В първата по рода си операция на прилеп у нас е извършена на 11 януари,
Специалистите извършиха остеосинтеза, за да спасят счупеното крило на животинчето, разказват от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани".
Остеосинтезата представлява монтиране на метален елемент вътре в самата кост, който държи двете счупени парчета в правилната позиция, за да зараснат както трябва.
Операцията е извършил д-р Слави Цеков и екипът на ветеринарна клиника "Феникс" в Стара Загора, доброволни сътрудници на центъра.
Пострадалият прилеп е от вида Nyctalus noctula - ръждив вечерник. Той е бил спасен от състрадателни граждани, които го измъкнали от лапите на котка, след като бил изхвърлен от нечий балкон.
При инцидента той е получил счупване на т.нар. "совалка" - основната кост, носеща крилото.
Както всички диви животни, прилепите не могат да бъдат "гипсирани", така че заздравяването на подобни травми е много трудно или почти невъзможно. Трудността идва и поради нуждата от упояване на пациента.
Операцията е сложна не само защото става дума за диво животно, но и защото прилепите са много дребни животни.
Пострадалото прилепче е с дължина на тялото едва 7-8 см и тегло 22 г.
Операцията обаче е минала успешно, пациентът е излязъл от упойката, след което е бил подсилен с витамини и физиологичен разтвор. Ренгентова снимка показва, че двете части на костта са добре фиксирани.
В момента прилепите са в състояние на зимен сън (хибернация) и по тази причина са съвсем безпомощни. В това състояние пулсът им е много забавен, температурата на тялото е ниска, те не се движат или реакциите им са много забавени и не са в състояние да отлетят.
Всъщност, "черният" имидж на прилепите е напълно незаслужен, тъй като те са изключително полезни животни, обясняват специалистите.
Прилепите, които се срещат в България, се хранят изцяло с насекоми и изяждат огромно количество вредители, а в световен мащаб имат ключова роля в екосистемите.
Така например едно малко кафяво прилепче, което тежи около 5 г, изяжда 3000 насекоми на вечер, а само за час може да погълне 1200 комара!
Много видове растения, които се използват за храна, лекарства и прочие, не могат да оцелеят без прилепите, които ги опрашват или разпространяват семената им.
Въпреки това, хората често и съвсем неоснователно изпитват ужас и страх от прилепите и ги убиват без причина. Близо 25% от всички видове прилепи са застрашени от изчезване, а поне 12 вида са окончателно изчезнали вследствие на човешката дейност.
Изчезването на всеки вид има съществени последици, които рано или късно пряко рефлектират върху човека или стопански значими за него видове, напомнят от "Зелени Балкани".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!