Дш шните френски вестници създават нова истерия около сигурността на хранителните продукти. "Отровата е в чиниите ни", алармира на първата си страница "Франс Соар". Според държано в тайна изследване на Европейския съюз върху чушките, карфиола, пъпешите и житото, "използваните за отглеждането им отровни препарати ги прави опасни, и то особено за малките деца"! Последствията варирали от обикновено неразположение до повръщане, а понякога и до смърт. Като критикува "гангстерите, които се подвизават сред професионалистите от хранително-вкусовия сектор, както и вкуса на парите, които по принцип нямат такъв, авторът на редакционния коментар във "Франс Соар" отбелязва, че два от най-опасните пестициди все още се използват широко 10 страни от ЕС за единия и в 14 за другия!?. От страниците на "Фигаро" шеф на лаборатория за изследване на храните говори конкретно за "чушките от Испания", но в същото време твърди, че не може да се говори застрашено обществено здраве. "След говеждото, смятано за лудо, след сирената, заразени с листерия, и множеството храни, за които се подозира, че са от генно модифицирани организми - питат се от всекидневника, - нима няма да може да ядем вече и салата?"
В навечерието на Световната конференция срещу расизма, която започва утре в Дърбан, ЮАР, генералният секретар Мери Робинсън споделя от страниците на "Фигаро": "Ако не успеем да заговорим с един глас тишината, която ще се спусне над нас, ще бъде смазваща. Расизмът, етническите конфликти, ксенофобията и липсата на толерантност са жестоки проблеми за страните от Третия свят." Според специалния пратеник на "Юманите" в Дърбан, основната задача на форума срещу расизма е да се сложи край на обикновените декларации и обявявания на добри намерения.
Френският печат днес - 30 август 2001 г.
Днешните френски вестници създават нова истерия около сигурността на хранителните продукти. "Отровата е в чиниите ни", алармира на първата си страница "Франс Соар". Според държано в тайна изследване на Европейския съюз върху чушките, карфиола, пъпешите и житото, "използваните за отглеждането им отровни препарати ги прави опасни, и то особено за малките деца"!
30 август 2001, 11:35