- Какво всъщност е новото в правилата, по които ще се издават бизнесвизи за българи и румънци?
- Въведени бяха нови правила, ръководещи отношенията по споразуменията за асоцииране с ЕС. Те са публикувани съвсем отскоро на уебсайта на Управлението по имиграция и националности към британското МВР (IND.homeoffice.gov.uk).
В тях например се посочва, че не би следвало да има дискриминация по никакви показатели, че трябва да има справедливост в процедурите и т.н.
Споразуменията с България и Румъния са влезли в сила на 1 февруари 1995 г. и всяко от тях съдържа клауза за предоставяне право на заселване на български и румънски граждани във всички страни членки на ЕС.
- Една от разликите с досегашната практика е, че занапред решение за издаване на т.нар. "бизнесвизи" ще вземат посолствата в съответните страни, а не вътрешното министерство в Лондон. Защо се предприема това?
- Обикновено проблеми се получават с разрешителните за работа. Макар че ако си спомним, цялото противоречие около визите за българи и румънци беше във връзка с идващите за собствен бизнес, а не с разрешителни за работа.
Обаче при разрешителните за работа обикновено работодателят се обръща към вътрешното министерство и получава от него разрешение да наеме на работа определено лице от съответното управление на ведомството.
Те издават такова разрешително, без в повечето случаи да познават - добре или изобщо - човека, за когото то се отнася.
След това въпросният човек отива в съответното британско посолство и иска входна виза. Често такава му се отказва от консулския служител.
Това е много неприятно за работодателите, защото те плащат по 153 лири стерлинги за всяко разрешително, и често се оказва, че човекът, когото очакват на работа, не може да влезе в страната.
За да се преодолеят такъв тип проблеми, разумно е решенията да се вземат от една инстанция.
Именно това постановяват новите правила - посолството взема решенията, а не ги прехвърля към вътрешното министерство.
- Не означава ли това, че сега издаването на разрешителни за работа ще бъде донякъде затормозено?
- Надявам се, че не. Ще бъде много жалко, ако се получи така, особено като се има предвид, че и България, и Румъния се надяват да влязат в ЕС през 2007 г.
Според мен би било проява на дискриминация спрямо тези две страни, ако се окаже, че за техни граждани става по-трудно, а не по-лесно да отиват да работят в ЕС и по-конкретно във Великобритания.
- При положение че, както сам казвате, предстои влизане в ЕС, колко дълго би трябвало да съществуват такива визи?
- Ние бихме искали визовата система да се реформира. Според нас тя е станала прекалено усложнена.
Бихме искали например хората, които искат да дойдат да работят във Великобритания, да не трябва да получават разрешителни за работа предварително, а да поискат от съответното британско посолство разрешение да дойдат съгласно т.нар. от нас "временна схема за разрешение за работа".
Това ще им даде възможност да дойдат във Великобритания и да търсят работа за период до шест месеца.
Ако намерят, им се разрешава да останат и да дават своя принос към британската икономика. Ако не успеят, ще трябва да се върнат след изтичане на шестте месеца.
Според нас това е много по-проста и по-справедлива система. Тя е и по-добре управляема, защото в нейните рамки може при желание или необходимост да се прилагат квоти не само за определени страни, но и за определени квалификации, за които се прецени, че са особено нужни във Великобритания в определени периоди.
Засега имиграционните власти не смятат тази наша идея за привлекателна, но аз съм упорит и се надявам, че ще разберат ползата от нея.
Интересно е, че за страните от Британската общност миналото лято схемата, известна като "Работа през ваканцията", бе променена и сега тя дава възможност на хората да идват във Великобритания и да работят неограничено време.
Преди по тази схема можеше да се работи само определени часове и само през ваканцията - подразбираше се, че като дойдете тук, основното ви занимание е ваканция.
Така че, колкото и да е странно, имиграционните власти направиха това, което ние им предлагаме, но го ограничиха само до страни от Британската общност.
Аз бих искал то да се разпространи и за страни като България и Румъния.
- Имате ли подкрепата на работодателите за тази инициатива?
- Според мен за работодателите ще бъде много по-лесно да наемат хора, които вече са във вътрешния пазар на труда във Великобритания, а не трябва да минават тепърва през процедурата за разрешителни.
Какво вече споменах, работодателите плащат по 153 лири за всяко такова разрешение и ако после се окаже, че въпросният човек не е допуснат да влезе във Великобритания, не могат да си получат парите обратно.