Дд десет дни електрическите компании на България и Турция ще обсъдят параметрите на доставките на български ток за Турция, съобщи министърът на регионалното развитие Валентин Церовски, цитиран от Би Ти Ви. Това ще стане на среща в София. Решението бе взето след 12-часови разговори в Анкара.
Веднага след това ще се разговаря и по двата инфраструктурни проекта - каскада "Горна Арда" и магистрала "Марица", допълни министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Церовски.

Той и министърът на енергетиката Милко Ковачев заминаха вчера на работно посещение в Турция. С турските си колеги те обсъждаха позицията си по споразумението и протокола за сътрудничество в областта на енергетиката и инфраструктурата, подписани на 4 ноември 1998 г.

След преговорите турският министър на енергетиката Хилми Гюлер, българският енергиен министър Милко Ковачев и министърът на регионалното развитие Валентин Церовски бяха на мнение, че ще продължи действието на междуправителствената спогодба "ток срещу инфраструктура". Турската страна се опитва да намали количествата и цената на тока, който внася от България по междуправителственото споразумение.

В края на април турската електрическа компания "ТЕТАШ" спря доставките на електроенергия от България. В документа, с който турската електрическа компания прекрати вноса на ток от България, "ТЕТАШ" се позова на писмото си от 11 април за неизпълнение на ангажимента на българската страна по изграждането на инфраструктурни обекти.

Българската страна има готовност с различни варианти да откликне на искането на турската страна, отбелязва министърът на енергетиката Милко Ковачев, цитиран от БНР. Според него искането на Анкара е основно свързано с предизборното обещание - вътрешните цени в Турция. "Но имаме пълно съгласие, че обемът на инвестициите трябва да съответства на обема на договора за износ на електроенергия", каза Ковачев.

Турският енергиен министър Хилми Гюлер заяви, че единственото им очакване е да бъде изпълнявано споразумението от 1998 г. По думите му прекъсването на доставките на ток от България не е свързано с това има или не Турция нужда от електроенергия. Според него отказът от български ток е било временна мярка, продиктувана от практическото прилагане на споразумението.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Работят до изнемога: Необичайните герои, които спасяват жителите на Киев

Работят до изнемога: Необичайните герои, които спасяват жителите на Киев

Свят Преди 3 минути

Работата на водопроводчиците и електротехниците в Киев е изключително важна, особено когато навън са -20 градуса

Саркофаг върху четири лъва: Тайната на костницата под Паметника на свободата

Саркофаг върху четири лъва: Тайната на костницата под Паметника на свободата

България Преди 2 часа

Едно от най-сакралните места в Паметник на свободата е неговата крипта, където са положени тленните останки на над 300 воини, загинали в боевете на Шипка. Там е поставен мраморен саркофаг, легнал върху четири мраморни лъва

Ел Менчо

Златен ковчег и армия: Погребаха могъщия наркобос „Ел Менчо“

Свят Преди 4 часа

Лидерът на картела „Халиско Нова генерация“ Немесио Осегуера Сервантес по прякор „Ел Менчо“ е бил погребан в гробище в Сапопан, предградие на Гуадалахара – втория по големина град в Мексико

Израелски обстрел по ливанската столица Бейрут

Нова ескалация: Израел започва сухопътна операция в Ливан

Свят Преди 4 часа

Министърът на отбраната Израел Кац и премиерът Бенямин Нетаняху „са упълномощили Израелските отбранителни сили да настъпят и да завземат допълнителни стратегически райони в Ливан, за да предотвратят обстрел по израелските гранични общности“