Х ората, живеещи в селата, са повече, отколкото е икономически обосновано, обратно на широко разпространеното схващане, че гражданите трябва да ходят да работят на село.

Петър Дерменджиев от с. Г. Александрово, Сливенско, продължава да оре с магаре и дървено рало, да сее и да прибира реколтата на ръка. Той е с основно образование и още прилага опита на своя дядо.

Мечтаел е за трактор и за другите "чудеса на техниката", които да превърнат непосилния му труд в удоволствие от обработването на земята.

После спрял да мечтае. Сега много от земите му пустеят, а зеленчуци купува от магазина. Такава е нерадостната картина в много села.

Селското стопанство в България е доста примитивно - голям брой хора произвеждат малко продукция. Българските села в началото на ХХІ в. не изглеждат много по-развити от тези в началото на предишния век.

Земеделието изостава значително в сравнение с останалите сектори на икономиката по отношение на инвестиции, доходност и производителност на труда.

Евросубсидиите ще променят това донякъде, но няма да оправдаят надеждите за съживяване на селските райони и спиране процеса на урбанизация.

Неблагоприятните данни

Делът на аграрния сектор в икономиката отбелязва стабилно низходящо развитие. Заетите на пълен работен ден в селското стопанство са 254 хил. 005 г. по данни на земеделското министерство, или около 8,2% от всички заети, а други 750 хил. (близо 10% от цялото население) са влагали труд в собствени стопанства.

Всички те са произвели едва 7,7% от БВП. Производителността на труда остава ниска в сравнение с останалите сектори от икономиката - за 2005 г. е с 56% по-ниска от средната за страната и спада с 11% в сравнение с предходната година.

Секторът се характеризира със слаба механизация, раздробена собственост върху земята и ниска инвестиционна активност. Същевременно е високорисков под влияние на климатичните фактори.

Средната възраст на заетите със селскостопанска дейност е по-висока в сравнение с останалите сектори на икономиката. Нищожна част от земеделците се възползват от наличните перспективи - коопериране, кредитиране и т.н.

Образователното равнище на заетите в селското стопанство е ниско - близо 94% от фермерите имат само практически опит, малко над 4% са със средно специално земеделско образование и едва 2% са с полувисше или висше образование.

Все повече заети в сектора отпадат от пазара поради ниската си конкурентоспособност и преструктурирането на поземлените отношения (развитието на арендите).

Занимаващите се със селско стопанство през 2005 г. са с 20% по-малко в сравнение с 2003 г. В резултат на това броят на земеделските стопанства намалява с 20% за същия период, а общият размер на използваната земеделска площ в страната - с 6%.

Потокът на парите

България трябва да усвои 3,2 млрд. евро между 2007 и 2013 г. по линия на фондовете за развитие на селските райони (сумата се равнява на близо 13% от БВП за 2006 г.). От тях 2,6 млрд. евро са договорени с ЕС, а 631 млн. евро е националното съфинансиране.

Извън средствата за селските райони общо за периода 2007-2009 г. с ЕС са договорени 1,1 млрд. евро преки помощи за земеделските производители и пазарна подкрепа на земеделието - чрез експортни субсидии, интервенция на пазарите на земеделска продукция и др.

Към сумата от 1,1 млрд. евро би трябвало да има и доплащания от националния бюджет, но все още българското съфинансиране не е одобрено от Министерството на финансите.

Представители от бранша очакват положително въздействие от евросубсидиите.

Според Радослав Козаров, председател на Асоциацията на търговците на зърно, те ще имат особено значение за зърнопроизводителите, тъй като ще осигурят свободни средства за инвестиции, каквито досега малко фермери са можели да си позволят - "ниското качество на зърнените култури се дължеше на ниското технологично ниво и на липсата на средства за торове. Сега с тези пари един голям производител спокойно би могъл да капарира например нов комбайн".

Бъдещето пред зърнопроизводството според главния секретар на Българската асоциация на фермерите Теодор Иванов е в окрупняването на земята.

Той прогнозира отпадане на дребните производители от пазара, тъй като ефективната площ за развитие на този тип земеделие е между 3 хил. и 35 хил. дка.

Иванов смята, че малките собственици имат бъдеще единствено ако се преориентират към отглеждане на трайни насаждения (овошки, орехоплодни, ягодоплодни). При тях добивът и доходността от декар са по-високи, отколкото при зърнопроизводството.

Парите от ЕС се очаква да окажат най-голямо влияние върху едрите производители, които обработват големи площи, поради механизма, по който се отпускат парите от ЕС (на единица площ).

Допълнителните средства за тях ще означават реална възможност за инвестиции, оттам за съкращаване на разходите и по-големи печалби.

Окрупняването на земята

Очакваните евросубсидии на единица площ стимулираха процеса на икономическа комасация през последните години. Броят на стопанствата, обработващи под 1 хектар, спада, а средният брой животни на стопанство се увеличава.

Наблюдава се тенденция на окрупняване на използваната земеделска земя от едно стопанство - броят на стопанствата намалява с 20% през 2005 г. спрямо 2003 г., а размерът на средната използвана земеделска земя се увеличава с 18%.

Това, както и спадането броя на заетите с 4,6% повишава производителността в сектора с 3% през първото полугодие на 2006 г.

Ръстът, макар и слаб, също се дължи на окрупняването на земята и по-голямата производителност.

Положителният баланс на външната търговия със селскостопански стоки се увеличава със 71% до 545 млн. долара през 2006 г. спрямо предходната година.

Много от малките производители обаче не отчитат предимствата от комасацията.

У българския селянин все още липсва съзнанието, че може да печели повече, да получава по-добри условия по поръчките на семена и торове и да преодолее зависимостта от прекупвачите, ако обедини дейността си със свои колеги, казва Радослав Козаров.

Дребните производители ще имат бъдеще на пазара само когато узреят за тази мисъл, допълва той.

Отливът на хора

"Узряването" трябва да стане през този сезон. Иначе малките собственици много бързо ще се окажат изтикани от пазара, заради значителните икономически предимства на едрите - повече средства от евросубсидиите, оттам и по-големи възможности за инвестиции и по-висока производителност.

Тези процеси не само няма да спрат урбанизацията, но по-скоро ще я ускорят. Това ясно се вижда при сравнение на данните за селското население в България и ЕС.

В българските села живеят 2,25 млн. души, представляващи 29,4% от населението в страната.

Делът на селското население в ЕС е значително по-нисък - 25%, като до 2020 г. се очаква да се понижи до 20%. Заетите със земеделие в ЕС ще паднат от 18 млн. сега на 10 млн. към 2020 г. според прогнозите на International Food Policy Research Institute.

Дори в условията на ниска капитализация в селското стопанство, безработицата в селата е близо два пъти по-висока, отколкото в градовете.

В резултат на окрупняването броят на заетите в селското стопанство допълнително ще намалее. Все по-малко хора ще се занимават със земеделие, но заетите ще печелят повече.

Алтернативната заетост (биоземеделието и селският туризъм) ще се развива дотолкова, доколкото ще се намерят предприемчиви хора с достъп до модерни технологии и информация.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Демократичният съюз води на парламентарните избори в Португалия

Демократичният съюз води на парламентарните избори в Португалия

Свят Преди 1 час

На предишните избори през март 2024 г. Демократичният съюз спечели около 29%

Зеленски изпрати писмо до Тръмп с предложения за сътрудничество в отбраната и търговията

Зеленски изпрати писмо до Тръмп с предложения за сътрудничество в отбраната и търговията

Свят Преди 1 час

На 1 май Украйна и САЩ подписаха споразумение за икономическо сътрудничество

Фон дер Лайен и Ванс обсъдиха митата на среща в Рим

Фон дер Лайен и Ванс обсъдиха митата на среща в Рим

Свят Преди 3 часа

Тези преговори, първите, откакто американският президент Доналд Тръмп наложи митата

Проблеми на летище "Орли": Стотици полети са отменени заради повреда

Проблеми на летище "Орли": Стотици полети са отменени заради повреда

Свят Преди 3 часа

Повредата доведе до отмяната на около 130 полета

„Ох, на мама!“ събра бъдещи и настоящи родители на двудневното си събитие

„Ох, на мама!“ събра бъдещи и настоящи родители на двудневното си събитие

Любопитно Преди 3 часа

Лектори и експерти дадоха ценни насоки за ранното детско развитие, здравето и спокойствието на родителите

„Полезно, позитивно и с мисъл за родителите“ – Калина Кузманова за събитието на „Ох, на мама!“

„Полезно, позитивно и с мисъл за родителите“ – Калина Кузманова за събитието на „Ох, на мама!“

Любопитно Преди 4 часа

На 17 и 18 май 2025 г. в Event Space 2020 в София се проведе едно от най-значимите безплатни събития за бременни и родители

КНСБ: Не сме получили покана за преговори с Терзиев утре, научихме от медиите

КНСБ: Не сме получили покана за преговори с Терзиев утре, научихме от медиите

България Преди 5 часа

От КНСБ твърдят, че не се получавали покана от Васил Терзиев за възобновяване на разговорите

Премиерът Желязков се срещна с папа Лъв XIV във Ватикана

Премиерът Желязков се срещна с папа Лъв XIV във Ватикана

България Преди 6 часа

Двамата имаха кратък разговор след края на днешната тържествена литургия във Ватикана

Разкриха причината за сблъсъка на кораб в Бруклинския мост

Разкриха причината за сблъсъка на кораб в Бруклинския мост

Свят Преди 6 часа

Корабът Cuauhtémoc, на борда на който имаше 277 души, удари емблематичната забележителност на Ню Йорк на 17 май

България дава ток на РС Македония и Сърбия заради сривовете в енергийните им системи

България дава ток на РС Македония и Сърбия заради сривовете в енергийните им системи

България Преди 7 часа

Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на брифинг по повод токовите прекъсвания на Балканите

Папа Лъв XIV се срещна със Зеленски

Папа Лъв XIV се срещна със Зеленски

Свят Преди 7 часа

Двамата са провели двучасова лична среща

Украйна под атака: Русия изстреля 273 дрона след мирните преговори

Украйна под атака: Русия изстреля 273 дрона след мирните преговори

Свят Преди 7 часа

Атаките дойдоха два дни след първите преки мирни преговори в Истанбул между представители на Русия и Украйна

Румъния избира президент: Балотаж между националист и кмет

Румъния избира президент: Балотаж между националист и кмет

Свят Преди 7 часа

На балотажа един срещу друг днес се изправят Джордже Симион и Никушор Дан

Ден на България на ЕКСПО 2025 в Осака: Президентът Радев посети българския павилион

Ден на България на ЕКСПО 2025 в Осака: Президентът Радев посети българския павилион

България Преди 8 часа

Днешният 18 май е Ден на България в рамките на световното изложение

Министър Вълчев: Таксита и доброволци са готови до превозват зрелостници за матурите

Министър Вълчев: Таксита и доброволци са готови до превозват зрелостници за матурите

България Преди 8 часа

Ще ангажираме целия автомобилен и автобусен парк на министерството, посочи Красимир Вълчев

Нападение в бар в Билефелд: Полицията издирва въоръжен заподозрян

Нападение в бар в Билефелд: Полицията издирва въоръжен заподозрян

Свят Преди 8 часа

Заподозреният е нападнал хора пред бар през нощта, след което е избягал от местопрестъплението