Ще запазим ли оптимистичното мислене сред море от боклуци?
Източник: netinfo
Пн нетата е нашия дом. Околната среда е всичко, което ни заобикаля. Грижим ли се добре за нея? Оставяме ли я на произвола на съдбата? Или точно обратното - спомагаме за нейното разрушение?Днес живеем в море от боклуци. Те са навсякъде - пред дома, в парка, на автобусната спирка... Да се мисли оптимистично в тази среда е трудно, но който успее ще е истински победител. Този победител ще е част от групата хора, която ще спаси света.   

Първите слънчеви лъчи ме огряват през прозореца на стаята ми, подсказват ми, че е време за започването на нов прекрасен ден. С  широка усмивка на уста се протягам като котенце и казвам любимото си сутрешно „мяу". Бързо скачам от леглото, за да не закъснея за лекция. Обличам се, изяждам един портокал и слизам по стълбите на общежитието - хм, много странно, явно пак е имало купон - празни бутилки, стъклени бирени шишета, фасове и всичко това в коридора... Излизам от сградата, минавам край градинката, в която скоро посадихме цветя с колеги по случай „Зелен месец 2010" и какво да видя! Върху цветенцата метнати два чорапа и купчинка клечки за уши!

Продължавам напред и виждам новата пейка, която поставиха пред общежитието, кога успяха да я счупят! Няма и месец от както я сложиха... Гледам мръсната картинка да не понижи настроението ми и се мъча да се усмихвам и да си мисля позитивни неща. Вървя през парка по пътечката - край мен красота - зелена трева, цъфнали жълтурчета, свеж сутрешен въздух! Ах, какъв дар! Наслаждавам се на песента на първите пробудили се птички и съзирам пред мен обърнатите каменни кошчета за боклук! А боклука разпилян!

Гледам млади момчета студенти как минават покрай тях и дори не им обръщат внимание! Това ме натъжава, въздъхвам и се запътвам към тях, за да ги изправя. Тежат! Тежък камък, но с малко повече усилия постигнах целта си! Дано следващите минувачи ги ползват по предназначение, а не за футболна топка. Пресичам улицата по пешеходната пътека, търпеливо изчаквам да се изреди върволицата от коли, за да мина без живота ми да бъде застрашен.

Към пешеходната пътека приближава кола и намалява скоростта, шофьорът на автомобила спира и ми прави знак с ръка да мина. Усмихвам му се и обнадеждена, че все още има хора, които спазват някакви правила и морални ценности пресичам прага на университета. Там боклуци няма - цяла сутрин, през деня и вечерта лелките - хигиенистки метат фасове, хартийки, изхвърлят търкалящите се бутилки и изхвърлят кошчетата за боклук, които все пак някой ползва. От време на време в парка се засаждат дървета по нечия инициатива и това е прекрасно - прибирайки се от университета щастлива да видя, че някои се грижи за зеленината зървам хора, които копаят дупки, но за мое голямо съжаление това не са млади хора, а наемни работници!

Повечето от тях със сигурност не ги интересува бъдещето на планетата, а просто изпълняват заповеди, за да получат парично възнаграждение и чакат с нетърпение краят на работния ден. Вътрешният ми глас ми подсказва, че трябва да им помогна, за да покажа че съм загрижена за планетата и че следвам принципа „мисли глобално, действай локално". Опасявам се, че техният началник е там и че мога да им навлека неприятности, ако им се бъркам в работата. Затова продължавам напред. Прибирам се вкъщи и започвам да размишлявам върху наболелите екологични проблеми и как нашата синя красавица се превръща в сферично кошче за боклук. Дори започвам да се съмнявам, че ако сменим планетата, където живеем, нещата ще се променят.

Всъщност проблема е в хората - в техния начин на мислене и на живот. Затова трябва да се предприемат мерки още в най - ранна детска възраст. Децата трябва да засаждат цветя и дървета и да се информират относно опазването на околната среда. А това е наша задача, ние трябва да се погрижим за тяхното обучение. Ние трябва да съградим мечтания от нас свят.Не е късно да променим мисленето си! Не е късно да обучим децата си! Нужни са взаимни усилия и обединение! Всичко е в нашите ръце!
- Докторе, съпругът ми изпи парацетамол по погрешка, какво да правя? - Не хабете лекарствата напразно. Създайте му главоболие!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Поредна загуба гарантира елиминацията на един от Безименните в “Игри на волята”

Поредна загуба гарантира елиминацията на един от Безименните в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Николета и Радостина са вторите номинирани воини в надпреварата тази седмица

Пожар на конференцията на ООН в Бразилия, евакуация

Пожар на конференцията на ООН в Бразилия, евакуация

Свят Преди 8 часа

Екипи на ООН и охраната реагираха мигновено с пожарогасители

Протести в София, Варна и Пловдив в подкрепа на Благомир Коцев

Протести в София, Варна и Пловдив в подкрепа на Благомир Коцев

България Преди 10 часа

Организаторите смятат, че задържането на Коцев е политическа саморазправа

<p>Йотова: Референдумът за еврото все още е в НС</p>

Йотова: Предложението за референдум за еврото все още е в Народното събрание

България Преди 10 часа

Според нея след решението на КС процедурата трябва да продължи оттам, откъдето е спряла

САЩ прекратяват бойкота на Г-20

САЩ прекратяват бойкота на Г-20

Свят Преди 11 часа

Южна Африка възприема тази промяна като „положителен знак“.

Украйна обяви, че е получила проект за мирен план от САЩ

Украйна обяви, че е получила проект за мирен план от САЩ

Свят Преди 11 часа

Зеленски очаква разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп

Кремъл: Не преговаряме със САЩ за мир в Украйна

Кремъл: Не преговаряме със САЩ за мир в Украйна

Свят Преди 12 часа

Дмитрий Песков заяви, че няма какво да добави

<p>Лула: Съединените щати може да не са се оттеглили завинаги</p>

Лула на COP30: Съединените щати може да не са се оттеглили завинаги

Свят Преди 13 часа

Бразилският президент Луис Инасиу Лула да Силва призова късно в сряда за глобално постепенно прекратяване на използването на изкопаеми горива

Протести срещу промените на паркирането в София и Варна

Протести срещу промените на паркирането в София и Варна

България Преди 13 часа

Започва поредица от протести в София заради налагането на по-високи цени за паркиране

Конституционният съд се зае със Закона за движението по пътищата

Конституционният съд се зае със Закона за движението по пътищата

България Преди 13 часа

В заседанието днес участваха 11 конституционни съдии

Арестуваха 67 души при акция срещу наркотиците в София

Арестуваха 67 души при акция срещу наркотиците в София

България Преди 13 часа

Образувани са 58 бързи и 7 досъдебни производства

Моден триумф: Джорджина Родригес впечатли Белия дом с легендарна "Оскар" рокля

Моден триумф: Джорджина Родригес впечатли Белия дом с легендарна "Оскар" рокля

Любопитно Преди 13 часа

Джорджина носеше тъмносиня рокля с гол гръб на Guy Laroche – моделът, с който Хилари Суонк се появи на наградите „Оскар“ през 2005 г.

Колко трябва да ни платят ако работим на празниците

Колко трябва да ни платят ако работим на празниците

България Преди 14 часа

Работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, по време на официалните празници, ще получат единствено двойна надница

ДНСК нареди да бъде разрушена корекцията на реката в Елените

ДНСК нареди да бъде разрушена корекцията на реката в Елените

България Преди 14 часа

От РДНСК Бургас започва процедура по съобщаването на заповедта на заинтересованите лица

<p>Имейл на Епстийн забърква Тръмп в нов скандал от 2017 година</p>

Прекарал ли е Тръмп Деня на благодарността през 2017 г. с Джефри Епстийн?

Свят Преди 14 часа

Появили се напоследък имейли предизвикаха спекулации за подобна среща

Ескалация, Иран скъса с МААЕ

Ескалация, Иран скъса с МААЕ

Свят Преди 14 часа

Така Ислямската република отговори на днешната декларация на МААЕ