Петролният гигант "Тотал" е обявил 9 млрд. евро чиста печалба за м.г., което е нещо невиждано за френска фирма, радва се "Трибюн".
Изданието пояснява и как се е стигнало до толкова добри резултати: +33% скок за барел петрол през 2004-та в година с удвоено търсене на петролните пазари.
За да поясни печалбата, "Трибюн" прави и неочакван пирует - пресмята я в старата френска валута.
9 млрд. евро прави 60 млрд. от добрите френски франкове, което според изданието доказва жизнеността на френския бизнес и свидетелства, че идва край на "времето на мършавите крави".
"Фигаро" се включва в отчитането на благоприятните резултати, като съобщава, че фирмата "Арселор" е умножила десетократно приходите си; 25% повече печалба отчита и "Шнайдер".
На фона на тези печалби и приходи за акционерите обаче се наблюдава стагнация на пазара на труда, затова "Трибюн" съветва големите фирми да помислят как да разпределят печалбите си.
А "Либерасион" е направо скептичен - "много приходи за нищо", защото според изданието голяма част от тези приходи са и плод на преструктуриране, т.е. на закриване на работни места.
Обяснението на вестника: френските компании са в тръпката на успеха, мислят как да разпределят дивидентите сред акционерите си.
"Юманите" също излиза на първа страница със заглавието: "Печалбите се увеличават... гневът също. 25% за "Тотал", 24% за "БНП Париба", 55% за "Рено", 143% за "Л'Ореал", 872% еволюция в "Арселор" - но според изданието това е унищожило 80 000 работни места във Франция.
А иначе френската преса е дълбоко обезпокоена от случващото се в Ливан.
"Хералд трибюн" излиза с думите на Уалид Джумблат, лидер на ливанските друзи: "Ливанският народ ще се надигне и скоро те ще отидат в ада".
Опозиционният лидер има предвид правителството на своята страна, но също... и сирийското ръководство.
Сирия е повече от всякога под международен натиск, подчертава френската преса.
"Фигаро" изтъква, че Вашингтон продължава да подканва Дамаск да изтегли своите 14 000 войници от Ливан, а в същото време ливанците силно се надяват на помощ от Франция.
Особено след появата на Жак Ширак на летището в Бейрут очакванията са за международно разследване на смъртта на Харири под френския натиск, пише "Фигаро".
Проект за конституционна ревизия, предхождащ ратифицирането на Европейската конституция, беше гласуван вчера от Сената, пише "Монд".
Жак Ширак трябва да определи окончателната дата за референдума в края на седмицата, а в неделя Испания ще стане първата страна от ЕС, която ще гласува конституционния договор, припомня вестникът.