на сивата икономика е свързано преди всичко с неразумната данъчно-осигурителна политика и невъзможността данъчната администрация да се справи с деструктивната роля на това явление. Затова основната грижа на държавата трябва да се насочи към увеличение на събираемостта на данъчно-осигурителните приходи. Крайно незадоволителна е и аналитичната дейност на данъчната администрация по идентификация на данъчно-осигурителните отношения и приноса в осигурителните плащания във функция от доходите на осигурените лица, отбеляза Божидар Данев.
Според анализа за периода 2007-2012 г. БВП нараства значително по номинал от 65. 185 млрд.лв. на 77. 582 млрд.лв. Независимо от въздействието на икономическата криза ръстът е значителен - от 29% при спад само 1% за 2009 г. Средният темп на нарастване на БВП е 5.8% като за периода 2007-2008 г. той е с близо 15%. Това означава, че макроикономическото ниво на българската икономика не е засегнато съществено от икономическата криза, за разлика от другите европейски страни, посочи Данев. Причината е, че държавата прехвърля негативите от кризата преди всичко върху малкия и среден бизнес, точно тези, които създават условия за социално благополучие на нацията. Вредите от кризата са понесени и от хората, подчерта той. Според него силно е отслабена корелативната връзка между БВП и данъчните приходи. Ръстът на данъчните приходи не само не следва измененията в БВП, но се наблюдава срив в приходите за 2010 г., който относително слабо се компенсира до края на наблюдавания период 2012 г., смята Божидар Данев.
От БСК предлагат няколко вида законови и организационни мерки за намаляване обема на сивата икономика. За тази цел те предлагат промени в Закона за ДДС, в Закона за здравеопазването с корекции в процедурата за възстановяването на здравноосигурителните права, както и с въвеждане на финансови норми за здравно обслужване. Сметната палата от своя страна трябва да прави проверки на осигурителните плащания, в т.ч. и на здравните осигуровки, превеждани от държавни и общински структури. Трябва да има и възможност за контрол, и налагане на санкции за неправомерни действия на държавните и общински структури.
Организационните мерки включват укрепване на аналитичното звено на НАП за идентификация на укритите обороти, доходи, осигурителни плащания и други нарушения. Необходимо е и да се изгради цифрово базирана библиотека за съхранение, обработка и анализ на счетоводната информация на дружествата за целия период чрез аутсорсване на принципа на публично-частното партньорство. Трябва да се обвърже системата на стимулиране на служителите на НАП с резултатите от приключилите съдебни производства. Наложително е и да се облекчат изискванията за сключване на споразумения между задължените лица и органа по приходите за разсрочено плащане на данъчните и осигурителни задължения. /БГНЕС /
Сивата икономика е нараснала рязко по времето на ГЕРБ
Сивият сектор е особен икономически звяр, който се увеличава или намалява в зависимост от условията, в които действа.
20 февруари 2014, 11:30
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!