"О бикновен парламент ни вкарва в Европа". Това реши Конституционният съд (КС), подчертава "Труд". И коментира на първа страница:

"Май дойде време да зачеркнем ВНС. Ала какво, излиза, че присъединяването ни към Европа е маловажен въпрос, щом НС от 240 души ще може да сдаде национален суверенитет, а само Велико народно събрание може да каже къде да са следствието и прокуратурата (както решиха конституционните съдии м.г.). Нелепо. ВНС следва да изчезне, като предмет на политически спекулации".

Според "Дневник" политическите сили са посрещнали с облекчение последното решение на КС, което им дава възможност да решат неотложните въпроси на присъединяването. Понеже няма вероятност в обозримо бъдеще те да съберат енергия и воля за нови промени на конституцията, свързани със съдебната власт, ако ЕС не постави някакъв пореден ултиматум, както направи еврокомисарят Ферхойген през 2003 г.

Следващите парламентарни избори пък ще са през юли 2005 г., цитира "Монитор" резултатите от вчерашните консултации между президента Първанов и "Новото време". Точната дата на изборите трябва да се обяви съвсем скоро.

Ала една друга новина, свързано със заплатите и вчерашни консултации, фокусира вниманието на пресата: "МВФ не дава заплатата да скача", както образно се изразява "24 часа".

От НОИ пък предлагат да се фиксира ръста на пенсиите. Ваучери за храна май няма да има и тази година, допълва "Монитор". И илюстрира вчерашните преговори на България с МВФ с една интересна снимка. Финансовият министър Велчев подарил колан на Ханс Фликеншийлд в знак, че повече няма накъде да затягаме коланите. "Да не трябва да се обеся на него", пошегувал се Фликеншийлд.

Но едни заплати все пак ще се увеличат: Първанов вдига заплатите в НСО, отбелязва "Труд". Целта била държавните гардове да не охраняват бандити. В тази връзка "Дума" обаче има "едно-две питанета". Повишението може и да е полезно, смята изданието, но Бойко Борисов пък поиска да се разпространи и върху националните спецслужби.

Щом двата първи рейтинга мислят така, отбелязва "Дума", може и да е мъдро. Но има питане. Ще вдигат ли тогава заплатите и на учители, които бъдат хванати да дават уроци по математика на някой айдук? Или на някой, който пие бира в свободното си време със съмнителен елемент? И къде е гаранцията, че ако ни вдигнат заплатите, в свободното си време пак няма да пием бира с такива елементи? Явно никаква.

А "24 часа" на две страници излиза с разследването "Секс в МВР с вкус на дрога". От него научаваме, че при арест на наркобоса Илиян Варсанов полицията открила секс-записи на дознателка от 4 РПУ, разследваща тъкмо подземния свят. Тя твърди, че отношенията и с Варсанов са лични и подала рапорт за напускане. И случаят не бил изолиран.

Българи пък се заселиха в пещера в Рим, защото животът в италианските дупки по-добър отколкото в родината, пише "Стандарт", позовавайки се на статия във "Вашингтон поуст".

Изданието разказва историята на нашенците Тодор Великов и сънародника му Петър Десислав. Двамата се заселили в двувековна дупка в скалите, в която имало изображения на римски богове, намираща се точно под стилния римски квартал "Париоли".

Просто се опитваме да спестим пари, обяснява Десислав, който е строителен работник и живее в Рим от 9 г. Наскоро прекарал инфаркт и бил лекуван в болница. "Ако сега се върна в България, ще умра", убеден е българинът.

Другият нашенец, Тодор Великов, е асансьорен техник, който живее в Италия вече 6 г. Признава, че е избрал пещерата пред квартирата, защото наемите в Рим са много високи. "Не смятам да се връщам в България, защото тук живея много по-добре", казва Великов.

Трябва да повдигнем самочувствието си, затова шампионската титла на Гърция по футбол е важна за региона ни, заявява гръцкият посланик Прокопиос Мандзуранис. И пожелавайки ни да укрепим футбола си, ни съветва първо да оправим административния си капацитет и съдебната си система, защото в момента и Гърция извършвала тежка административна реформа.

Всичко в Атина ще е под 24-часов контрол, пише "24 часа", спирайки се на безпрецедентната програма за сигурност на стойност 1 млрд. евро, която стартира от 1 юли. А олимпийският огън каца утре у нас точно в 9,45 ч., отбелязва изданието. Вече сме и в режим на "антитероризъм", охраняваме засилено АЕЦ "Козлодуй".

Междувременно министър Абрашев също не спира с идеите си: сменя кактусите в Балчик с алабаши, отбелязва във водещото си заглавие "Дума".

В двореца щяло да има зеле и краставици, както било по времето на румънската кралица Мария. Така ще се съсипе ценната кактусова колекция, тревожи се директорът на ботаническата градина д-р Красимир Косев.

"Труд", за да избегнем културните приумици, публикува снимките на новите академици на България: това са писателката проф. Вера Мутафчиева, музикантът Христо Недялков, режисьорът Людмил Стайков, както и хората на точните науки Григор Мечков, Дочи Ексерова и Янко Арсов.

Задава се страшна жега, предупреждава "Труд". До 37 градуса ще стигнат температурите в петък, събота и неделя, малко преди традиционните юлски горещници, информират синоптиците на БАН.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сателитно изображение, предоставено от Maxar Technologies, което показва щети в ядрения технологичен център в Исфахан след американски въздушни удари в Исфахан, Иран, 22 юни 2025 г.

Тръмп разшири ударите срещу Иран, Техеран отвърна с ракети и дронове

Свят Преди 36 минути

Американските сили атакуваха военна инфраструктура и транспортни обекти в Иран, докато Техеран отговори с удари срещу американски бази и съюзници, задълбочавайки кризата около Ормузкия проток

Исторически рекорд: Продадоха скелет на тиранозавър за космическите 50 милиона долара

Исторически рекорд: Продадоха скелет на тиранозавър за космическите 50 милиона долара

Любопитно Преди 1 час

Скелетът на тиранозавъра Гюс беше продаден за рекордните 50,1 милиона долара на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк. Находката от Южна Дакота е сред най-добре запазените в света, но продажбата разгневи част от палеонтолозите

Тревога в Европа заради опасен азиатски бръмбар

Тревога в Европа заради опасен азиатски бръмбар

Свят Преди 8 часа

Словашките власти съобщиха, че този месец са открили 18 екземпляра

Иран обвини САЩ във военни престъпления и "варварски" удари

Иран обвини САЩ във военни престъпления и "варварски" удари

Свят Преди 9 часа

Арагчи също обвини американските служители в "абсурдна реторика и дяволски заплахи"

<p>Зеленски поиска удари с далекобойни оръжия в Русия от и. д. военен министър</p>

Зеленски назначи Евген Хмара за временен военен министър

Свят Преди 10 часа

Двамата с Хмара са обсъдили провеждането на операции с далекобойни оръжия срещу Русия

САЩ променят визовите си правила

САЩ променят визовите си правила

Свят Преди 11 часа

Предложенията трябва да влязат в сила 60 дни след публикуването им във Федералния регистър

ВАС осъди кмета на Горна Оряховица за конфликт на интереси

ВАС осъди кмета на Горна Оряховица за конфликт на интереси

България Преди 13 часа

На ход е Общинската избирателна комисия, която трябва да се събере и да прекрати мандата му

Арестуваха руски туристи, чели Библията в Истанбул, в „Света София“

Арестуваха руски туристи, чели Библията в Истанбул, в „Света София“

Свят Преди 13 часа

Срещу задържаните е образувано производство по подозрение в „подбуждане на обществото към омраза и враждебност“

Кармен Електра

Кожа, мрежа и вечен сексапил: Кармен Електра се завръща в Playboy след 30 години

Любопитно Преди 14 часа

Неостаряващата Кармен Електра се завръща триумфално на страниците на легендарното списание за летния брой на изданието. Секссимволът показва перфектна форма на 54 години и влиза в ролята на доверен съветник по любовните въпроси

<p>ДНК тест разкри самоличността на &bdquo;Хищника от гората&ldquo;</p>

Как френската полиция заобиколи европейските правила за защита на личните данни, за да залови сериен изнасилвач

Свят Преди 14 часа

Новаторски метод, използван от ФБР, позволява на френската полиция да идентифицира сериен изнасилвач чрез негови далечни роднини, без самият той някога да е предоставял ДНК проба

Украйна: Русия атакува с радиоактивни дронове

Украйна: Русия атакува с радиоактивни дронове

Свят Преди 15 часа

Опасни радиоактивни компоненти са открити в ударни дронове тип ''Геран-2''

От ДПС подали сигнал в САЩ срещу Иван Демерджиев

От ДПС подали сигнал в САЩ срещу Иван Демерджиев

България Преди 15 часа

В сигнала се излага информация, относно поредица от негови действия

Търговците ще трябва да дават повече информация предварително и да доказват твърденията си за екологичност и устойчивост.

По-лесен отказ от онлайн кредит, застраховка или друга финансова услуга

Парите ни Преди 15 часа

Депутатите приеха на първо четене и ограничения срещу подвеждащи сайтове и недоказани „зелени“ твърдения

Сблъсък с полицията и хоспитализация за бившата съпруга на Еминем

Бившата съпруга на Еминем влезе в болница след драма с полицията и опит за самонараняване

Свят Преди 15 часа

Бившата съпруга на рап легендата Еминем, Ким Скот, бе хоспитализирана и арестувана след тежък инцидент в дома ѝ в Мичиган. Разберете подробностите около инцидента със служителите на реда и дългогодишната ѝ борба с личните демони и депресията

Оставиха в ареста шофьора, карал "Бе Ем Ве" с 3,59 промила в София

Оставиха в ареста шофьора, карал "Бе Ем Ве" с 3,59 промила в София

България Преди 15 часа

Добрев: Искрено съжалявам за стореното, моля да бъда освободен

Франсоа Оланд

Франсоа Оланд отново загатна за завръщане в политиката преди президентските избори във Франция

Свят Преди 15 часа

Бившият френски президент заяви пред свои поддръжници, че „би могъл да бъде полезен“ на страната, но засега отлага окончателното решение дали ще се кандидатира през 2027 г.