П редстоящите корекции в проекта на Бюджет 2009 са основна тема в днешните издания. Някои вестници обвързват промените, освен с икономическата криза, и със спрените пари по програма ФАР.

"Ден след като Европа ни отряза парите, пишат нов бюджет 2009", обявява от първа страница "Труд". Според изданието причината е във финансовата криза, която ще удари по-тежко българската икономика, отколкото се очакваше. Най-вероятно ще бъде намалена прогнозата за икономическия ръст - вместо 4.7 тя ще е 2%. Резултатът от това ще бъде намаление с 2 млрд. лева на приходната част, а оттам и на разходната. ДПС пък щяло да предложи намаляване на планирания бюджетен излишък.

"Брюксел иска 790 млн., сменяме бюджета", пише "24 часа". Европейската комисия ще поиска около 790 млн. лв от България, за да се пребори с финансовата криза и рецесията на икономиката в общността.

Според представения план на ЕК всяка държава-членка трябва да внесе 1.2%от БВП в общ фонд. "Прекроен бюджет!Един ще е без летяща чиния, друг, уви, без ниски данъци", коментира в "24 часа" Георги Кадиев, общински съветник от левицата. Според него бюджет 2009 е прекалено оптимистичен и при масовото свиване на икономики няма начин при нас да има толкова голям ръст от 4.7%.

"Управляващите приземяват бюджет 2009", е челното заглавие на "Дневник". Решението на мнозинството за прекрояване на бюджета идва след като повече от месец опозицията и макроикономисти критикуваха проекта заради нереалистичната му макрорамка, коментира изданието.

"В бюджет 2009 държавата не споделя с гражданите си бремето от кризата", твърди пред "Дневник" лидерът на ДСБ Иван Костов. Според него проектобюджетът за 2009 г. е предизборен, а увеличаването на инвестиционната програма с един милиард ще облагодетелства чрез обществени поръчки "приближени" фирми.

"Кризата принуди властта да пренапише бюджет 2009", пише от първа страница и "Сега". Той също смята, че, освен световната финансова криза, загубените пари по ФАР и необходимата вноска за мерките на Брюксел срещу кризата са направили необходима промяната на проектобюджета.

"Властта заподозря Брюксел в заговор срещу България", акцентира "Сега". "Понякога Брюксел е несправедлив към България, така цитира вестникът премиера Сергей Станишев.

От ЕС обаче отхвърлят твърденията за двоен стандарт. Лек намек, че правителството трябва да носи отговорността за спиране на европарите, направил президентът Първанов според "Сега".

Държавният глава обаче смята, че в ЕК има среди, които не са дооценили направеното в последните месеци. Първанов вижда тенденция в контекста на предстоящите евроизбори България да стане заложник на битката между основните сили и претендентите за спечелването им.

Според главния прокурор Борис Велчев е неправилно проблемът със спрените средства да се прехвърля на съдебната система. Ние също носим своята отговорност, но едва ли има държавна институция, която да не носи отговорност в този процес, е реакцията на Велчев.

"Съдът взе България за заложник в ЕС", коментира "Сега". Две лица, уличени в злоупотреби с европейски и български пари, бяха избрани като знакови фигури и от България не се искаше нищо друго, освен да покаже чрез тях как функционира съдебната й система, посочва авторът. Държавата се провали по най-жалкия начин, отчита той.

Разочарована съм от оценката на Брюксел и не я споделям, е реакцията на вицепремиера Меглена Плугчиева, цитирана от "Новинар".

"Европа вече не кълве на цаца", коментира пред "Стандарт" Юлиана Николова, директор на Европейския институт.

"Вместо двама министри вълците изядоха 1 млрд.", пише в анализ за "24 часа" Лидия Шулева, депутат от БНД. Освен загубените 220 млн. евро, други 340 млн. са замразени, а фактът, че се отказва връщане на акредитациите на двете агенции, означава, че и всички сключени от тях договори са под съмнение, смята тя.

Когато поискахме през юли да се понесе политическа отговорност, министър-председателят каза, че нямало да хвърли никого на вълците. Така, вместо вълците да изядат само двама министри, изядоха 1 млрд. лева на българските данъкоплатци, отбелязва Шулева и настоява за предсрочни избори.

"Недосегаемите - бивши, но неосъдени", коментира "24 часа". Любомир Тушанов и Веселин Георгиев са двамата висши чиновници, с които Брюксел обясни спирането на 220 млн. евро, пише вестникът. Георгиев беше шеф на фонда "Републиканска пътна инфраструктура", а Тушанов - до май т.г. шеф на Централното звено за финансиране и договаряне във финансовото министерство.

До няколко дни ще бъде внесен обвинителният акт срещу Веселин Георгиев, информира "Монитор", като цитира главния прокурор Борис Велчев. Георгиев бе уличен в конфликт на интереси и уволнен, след като стана ясно, че фирмата на брат му е получила от фонда поръчки за 120 млн. лева.

"На екрана на БНТ не може да стоят хора с досиета", коментира генералният директор на БНТ Уляна Пръмова в блицинтервю в "Монитор". Тя отбелязва, че само един човек от този списък заема ръководна длъжност в БНТ в момента - Атанас Свиленов.

"Борисов е самотен воин срещу машината на БСП", коментира пред "Труд" политологът Огнян Минчев. Битката между БСП и ГЕРБ ще продължи с пълна сила, структурната слабост на Борисов е, че е самотен воин срещу смазаната машина на БСП, отбелязва той.

От БСП го блъскат, но целта им не е да го унищожат - Борисов им е необходим набит, с пречупен гръбнак, за да може да бъде взет под ръка и закаран в една следваща коалиция, смята Минчев. Според него друг вариант била алтернатива от типа на партия ЛИДЕР и коалицията около нея.

"За депутата пенсия като президент", обявява от първа страница "24 часа". Депутатите да се пенсионират на 55 г. и да вземат 70% от заплатата като народни представители, са предложили народни представители с проектопромени в Кодекса за социално осигуряване. Днес това прави 1455.30 лв, а утре повече, защото на всеки три месеца парламентът актуализира парите си според средната заплата в обществения сектор, коментира вестникът.

Първият подписал е Ваньо Хърков от "Атака", следват няколко негови съпартийци, депутатите от левицата Иван Даков, Станка Маринчева, Костадин Кобаков и Борис Николов. Участват представители от опозиционната БНД, както и независими, сред които Петър Берон.

"Времето работи в полза на Кондьо", отчита пред "Новинар" директорът на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към министерството на правосъдието ген.

Петър Василев. Василев има предвид подготвяната амнистия за затворници, която в момента няма да засегне Кондьо, но ако законът бъде приет след известно време, и попфолкпевецът, осъден за склоняване към проституция, ще бъде амнистиран.

Не можахме да коригираме стремежа към показност на Митьо Очите, признава още Василев. Вестникът припомня, че Василев наказа директора на Бургаския затвор с порицание заради прословутите отпуски на Димитър Желязков, известен като Митьо Очите, които станаха тема на много коментари.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арест в Швеция на съпруг, че дал съпругата си на 120 мъже

Арест в Швеция на съпруг, че дал съпругата си на 120 мъже

Свят Преди 5 часа

Към момента са повдигнати обвинения на двама предполагаеми клиенти

Българин е обвинен в убийство в затвор в Гърция

Българин е обвинен в убийство в затвор в Гърция

Свят Преди 6 часа

Сред посочените свидетели е и осъденият престъпник Алкет Ризай

Това показва, че Русия вече губи войната в Украйна

Това показва, че Русия вече губи войната в Украйна

Свят Преди 9 часа

Чудовищни загуби в Украйна през последните месеци

Зеленски би тревога: Русия готви масиран удар

Зеленски би тревога: Русия готви масиран удар

Свят Преди 10 часа

Той подчерта, че „всяка руска ракета е отговор на агресора на призивите за прекратяване на войната“

Снимката е илюстративна

Сензацията "обратен водопад" - какво причинява природния феномен

Любопитно Преди 11 часа

Магически кадри от Индия взривиха мрежата – мощни ветрове превърнаха водната каскада в сюрреалистично зрелище, което противоречи на физиката.

Иля Малинин

„Гнусна онлайн омраза“: Иля Малинин с мощно послание след кошмара на леда

Свят Преди 11 часа

21-годишният състезател е открит относно психичното си здраве и прекъсна мълчанието си в социалните мрежи в понеделник с мощно послание преди предстоящ проект, свързан с психичното здраве

Ужас, откриха мумифицирана жена в Германия, подозират пенсионна измама

Ужас, откриха мумифицирана жена в Германия, подозират пенсионна измама

Свят Преди 11 часа

Аутопсията не е успяла да уточни нито причините, нито датата на смъртта

ЕК, Италия и Гърция пращат наблюдатели в Съвета за мир на Тръмп

ЕК, Италия и Гърция пращат наблюдатели в Съвета за мир на Тръмп

Свят Преди 11 часа

Представителят на ЕК е еврокомисарят за Средиземноморието Дубравка Шуица

Иран демонстрира военна мощ в Ормузкия проток

Иран демонстрира военна мощ в Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Иран многократно е заплашвал да блокира Ормузкия проток

Вкарват изкуствен интелект в здравеопазването

Вкарват изкуствен интелект в здравеопазването

България Преди 11 часа

В документа са посочени широк спектър от приложения

След жестоката катастрофа, в която кола влетя в автобус, повдигнаха обвинение

След жестоката катастрофа, в която кола влетя в автобус, повдигнаха обвинение

България Преди 12 часа

Обвиняемият е неосъждан и е с мярка за неотклонение задържане под стража

Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив

Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив

България Преди 12 часа

Районният съд – Пловдив е осъден да плати на Георги Георгиев 500 евро обезщетение

<p>Откриха мъртва продуцентка&nbsp;на хитов сериал по време на снимки</p>

Трагедия в Атина: Откриха мъртва продуцентката на хитовия сериал „Техеран“ по време на снимки

Свят Преди 12 часа

Тялото на 52-годишната израелка е намерено в хотелската ѝ стая след дни на мълчание; полицията отхвърли версиите за покушение

57 години по късно: Разкриха истината за „изчезналите“ лунни записи на НАСА

57 години по късно: Разкриха истината за „изчезналите“ лунни записи на НАСА

Любопитно Преди 12 часа

Въпреки това, НАСА все още разполага с хиляди часове данни, доказващи, че първото кацане на Луната наистина се е състояло

Заради Епстийн, обиск в Института за арабския свят в Париж

Заради Епстийн, обиск в Института за арабския свят в Париж

Свят Преди 12 часа

Обвиняемият Ланг заяви, че е „спокоен“ въпреки претърсванията

Най-скъпата грешка: Мъж случайно изхвърли 20 златни кюлчета на стойност $140 хил. в боклука

Най-скъпата грешка: Мъж случайно изхвърли 20 златни кюлчета на стойност $140 хил. в боклука

Свят Преди 13 часа

Мъжът осъзнал грешката си на следващия ден и алармирал полицията