Атаката е била в квартал, населен с чужди работници. А най-малко шест от 23-мата загинали са чужденци. Кървавата равносметка обаче е, че и България започна да дава дан в сблъсъка с тероризма, отбелязва "Труд". През миналата година двама наши сънародници загинаха при атентати - единият при покушението на френския танкер "Лимбург"; при взимането на заложници в руския театър пък загина и една българка. Току-що започнала, годината отне живота на още един българин.
Какъв човек би могъл да извърши подобен акт? "24 часа" публикува единственото интервю, давано от атентатор камикадзе, за арабския вестник "Ал-Уасат", излизащ в Лондон. Самите тренировки започват при голямо натоварване, докато младежът достига до състояние, в което сам желае да се жертва, без никой да иска това от него. Обучението завършвало тогава, когато в рамките на час младежът попита повече от един път "Кога отивам да се взривя?". Целта - независима палестинска държава със столица Йерусалим.
И поглед към вчерашната тема, продължена и днес от вестниците - има ли или не криза на държавността, как може да бъде решена кризата в съдебната система, предстои ли промяна на конституцията. "Президентът: Променяме конституцията тази година", обявява "Труд". Първанов: Променяме до декември конституцията, идентично звучи "Стандарт".
Премиерът пък умувал рокади в кабинета си. И все пак - опозицията, а не гноми пречели на правителството, цитират и "Труд", и "24 часа" правителствения говорител Димитър Цонев. Премиерът пък не смятал да се отчита за работата си през изминалата 2002 г. За отчет можело да се смята неговото обръщение към гражданите на Бъдни вечер и равносметките на министрите пред медиите в края на годината.
И отново равносметки - 2002-ра беше най-успешната за външната ни политика в годините на прехода, обявява президентът Първанов в продължение на вчерашното си интервю за "24 часа". Членството на България в Съвета за сигурност пък е уникален шанс, защото й позволява да има реално влияние върху политическите процеси в света.
Случихме подходящ период за членство, защото 2002-ра беше решаваща за присъединяването ни в Европейския съюз и НАТО, отбелязва за "24 часа" посланикът ни в ООН Стефан Тафров по повод изтеклата година, през която страната бе непостоянна членка на Съвета за сигурност на ООН. А авторитетът на България се гради именно върху способността й да допринася за международния мир и сигурност, допълва той.
Какво обаче може да се очаква от 2003-та, когато няма да имаме нито Копенхаген, нито Прага? А още по-лошото е, че ще си имаме всичките вътрешнополитически кахъри, които ни завеща 2002-ра, коментира "24 часа".
Това, което се очертава със сигурност, е, че с крайната безпомощност на управляващите иде и краят на ленивата опозиционна дрямка, категоричен е политологът Евгений Дайнов в анализ за "Труд". И това всъщност е положителният, макар и малък резултат от сегашното управление - неохотното съвземане на общественото мнение. Защото управляващите дори не могат да обяснят какво се прави и защо. А решения трябва да се взимат - все повече и все по-ясни. Все пак Брюксел, по повод присъединяването ни към Европейския съюз и НАТО, непрекъснато затяга усмирителната риза, нахлузена върху българското лекомислие. А маневреното пространство за шикалкавене непрекъснато се стеснява. И трябва да се правят непривично за българския манталитет ясни неща и да бъдат отстоявани. Така че в близките месеци ще се види - ако съвземането на общественото мнение доведе и до съвземане на гражданското общество - кой има капацитета да изпълни тази заявка.
И отново продължение на вчерашна тематика - този път празничната: днес е православната Коледа. На 7 януари празнуват и хората с най-разпространено име в България, отбелязва "24 часа". Техният имен ден честитим и ние. Защото седем дни след началото на новата година православната църква почита пророк Йоан. На Ивановден се коли черен петел и се прави курбан, допълва "Стандарт". Това е и най-доброто време за побратимяване. Защото в деня на Йоан Кръстител се възстановява небесната хармония.