А птеките в страната ще бъдат затворени за един час от 12 ч. на 8 януари, съобщиха от Българския фармацевтичен съюз (БФС). Протестът е в знак на несъгласие с непрозрачната политика на Министерството на здравеопазването (МЗ), създаваща все по-голям хаос във фармацевтичния сектор.

Аптеките, подкрепящи протеста, няма да работят в продължение на най-малко един час във вторник. На входовете им ще бъдат поставени указания за най-близката дежурна аптека.

Причините за несъгласието са продължаващата липса на диалог от страна на МЗ, незачитането на препоръките на БФС в качеството му на законова съсловна организация, както и изключването на съюза от процеса на изготвяне на изключително сериозни промени в нормативната уредба.

Политиката на здравното министерство все повече води към разбиване на един добре функциониращ сектор и ограничаване достъпа на пациентите до лекарства, а в момента има сериозна опасност и от създаване на ценови хаос, смятат от БФС.

След като Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране цените на лекарствените продукти бе приета, без да е съгласувана със съсловната организация на магистър-фармацевтите, МЗ и НЗОК вече създадоха и първите предпоставки за принудителното й нарушаване още с нейното влизане в сила.

Предвидените в нея надценки за лекарствените продукти от Позитивния лекарствен списък (ПЛС) не могат да бъдат прилагани от аптеките при работа с НЗОК. Причината е, че лекарственият списък на касата не е съобразен с актуализирания ПЛС.

Тази ситуация се очаква да продължи още няколко месеца. Единственият начин през този период да не се прекъсва достъпа на пациентите до лекарства е аптеките да продължат да работят по старите надценки, като на практика МЗ и НЗОК ги принуждават да не спазват наредбата, за която министерството толкова упорито настояваше.

Създадените от МЗ предпоставки за ценови хаос допълнително се задълбочават и от факта, че в наредбата за надценките няма гратисен период за изчерпване на наличните към 1 януари медикаменти, закупени според старите условия, заявяват фармацевтите.

Въпреки сериозните неясноти относно функционирането на фармацевтичния сектор от началото на новата годината здравното министерство и НЗОК продължават да отказват поканите на БФС за конструктивен диалог с цел решаване на проблемите, посочват от съюза.

На 17 декември те са поискали среща с председателя на УС на НЗОК д-р Емил Райнов и директора на НЗОК д-р Румяна Тодорова, за да се уточнят условията, при които трябва да работят аптеките и търговците на едро след влизането в сила на новата нормативна уредба, но до момента отправената покана е без отговор.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Италианският възпитаник Галин завърши на четвърто място в Hell’s Kitchen

Италианският възпитаник Галин завърши на четвърто място в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 6 часа

Ексклузивно интервю с него може да гледате в подкаста “Кухнята след Ада”

Опасен ремонт: Семейство откри британска граната и „Бухалка“ в дома си

Опасен ремонт: Семейство откри британска граната и „Бухалка“ в дома си

България Преди 7 часа

Боеприпасите са открити в частен имот по време на ремонт в село Петрелик, община Хаджидимово

„Не присъствайте на парада на 9 май!“: Зеленски с предупреждение към съюзниците на Москва

„Не присъствайте на парада на 9 май!“: Зеленски с предупреждение към съюзниците на Москва

Свят Преди 9 часа

Министерството на отбраната на Русия обяви по-рано днес прекратяване на огъня в Украйна, считано от полунощ до 10 май

Делян Пеевски

Кабинетът на Пеевски в Народното събрание става читалня

България Преди 9 часа

Това съобщи председателят на парламента Михаела Доцова, като уточни, че новото пространство ще бъде достъпно за граждани и посетители

Нова ера в Будапеща: Мадяр начерта бъдещето на Унгария пред Мелони

Нова ера в Будапеща: Мадяр начерта бъдещето на Унгария пред Мелони

Свят Преди 9 часа

След победата на Мадяр миналия месец Мелони го поздрави, но същевременно благодари на Орбан „за интензивното сътрудничество“ през годините

Светът гледа към България: Как чуждите медии разчетоха кабинета „Радев“

Светът гледа към България: Как чуждите медии разчетоха кабинета „Радев“

България Преди 10 часа

Международните агенции припомнят, че България премина през продължителна политическа нестабилност след серия антиправителствени и антикорупционни протести

Карълайн Левит

Говорителката на Белия дом стана майка за втори път

Свят Преди 10 часа

Момиченцето, което носи името Вивиана, е родено на 1 май

Рустем Умеров

Рустем Умеров пристигна в САЩ за среща с пратеника на Тръмп

Свят Преди 11 часа

Очаква се Умеров да се срещне в Маями със специалния пратеник на американкия президент Доналд Тръмп – Стив Уиткоф

Русия удари пътнически влак в Николаевска област

Русия удари пътнически влак в Николаевска област

Свят Преди 11 часа

Няма данни за жертви и ранени

<p>Кабинетът &quot;Радев&quot; е готов: Кои са големите изненади</p>

Кабинетът "Радев" е готов: Вижте пълния списък и биографии на министрите и кои са големите изненади

България Преди 11 часа

Предложеният Министерски съвет включва министър-председател, четирима заместник-министър председатели и 18 министерства

Симона: Не позволявам на хейт коментарите да ми влияят

Симона: Не позволявам на хейт коментарите да ми влияят

Любопитно Преди 11 часа

Симона за пътя от детската мечта до голямата сцена, битката с хейта, етикетите в музиката и вълнението пред най-голямото ѝ изпитание в “Като две капки вода”

Кой е Пламен Абровски - номиниран за министър на земеделието и храните от „Прогресивна България“

Кой е Пламен Абровски - номиниран за министър на земеделието и храните от „Прогресивна България“

България Преди 11 часа

Номинацията е свързана с дългогодишен експерт в областта на европейското земеделско право и Общата селскостопанска политика на Европейския съюз.

Коя е Росица Атанасова Карамфилова - Благова - номинирана за министър на околната среда и водите

Коя е Росица Атанасова Карамфилова - Благова - номинирана за министър на околната среда и водите

България Преди 11 часа

Тя е член на Управителния съвет на Европейската агенция по околна среда

Коя е Ива Петрова - номинирана за министър на енергетиката от „Прогресивна България“

Коя е Ива Петрова - номинирана за министър на енергетиката от „Прогресивна България“

България Преди 11 часа

Номинацията е насочена към дългогодишен експерт с опит както в държавната администрация, така и в корпоративния и академичния сектор в областта на енергетиката