"Добре дошли у дома" - с тези думи на български език шефът на Еврокомисията ни приветства като 26-ата членка на ЕС.
"Стандарт" помества снимка на Барозу, който държи три знамена - българското, румънското и европейското, а до него е българският премиер.
Сергей Станишев е почти на всички първи страници на пресата днес. Фотографите са увековечили момента, когато на специална церемония в Брюксел министър-председателят поставя парче с формата на България на картата на ЕС, направена от специален коледен хляб.
Вестниците обаче зорко следят какво се случва у нас. Коментар на "Дума" подчертава, че докато знамето ни се вдигаше редом с останалите в ЕС, където ще сме след 16 дни, тук вчера беше обикновен парламентарен ден.
"Депутатите вдигнаха данъка на колите ни и той скокна по-високо, отколкото в другите страни в Европа. После увеличиха данъчните оценки на имотите ни, т.е. те станаха по-скъпи и значи ние - по-богати.
Ала в същото време това означава, че с 20% се вдигат местните ни данъци и такси. Значи обедняваме. И стана една - ни да имаш, ни да нямаш.
Пак вчера парламентът не качи на 12% данъка за хазарта и за залагания в спортни състезания. Защо? Обаче преди ден тури двоен акциз на тока, а преди това наложи данъци, мита и ДДС на вноса за образование и наука и не намали ДДС за книгите", продължава "Дума".
"Определиха ни вчера и праг на бедността 152 лв. Ако ги нямаш, си в мизерията. Значи, къде се намират поне милион пенсионери с доход под 152 лв.? Кой да ни каже защо. И всичко това за половин ден", отбелязва левият вестник.
Коментар на "Труд" също е посветен на работата на депутатите и на пенсионерите. А заглавието всъщност е обръщението "Уважаеми г-да депутати".
"Вчера може би спокойствието на вашата важна държавническа работа е било смутено: полицията спря налитащи да влязат със сила в Народното събрание пенсионери.
Не гледайте на тия хора като на провокатори, подмолно организирани от "Атака" за смяна на властта тип "14 декември 1989-а" или "11 януари 1997-а". Нито като на нарушители на реда. Нито дори като на обикновени досадници, пише всекидневникът и продължава:
"Това са нашите (и вашите) родители. За които цели 17 години държавата не направи нищо. Най-лесно е вие да отсвирите проблема със стандартното: "Няма пари за увеличение на пенсиите".
Най-популистко е ние да ви питаме: а за служебни лимузини защо има? Но най-добре е да си отговорите как и защо за три петилетки не успяхте да накарате половината българска икономика да плаща истинските социални осигуровки, които дължи. Мислете, ама не чак до пенсия", призовава "Труд".
Също по повод протеста пред парламента "Монитор" обявява: "Пенсионери нападнаха Народното събрание". Според изданието става дума за истински щурм.
"Сложете червена точка върху парламента" е заглавието на анализ в "24 часа", който също се занимава с живота на парламента и конкретно с някои от представителите му - Ахмед Доган и Волен Сидеров. Това е нещо като равносметка кой не е ходил на работа, кой не е обелил дума през целия си мандат и т.н.
Вестникът настоява, че е крайно време българите да спрат да се връзват на едни и същи изтъркани манипулации- по време на кампании да им обясняват как без Доган и Сидеров не можело да има демокрация.
Интереси за 15 млн. лева спряха по-евтините лекарства, информира от своя страна "Сега". Пациентите на хемодиализа и с ракови заболявания може и догодина да не получават достатъчно лекарства.
Интереси на фармацевтични компании блокираха въвеждането на социално по-справедлив ред за скъпите медикаменти, смята изданието.
Крадат 200 000 лв. от фонд за болни деца, разкрива Новинар. Толкова са липсващите пари от Фонда за лечение на деца, които е трябвало да постъпят от наложените глоби за продажба на алкохол и цигари на малолетни.
Това стана ясно от отговора на министъра на здравеопазването Радослав Гайдарски на депутатско питане на Ваньо Шарков от СДС, научаваме от Новинар. Фондът беше създаден през 2005 г., за да се осигурят средства за деца, които се нуждаят от животоспасяващи операции.
Законотворците не знаят кой трябва да събира глобите и да ги превежда на банковата сметка на фонда, станало ясно вчера според "Новинар".
Анализ в "Сега" е озаглавен: "Грижата за хората - личен ангажимент на министъра".
"Грижата за хората е основната грижа на българското правителство. Това е естествено, защото правителството нарече само себе си "Правителство на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност", припомня изданието.
Европейската интеграция си върви по каналния ред, икономическият растеж се осигурява от частния сектор, затова пък министрите са приели изключително сериозно частта за социалната отговорност и съвсем лично и индивидуално са се захванали да отговарят социално, всеки в своя ресор, продължава вестникът.
Авторът на анализа дава няколко конкретни примера, не без ирония, как сегашните министри разбират личното си участие в процеса на реформите и развитието на държавата в името на гражданите на тази държава.
Междувременно техник от Националната разузнавателна служба сложи край на живота си с куршум от служебен пистолет "Макаров". Темата е водеща за Труд, а заглавието е: "Втора смърт в разузнаването".
Да завършим с интервю в "Дневник" със зам.-председателя на Европейската комисия и комисар по правосъдието Франко Фратини, който казва: "Ще се впечатлим не от многото обвинения, а от присъдите".
Вестникът откроява три препоръки на Фратини - не може българският съд да се превръща във вечен заподозрян; ако България забави реформите, ЕК разполага с мерки и санкции за отговор; трябва да се борим с прането на пари само по себе си, а не в контекста на други престъпления.