С ДС (SDS.bg) продължава да бъде лоялен член на Европейската народна партия (ЕНП), заяви днес лидерът на СДС Петър Стоянов.

СДС очаква подкрепа от ЕНП на изборите за Европейски парламент, каза още Стоянов след заседание на Националния съвет на синята партия.

Вчера той е бил в Брюксел. На срещата му там с председателя на ЕНП Вилфрид Мартенс е било декларирано, че СДС остава в ЕНП.

"Имахме много приятелски и открит разговор, в който ние ясно изразихме нашата позиция. Тя бе приета с голямо разбиране и всички недоразумения между нас са изгладени", отбеляза лидерът на СДС.

Той повтори позицията, че СДС се е присъединил към Движението за европейски реформи, тъй като то в много голяма степен защитава интересите на България.

За нас беше важно да участваме в този европейски дебат, допълни лидерът на СДС.

През март Петър Стоянов обяви, че СДС се присъединява към т.нар. Движение за европейска реформа, в което са британските и чешките консерватори.

Заявлението на Стоянов не бе посрещнато еднозначно в партията. Последва остра реакция и на Вилфрид Мартенс.

"Не е приемливо за членуваща в ЕНП партия да се присъединява към подобна инициатива и в същото време да остава в нашите редици. ЕНП препоръчва реформирането на ЕС и ние сме отворени за конструктивен диалог с партии извън ЕНП, но в същото време очакваме СДС да остане лоялен и препоръчваме да поеме задълженията си като член", заяви тогава председателят на ЕНП.

Председателството на най-голямата група в Европейския парламент - Европейската народна партия (ЕНП), препоръча дори прекратяване на членството на СДС.

Джефри ван Орден, британски консерватор и докладчик за България в Европарламента, разкритикува това, по думите му, "позорно отношение" към СДС.

"Движението за европейска реформа" не е политическа партия или група, а европейска мрежа, която обединява лица, организации и партии, споделящи общи възгледи.

Движението, основано от лидера на британските консерватори Дейвид Камерън, се бори за отваряне на пазарите, "Европа на нациите" и акцент върху атлантическата връзка, както и за повече внимание върху бедността и климатичните промени, поясни ван Орден.

Според него тези цели би трябвало да се споделят от всички политически парти в дясно от центъра.

Кандидатите за евродепутати от листата на партия ГЕРБ са на двудневно обучение в Брюксел по покана на ЕНП.

Те бяха представени от председателя на сдружение Европейски демократичен път димитър Абаджиев и председателя на партията Цветан Цветанов и имаха среща с председателството на групата на ЕНП-ЕД в Европарламента, съобщиха от сдружението.

Националният съвет на синята партия прие днес декларация, в която се казва, че СДС е обезпокоен от последните събития в Русия и от задържането на мирно протестиращите опозиционни лидери и журналисти.

Смятаме, че задържането на опозиционните лидери Гари Каспаров, Иля Яшин и Мария Гайдар е заплаха за демократичните принципи на съвременното общество, се посочва в декларацията.

СДС изразява увереност, че плурализмът и гражданските права в модерна Русия ще надделеят над опитите за контрол над демократичния процес.

ДСБ внесе в деловодството на парламента проект за декларация на Народното събрание относно "бруталната разправа с мирни демонстранти в Москва и Санкт Петербург", съобщи зам.-председателят на партията Екатерина Михайлова.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Стивън Хокинг с жени по бикини в досиетата "Епстийн"

Свят Преди 1 час

Хокинг е бил сред 21 учени, посетили частния остров на Епстийн

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Свят Преди 2 часа

Съмърс е бивш министър на икономиката и бивш президент на Харвардския университет

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

САЩ обявиха нови санкции срещу Иран

Свят Преди 4 часа

Особен фокус е поставен върху кораби, действащи „като част от сенчестия флот на Иран“

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 4 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 4 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 4 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 5 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 5 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 5 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 5 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 6 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 6 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 6 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“

<p>Рашков: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени</p>

Главният секретар на МВР: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени

България Преди 6 часа

Рашков: Категорично отхвърлям всички т.нар. мотиви, с които бе поискано отстраняването ми