Нл лижаващите местни избори са в центъра на вниманието на днешните вестници. "МВР праща на съд кмета на Русе" - научаваме от водещото заглавие на "Стандарт". Изданието се позовава на изказване на МВР-шефа Богомил Бонев на среща с жители на крайдунавския град, че проверката срещу сегашния кмет Димитър Калчев е приключила с мнение за съд. Разследването е направено от Икономическата полиция по нареждане на главния прокурор Никола Филчев. Повод за него бяха констатираните от Сметната палата груби нарушения в общината, пише "Стандарт", който цитира министър Бонев, че протакания при доказани престъпления са неуместни. Той е отказал да коментира дали ще се стигне до задържането на Калчев, но според МВР-шефа червеният градоначалник се стреми с всички средства да остане на власт, за да прикрива следите от извършени престъпления. Той смята, че Калчев е подкрепян от криминалните групировки в Русе, където е един от техните острови в България. "Случаят Калчев" ще стане международен", заканва се от първа страница "Дума". "Натискът е жесток", заявява във водещото заглавие на левия вестник червеният лидер Георги Първанов, според когото "през последните 10 години върху избирателите не е упражняван такъв жесток и последователен политически, икономически и психологически натиск, какъвто демонстрира сега СДС". Изказването е от предизборна среща във Видин. В колонката "Позиция" на челната страница на "Труд" Светлана Джамджиева смята, че атаката срещу русенския кмет е с политическа насоченост и предупреждава за подобни действия да се готвят и градоначалниците на Бургас, Велико Търново и Плевен. Като реплика на тази позиция е редакционният коментар на "Демокрация", озаглавен "Оправдания". Авторът Пламен Петков пише, че макар и уличени в нарушения, някои местни управници във Видин, Смолян, Ямбол, Русе и Ловеч явно са решили да трупат политически дивиденти на гърба на съгражданите си. Сега ще им е лесно да кажат - няма пари за болници, за заплати, защото държавата не дава. Но такова оправдание все по-трудно ще минава. И това съответните управници ще разберат съвсем скоро" - мнение на Пламен Петков от "Демокрация". На 8 страница в"Пари" можете да прочетете резултатите от проучване на Агенцията за маркетингови и социални изследвания НОЕМА, проведено в периода януари-септември. Според тях симпатиите на населението се разпределят основно между двете политически сили СДС и БСП. Хората смятат, че образцовият кмет трябва да притежава следните черти: да бъде местен, политически необвързан, млад, образован и некорумпиран - резултати от изследване на НОЕМА, публикувано в "Пари".

Военната тематика също намира място в днешните всекидневници. Във водещия си материал "БА" информира, че на вчерашното извънредно заседание на правителството министрите са разделили приемането на "План 2004" на две части. На 11 страница в "24 часа" историкът проф. Илчо Димитров се обявява против предоставянето на военни бази на САЩ и НАТО. Не е на това мнение обаче президентът на Атлантическия клуб у нас Соломон Паси, който в интервю за "Демокрация" заявява, че една военна база на НАТО в България ще гарантира националната сигурност.

Пресата днес помества и много материали, посветени на провеждащата се в София втора международна конференция на тема "Застрахователни измами, кражби и контрабанда на моторни превозни средства" с участието на 50 участници от 28 страни. Цитират се думите при откриването на форума на директора на оперативно направление на Международната организация на криминалната политика - Интерпол Пол Хигдън, че около 2 милиона автомобила се крадат всяка година в Европа. "Труд" е най-разточителен при разглеждането на темата. Същото издание и "24 часа" са избрали за водеща тема аферата с незаконното теглене на потребителски заеми с чужди паспорти, вследствие на която ДСК е била измамена с 500 хиляди нови лева.

"Монитор" е избрал за тема на броя скандала с подслушването на външния министър Надежда Михайлова. На 16 страница е поместено голямо интервю с президента на Черна гора - Мило Джуканович за отношенията на неговата република със Сърбия, които от дълго време са в сериозна криза.

Повечето вестници публикуват статии в памет на писателя, публициста, историка и автор на сценарии за филми Драган Тенев - живата история на любимия му град София.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ванс: Европа да вземе думите на Тръмп за Гренландия сериозно

Ванс: Европа да вземе думите на Тръмп за Гренландия сериозно

Свят Преди 5 часа

Ако не, „САЩ ще трябва да предприемат нещо по въпроса“

БСП планира цялостна промяна на имиджа си

БСП планира цялостна промяна на имиджа си

България Преди 6 часа

Сред основните цели на левицата е да представи смела и различна мечта за бъдещето на България

Огнен ад в Австралия, не могат да го спрат

Огнен ад в Австралия, не могат да го спрат

Свят Преди 8 часа

Властите отправиха предупреждение за опасност от катастрофални пожари утре

Ураганен вятър помете Меден кладенец

Ураганен вятър помете Меден кладенец

България Преди 10 часа

Вятърът е скъсал електропроводи и повалил няколко дървета и седем електрически стълба в селото

Аварии оставиха голяма част от София без парно и топла вода

Аварии оставиха голяма част от София без парно и топла вода

България Преди 10 часа

В „Люлин“ 3,4,5 и 6 няма парно и топла вода от вчера вечерта

Дрон удари свързан с Русия танкер в Черно море

Дрон удари свързан с Русия танкер в Черно море

Свят Преди 11 часа

Това го е накарало да поиска помощ от турската брегова охрана

Неочаквано завръщане: Кейт Мидълтън и принц Уилям с първи ангажимент за 2026 г.

Неочаквано завръщане: Кейт Мидълтън и принц Уилям с първи ангажимент за 2026 г.

Любопитно Преди 11 часа

Принцът и принцесата на Уелс са съвместни покровители на NHS Charities Together и прекараха време в разговори със здравните работници за натиска, пред който са изправени по време на зимния вирусен сезон

Олимпийска шампионка загуби попечителството над дъщеря си

Олимпийска шампионка загуби попечителството над дъщеря си

Свят Преди 11 часа

Оксана Баюл представя родната си Украйна на Зимните олимпийски игри в Лилехамер през 1994 г., където печели злато в индивидуалната програма по фигурно пързаляне като 16-годишна

Ескалация, какво става в Иран, ще падне ли режимът

Ескалация, какво става в Иран, ще падне ли режимът

Свят Преди 11 часа

Пахлави призова полицията и армията да се обърнат срещу режима

Предадоха на съд обвинените за побоя над шефа на полицията в Русе

Предадоха на съд обвинените за побоя над шефа на полицията в Русе

България Преди 11 часа

Разследването е довършено под ръководството на Окръжна прокуратура – Велико Търново

Русия остави стотици хиляди украинци на тъмно и студено

Русия остави стотици хиляди украинци на тъмно и студено

Свят Преди 12 часа

Метеорологичните условия също създават проблеми за енергоснабдяването на Украйна

Ще се ожени ли Барън Тръмп за принцеса Изабела от Дания заради Гренландия?

Ще се ожени ли Барън Тръмп за принцеса Изабела от Дания заради Гренландия?

Любопитно Преди 12 часа

Ако Доналд Тръмп иска Гренландия, а Дания продължава да отказва да му я предостави, тогава може би проблемът не е в стратегията, а във въображението

Кристин Лагард: Една седмица от присъединяването на България към еврото!

Кристин Лагард: Една седмица от присъединяването на България към еврото!

България Преди 12 часа

Лагард добави, че българските евромонети са влезли в обращение на 1 януари, включително монетата от 1 евро, на която е изобразен свети Иван Рилски,