Ч етвъртък е третият ден от голямата транспортна стачка, която парализира Ню Йорк. За първи път от 25 години градският транспорт е блокиран от подобни действия. Не работи метрото, няма автобуси.
Синдикатът, по чиято инициатива започна протестът, вече бе осъден от градски съд на 1 млн. долара глоба за всеки стачен ден. Глобата е наложена, тъй като по закон работещите в градския транспорт нямат право да стачкуват.
В сряда напрежението между синдикатите и ръководството на обществения транспорт нарасна, а днес се очаква тримата лидери на Синдиката на транспортните работници да бъдат изправени пред съда. Заради отказа им да сложат край на протеста ги заплашва затвор.
Стачката започна, след като властите предложиха увеличение на заплатите на работещите в сектора с 4%, значително по-ниско от исканото от синдикатите.
Милиони нюйоркчани правят дълги и мъчителни преходи под ясното небе и ледения вятър. Манхатън е трайно обсаден от десетки хиляди автомобили, обездвижени пред мостовете и тунелите.
За да премине, всяка кола трябва да превозва най-малко четирима души, а пешеходци опитват шанса си на автостоп. Най-ефикасният начин за придвижване е ходенето пеш.
Мостът Бруклин е почернял от хора, особено сутрин и привечер. Самият кмет на Ню Йорк Майкъл Блумберг даде пример, като измина пеш разстоянието по моста, недоволствайки от стачката, която преценява като незаконна и неморална.
В Манхатън жълтите таксита по изключение имат право да взимат повече клиенти наведнъж, но трафикът е бавен и много улици са блокирани, като допускат само линейките и пожарните. Проблемът с придвижването засяга не само жителите на района, а най-вече милионите, които прииждат всяка сутрин, за да работят там.
Училищата започват занятията по-късно и не могат да осигурят традиционния топъл обяд на възпитаниците си.
В сряда Белият дом призова ръководството на обществения транспорт в
Ню Йорк и синдикатите да постигнат съгласие за прекратяване на стачката, макар да призна, че няма право да се намесва в подобни конфликти.
Призоваваме двете страни да се срещнат и да разрешат разногласията помежду си, за да могат жителите на Ню Йорк да пътуват, където им е необходимо, заяви говорителят на Белия дом Скот Маклелън.
Той изтъкна, че макар да му е забранено да се намесва в транспортни стачки, федералното правителство може да предложи посредничеството си.
Неочаквано за стачниците Международният транспортен синдикат оттегли подкрепата си и ги призова да се върнат на работа. Те обаче пледират за справедливост и твърдят, че единственото им желание е да се актуализират заплатите в съответствие с растящата инфлация и да има малко по-хуманно
отношение към режима им на работа.
Понякога сме толкова натоварени, че нямаме време да отидем дори до тоалетната, оплакват се транспортните работници и уверяват, че са опитали всички легални средства на протест.