И збирателната активност в чужбина като цяло е доста висока, но най-висока е в Турция. Това съобщи за "Дарик радио" говорителят на Министерството на външните работи Димитър Цанчев.

Преди изборите 9000 български граждани, постоянно пребиваващи в Турция, бяха заявили желанието си да гласуват в 43-те секции, които бяха открити в различни населени места в Турция, добави той.

Най-много секции в чужбина са открити в САЩ и Испания. "В Испания активността беше към 400-500 души към 14 ч. българско време, 523 души са гласувалите във Франция, около 500 души - в Гърция, около 180 души - в Холандия, а близо 200 души - в Прага, допълни още говорителят.

"Към 18.00 часа в Турция са гласували около 17 900 души. Около 4000 души са гласували в Истанбул", съобщи представителят на Движението за права и свободи за Турция Енвер Атипоглу.

Според данните към същия час в Бурса са гласували пет хиляди души, в Измир - четири хиляди, в Чорлу - четири хиляди, в Одрин - 300, в Коджаели - 300, в Сакария - 300.

Цифрите показват значително надхвърляне на предварително подадените около 11 хиляди молби за гласуване. Особено висока избирателна активност е отчетена в Чорлу.

Първи приключиха гласуването в Нова Зеландия и Австралия

Изборните секции затвориха рано и в Русия, Южна Корея.

В 6 ч. местно време (16 ч. българско време) отвориха четирите секции на Западния бряг на САЩ, които са последните места по света, където българи гласуват.

Поради десетчасовата разлика с България, избирателните комисии в Лос Анджелис, Лас Вегас, Конкорд и Финикс ще бъдат и последните, които ще затворят избирателните секции и ще предадат протоколите си.

Точно в 6 ч. източноамериканско време (13 ч. българско) отвориха секциите във Вашингтон, Флорида, Ню Йорк, Бостън и района на Чикаго.

Най-младежкият състав на избирателна комисия е в Бостън,

където всички нейни членове гласуваха първи, а най-голяма избирателна активност по традиция се очаква в Чикаго.

975 души гласуваха във Великобритания. 464 от тях са предпочели двойката Георги Първанов-Ангел Марин, 230 - Неделчо Беронов-Юлиана Николова, а 229 - Волен Сидеров-Павел Шопов.

Гласуването протече в четири секции. Най-висока е била активността в секцията в българското посолство, където са пуснали бюлетини 443 души. Българите в кралството гласуваха предимно следобед и дори се изви опашка от желаещи пред секциите.

Активността като бройка е по-ниска от парламентарните избори миналата година, когато гласуваха 1629 души. Тогава обаче в Обединеното кралство е имало 15 избирателни секции, поясни специално за БТА българският консул в Лондон Валери Запрянов.

Общо 2003 българи са гласували в Германия. 25 от подадените бюлетини са недействителни. Най-много гласове - 994 е получила двойката Първанов-Марин.

На второ място с 604 гласа се нареждат Беронов-Николова и на трето с 220 - Сидеров-Шопов.

Най-голяма е била избирателната активност в Берлин - 627 души, и в Мюнхен - 456.

В секцията в Белград до края на изборния ден гласуваха 90 души от записаните 119 в списъка. Гласувалите в Димитровград са 110, а в Босилеград - 74.

В дипломатическото ни бюро в Прищина своя вот дадоха 62 българи, от тях 47 са гласували за Първанов, пет за Сидеров, а за Марков и Берон-по един глас.

Общо 602 българи гласуваха в Австрия. Според окончателните данни от протокола на избирателната комисия към българското посолство във Виена най-голям брой гласове -329, или 54,6%, е получил Георги Първанов.

За Неделчо Беронов са гласували 164 души, или 24,3%. За Волен Сидеров са подадени 88 бюлетини, или 14,6% от общия брой на гласувалите в двете избирателни секции в австрийската столица.

Останалите четирима кандидати са получили общо 21 гласа, като 12 от тях са подадени за Георги Марков и 6 - за Петър Берон.

В Белгия гласуваха 721 българи. В избирателната секция, организирана в посолството на България в Брюксел гласуваха 462 души.

От тях 246 са дали гласа си за Георги Първанов и Ангел Марин, предаде БТА.

След тях се нареждат Неделчо Беронов и Юлиана Николова със 100
гласа.

На трето място е кандидатпрезидентската двойка на "Атака". Тя е предпочетена от 97 упражнилите правото си на глас в посолството. Другите кандидати за президент са получили по 1-2 гласа.

Гласувалите във втората секция в Белгия в представителството на България към Европейския съюз са подкрепили основно Георги Първанов.

От 259 гласували в тази секция, той и подгласникът му Ангел Марин са предпочетени от 146 избиратели.

За Неделчо Беронов са гласували 82 души. Трети резултат в тази секция е получил кандидатът за президент Георги Марков - 9 гласа.

След него се нарежда лидерът на "Атака" Волен Сидеров с 8 гласа. Има подадени гласове за Петър Берон - 3, както и за Любен Петров - 2. От всичките подадени бюлетини 9 са обявени за недействителни.

Приключи изборният ден и за българските военнослужещи на мисии извън страната. Първи бойците ни от състава на мисията КФОР в Косово приключиха с гласуването.

Избирателната секция е в дипломатическото представителство в Прищина. Инженерният ни взвод в Призрен е от 32 военнослужещи, още шест военнослужещи са в щаба в Прищина.

Бойците ни, които са на мисия в Афганистан, гласуваха в

избирателна секция на летището в Кабул

Общо 141 военнослужещи от контингента и 9 цивилни граждани бяха заявили желанието си да гласуват.

160 човека от охранителната рота в Ашраф и щабните офицери в Багдад поискаха да дадат своя вот. Избирателната секция е в лагера Ашраф, а избирателната комисия е от петима цивилни представители на Министерството на отбраната.

В Босна и Херцеговина желание да участва в изборите заяви целият личен състав на контингента ни - 145 души. Гласуването стана в избирателната секция в посолството ни в Сараево.

Изборният ден за военните моряци от фрегатата "Дръзки", която изпълнява задачи в мисията ЮНИФИЛ в Ливан, започна в кипърското пристанище Лимасол. Всички 140 военнослужещи гласуваха в секция в Лимасол.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп изрази готовност да подкрепи протестиращите в Иран

Тръмп изрази готовност да подкрепи протестиращите в Иран

Свят Преди 2 часа

"Иран гледа към СВОБОДАТА, може би както никога досега. САЩ са готови да помогнат!!!", написа Тръмп в социалните мрежи

Свлачище затвори пътя Девин – Смолян

Свлачище затвори пътя Девин – Смолян

България Преди 4 часа

Скалите са блокирали и двете пътни ленти, като към момента преминаването на автомобили е напълно невъзможно

Борисов: ГЕРБ ще е първа политическа сила на следващите избори

Борисов: ГЕРБ ще е първа политическа сила на следващите избори

България Преди 5 часа

Лидерът на ГЕРБ публикува послание в социалните мрежи, в което подчертава постиженията на България през 2025 г.

Задържаха мъж за фалшиви евро в Монтанско

Задържаха мъж за фалшиви евро в Монтанско

България Преди 5 часа

Всичко се случва в бензиностанция във Вълчедръм, където 21-годишен служител в продължение на три нощни смени е успял да смени три банкноти по 50 евро

Снимката е илюстративна

8 странни факта за човешкото тяло, които никога не сте чували

Любопитно Преди 6 часа

Ето осем странни истини, които ще ви изненадат, а някои от тях може и да ви отвратят

Шестима убити при стрелба в Мисисипи, има задържан

Шестима убити при стрелба в Мисисипи, има задържан

Свят Преди 7 часа

Според NBC News е имало стрелба на три места

Арестуваха актьора Джан Яман в Истанбул заради наркотици

Арестуваха актьора Джан Яман в Истанбул заради наркотици

Свят Преди 7 часа

При акцията са били претърсени девет нощни клуба и един хотел и са арестувани общо седем души, включително Джан Яман и актрисата Селен Гьоргузел

Затвориха АМ "Марица" заради преобърнал се тир край Хасково

Затвориха АМ "Марица" заради преобърнал се тир край Хасково

България Преди 7 часа

Инцидентът е станал днес малко преди 16:00 часа при км 33 край Хасково в посока Пловдив

Актьор от „Сам вкъщи“ глобен за опит да наеме проститутка в хотел

Актьор от „Сам вкъщи“ глобен за опит да наеме проститутка в хотел

Свят Преди 7 часа

Даниел Стърн е бил санкциониран за предполагаем опит да се свърже с ескорт по време на празничния сезон

Рене Гуд

Ново видео показва момента преди агент на ICE да застреля Рене Гуд в Минеаполис

Свят Преди 8 часа

Кадрите показват конфронтацията между Гуд и полицая, който по-късно е идентифициран като Джонатан Рос

Престолонаследникът в изгнание, който иска да промени Иран: Кой е Реза Пахлави?

Престолонаследникът в изгнание, който иска да промени Иран: Кой е Реза Пахлави?

Свят Преди 9 часа

Реза Пахлави подтикна протестите в Иран, като помогна да превърне това, което започна като недоволство от отслабената икономика на Ислямската република, в сериозна заплаха за теократичния режим в страната

БСП насрочи извънреден конгрес за 7 и 8 февруари

БСП насрочи извънреден конгрес за 7 и 8 февруари

България Преди 10 часа

Решението бе взето след близо тричасово заседание на Националния съвет на БСП на ул. "Позитано" 20 в столицата

Йеменският ЮПС отрече съобщенията за саморазпускане

Йеменският ЮПС отрече съобщенията за саморазпускане

Свят Преди 10 часа

Вчера делегат на ЮПС, участващ в преоговори в Рияд, заяви по саудитската телевизия, че групировката се разпуска

21% от германците са обмисляли да напуснат страната

21% от германците са обмисляли да напуснат страната

Свят Преди 10 часа

Най-честата мотивация е надеждата за по-добър живот, както посочват около половината от обмислящите да напуснат Германия

Сняг вали в Родопите

Сняг вали в Родопите

България Преди 11 часа

Призовават се шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост