П риветствам събитията, които се случват с все по-голяма честота и бързина напоследък и оставам оптимист по отношение на навременното присъединяване на България към ЕС, заяви докладчикът за страната ни в Европейския парламент (ЕП) Джефри ван Орден след среща с председателя на Комисията по външна политика в Народното събрание Соломон Паси и окончателното гласуване на промените в конституцията.
"Днес е един исторически ден в София. Наближаваме финалната права на присъединяването на България към ЕС", каза Ван Орден.
Докладчикът коментира, че за него би било прибързано да прави предварителни оценки дали ще се задейства една или друга предпазна клауза в договора за присъединяване.
В момента наблюдаваме процес на промени, които се извършват с все по-голяма бързина и интензивност, в миналото имаше някакви забавяния, но смятам, че те вече се наваксват, отбеляза той.
По думите му въпросите за предпазните клаузи и отлагането на членството са напълно различни. Предполагам, че България разбира необходимостта от едно продължаващо наблюдение на нейния напредък и след приемането, подчерта обаче той.
Попитан за законопроекта на "Атака" за национализация на приватизираните предприятия, докладчикът посочи, че не е негова работа да коментира отделни политически сили и партии.
Мога да кажа само по принцип, че идеята за ренационализация на индустриалната и частната собственост би представлявала връщане към една отминала епоха в развитието на страната, каза британският парламентарист и допълни, че за да върви напред, България има нужда от силен частен сектор и от стабилна пазарна икономика.
В отговор на въпрос Ван Орден изрази убеждението си, че е голямо предимство за страната ни да бъде надежден съюзник и да предложи своята територия за американски инсталации и военни бази.
Членството на България в НАТО е от изключителна важност, Алиансът се счита за крайъгълния камък на европейската колективна отбрана, посочи той, като добави, че САЩ са най-могъщата демокрация в света и са силен и надежден съюзник на западноевропейските страни.