С ергей избран с рекорд - 97,47%, в БСП разделят партия от държава", съобщава на първа страница в. "Труд".

Не толкова единодушни бяха обаче в БСП, когато приемаха новия устав - в него фигурира забрана за съвместяване на партийни и държавни постове. Занапред червените ще могат да бъдат или кметове, депутати и министри, или партийни началници. Това не важи само за председателя на партията, ако стане министър-председател пише вестникът.

Мярката ще влезе в сила през следващата отчетно-изборна кампания преди следващия конгрес, т.е. след 4 години.

Според "Сега" и други вестници Станишев не е успял да получи висш съвет по свой вкус", защото делегатите бламираха първото му предложение. На соцконгреса късно в събота бяха обявени т.нар. делегирани членове на пленума - по двама от регион, общо 62-ма. Останалите 119 трябваше да съберат поне 50% плюс един от гласовете на делегатите. Успяха едва 27.

Затова в началото на конгреса вчера Станишев предложи да има втори таен вот, но залата гласува против. По-късно той обясни, че не се чувства бламиран, а дори се радва на много солидна подкрепа. Новият Висш съвет вече ще се нарича Национален съвет.

Всички интервюирани функционери на партията, вкл. и в сутришните предвания на телевизиите днес, отричат обаче това, което се е случило, да е бламиране.

"Сега" отбелязва, че критичните изказвания на конгреса са се броели на пръсти. Само Янаки Стоилов изрази опасение, че конгресът ще узакони подмяната на лявата с дясна политика. Той се възпротиви на призива на Станишев да не се коментират вече взети решения, което му напомняло за казармата. Стоилов предложи конкретни мерки за по-силна намеса на държавата в икономиката, с които да се сложи знак на равенство между БСП и левица.

"Един мандат не стигал", пише "24 часа" и цитира Станишев, който в заключителното си слово каза "Не е просто мечта или самоцелна амбиция да спечелим изборите. Имало разколебани червени симпатизанти в началото на мандата, но през последната година БСП доказала, че изпълнява всичко обещано - в много трудна среда и съобразявайки се със своите партньори.

"Опонентите ни няма да жалят никакви средства срещу тези, които излизат от полето на демократичната полемика. Но вярвам, че всички са готови да поведат заедно тази битка с характер, с високо самочувствие и визия за бъдещето на страната", предупреди лидерът.

Той иска да останат във властта, само защото "това е по-доброто бъдеще за страната", а един мандат не стигал за завършване на амбициозните им задачи.

"Ние храним в себе си добрите вълци", казва в интервю за "Труд" Кирил Добрев, член на Изпълнителното бюро на БСП.

"Трябва да има знак за обновление в БСП. Младите във Висшия съвет са около 60. И 40 от тях влязоха след директен избор. Квоти на отделни хора в партията обаче няма. В БСП има силни личности, за които е привилегия да спорят помежду си. Ако ги нямаше едва ли някой щеше да говори, че си имат лоби. Ние всички сме от един отбор. Основното за БСП е, че храним добрите вълци в себе си. Всичките ни действия винаги са били позитивни, винаги "за", а не "против", изтъква Добрев.

"Сергей порасна, мерят се по него", казва Юрий Асланов, член на Висшия съвет на БСП. В интервю за "Стандарт" той коментара: "Гласуването показа, че е неоспорим лидер. Ако изпълни заявката си за следващ мандат и БСП спечели изборите под негово ръководство, Станишев ще стане още по-влиятелен и силен политически лидер, защото нито една партия у нас не е успяла да управлява два последователни мандата."

"Един конгрес на много емоции и малко политика", коментира "Труд". Посочва се, че конгресът не показа хоризонт пред страната с най-нисък стандарт в ЕС, не изработи национална политика за борба с бедността, не направи програма за неутрализиране на последиците от кризата. Не даде отговор на въпросите: през 2009 кой резултат ще се смята за изборен успех, какво да е поведението на БСП към ДПС, ако се стигне да коалиция - с кого и компромис докъде?

"Дневник" цитира участници в конгреса, според които Станишев на практика е реабилитирал уволнените след скандали министри Румен Овчаров и Румен Петков. Това бил начинът партията да е единна.

Вестникът напомня, че без да спомене имената на бившите министри, премиерът обобщи, че и в двата случая обвиненията са били нелепи и са отпаднали. "Няма да хвърля на публично разтерзание нито един наш другар само защото върху него безнаказано и недоказано се изливат помии от клевети и инсинуации, защото някакво гнездо от "професионални манипулатори" е решило и изчислило, че е удобна мишена, че бруталното омаскаряване им върши работа в поредния сценарий", заяви Станишев, но не посочи манипулаторите, пише "Дневник".

"Новинар" представя разпространената на конгреса книга "Защото сме социалисти" с автор Сергей Станишев.

"Хората, които са си въобразили, че мразят социализма, всъщност не са наясно с неговите принципи и идеали", пише Станишев и подчертава, че трудът му е насочен към лявомислещите и другарите му по партийна принадлежност.

"Обръщам се именно към тях, защото вярата им е разколебана. Понякога на шега се замислям, че ако някой ден заживеем в мирно сътрудничество с извънземна форма на разум, то на власт е наложително да бъдат социалистите", разсъждава той.

Освен за извънземните премиерът още се пита какво ли ще се случи, ако бедните изчезнат и трябва ли тогава да се закрият социалистическите партии.

На страниците на "Защото сме социалисти" министър-председателят опровергава мита за раздадените куфарчета с червени милиарди. Той дори споделя с читателите си, че подобни внушения го обиждат донякъде и лично, в качеството му на син на верни на партията другари. Все пак обаче Станишев признава, че куфарчета е имало.

На корицата на книгата авторът се е подредил редом до баба Тонка Обретенова, Карл Маркс, Николай Добрев, Тони Блеър, Никола Вапцаров, Сеголен Роаял, Йордан Радичков, Нелсън Мандела, Пабло Пикасо, Джон Ленън и други според него "привърженици на лявата идея".

Липсват Ленин, Сталин, Мао Цзедун. Коментарите на делегатите били, че вероятно заради "болшевизираните им образи" тези политици не са намерили място на първата страница на Станишевата брошура.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
В последния момент: Тръмп удължи разрешителните за работа на стотици хиляди мигранти

В последния момент: Тръмп удължи разрешителните за работа на стотици хиляди мигранти

Свят Преди 32 минути

Решението обхваща граждани на Хаити и още шест държави и идва часове преди документите им да изтекат

ДСБ избира нов лидер: Кой влиза в битката за председателския пост

ДСБ избира нов лидер: Кой влиза в битката за председателския пост

България Преди 41 минути

Националното събрание на партията ще определи новото ръководство и приоритетите за следващия мандат

Мощни експлозии разтърсиха Киев, сред ранените има и дете

Мощни експлозии разтърсиха Киев, сред ранените има и дете

Свят Преди 1 час

Най-малко осем души пострадаха, избухнаха пожари и бяха нанесени щети в няколко района на украинската столица

Нов срив на електрозахранването: Цяла Куба остана без ток за втори път за седмица

Нов срив на електрозахранването: Цяла Куба остана без ток за втори път за седмица

Свят Преди 1 час

Властите задействаха аварийни механизми за възстановяване на електроподаването, докато енергийната криза на острова се задълбочава

Класическият маникюр от 90-те, който принцеса Даяна обожаваше

Класическият маникюр от 90-те, който принцеса Даяна обожаваше

Любопитно Преди 2 часа

Изисканите ѝ нокти неизменно допълваха неподражаемия ѝ стил и непреходната ѝ елегантност

„Дръзката“ история зад Статуята на свободата: Всичко, което трябва да знаете преди да я посетите

„Дръзката“ история зад Статуята на свободата: Всичко, което трябва да знаете преди да я посетите

Любопитно Преди 2 часа

От гения на Густав Айфел до уличните измами с билети в Ню Йорк: всичко, което трябва да знаете за Статуята на Свободата, преди да сте стегнали куфарите за САЩ

Времето през уикенда: Слънчева събота и рязък обрат от неделя

Времето през уикенда: Слънчева събота и рязък обрат от неделя

България Преди 2 часа

Студен фронт носи силен вятър, бури и гръмотевици, които бързо ще обхванат по-голямата част от страната

Принц Хари и семейството му се срещнаха с крал Чарлз III за първи път от 4 години

Принц Хари и семейството му се срещнаха с крал Чарлз III за първи път от 4 години

Любопитно Преди 10 часа

Той е във Великобритания за петдневна поредица от благотворителни събития

Турция иска да продаде руските С-400

Турция иска да продаде руските С-400

Свят Преди 10 часа

Песков: Това е изключително чувствителна тема

Има признаци, че Иран възстановява ядрената си програма

Има признаци, че Иран възстановява ядрената си програма

Свят Преди 11 часа

Сателитни изображения показват признаци, че Иран може би се опитва да възстанови ядрените си съоръжения

Атанасова за справката с полетите: Екселска таблица с невярно съдържание

Атанасова за справката с полетите: Екселска таблица с невярно съдържание

България Преди 11 часа

Атанасова: Публикувах и официални удостоверения от компетентните за граничен контрол

Има задържан за убийството на Ан Уидикомб

Има задържан за убийството на Ан Уидикомб

Свят Преди 12 часа

Известната консерваторка беше открита мъртва в дома си

Адвокат Божидар Терзийски: Похитителят на Наталия може да получи 10 г. затвор

Адвокат Божидар Терзийски: Похитителят на Наталия може да получи 10 г. затвор

България Преди 12 часа

Престъпление и наказание, но не по Достоевски, а по български

Почина вторият български космонавт Александър Александров

Почина вторият български космонавт Александър Александров

България Преди 13 часа

Това съобщи премиерът Румен Радев

Масов бой с близо 100 души в Кърнаре

Масов бой с близо 100 души в Кърнаре

България Преди 13 часа

Полицейски патрули остават там до пълното възстановяване на обществения ред

Тръмп: Иран ни помоли да продължим "преговорите". Ние се съгласихме

Тръмп: Иран ни помоли да продължим "преговорите". Ние се съгласихме

Свят Преди 13 часа

САЩ заявиха недвусмислено, че прекратяването на огъня е приключило!