П роизводствените цени в еврозоната са се повишили с 1,1% през юли и с 9% за една година, сочат публикуваните днес данни на "Евростат". Икономическите анализатори, анкетирани от "Дау Джоунс нюзуайър", прогнозираха по-голямо увеличение - с 1,3 на сто на месечна основа и с 9,1 на сто за една година.
През юни производствените цени в еврозоната са се увеличили с 1% според коригираните данни на Европейската статистическа служба. През април увеличението им бе с 0,9%, а през май - с 1,2%.
За пореден път най-голямо поскъпване е отчетено през юли в енергийния сектор - 2,8% на месечна основа и 24,5% за една година. В промишлеността като цяло, извън строителството и енергетиката, производствените цени са се увеличили с 0,5% на месечна основа.
Това покачване засилва предположенията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) няма да понижи скоро основната си лихва въпреки от нарастващата опасност от рецесия в еврозоната, отбелязва Хауард Арчър, икономист от института "Глобал инсайт".
Като цяло в ЕС производствените цени през юли са нараснали с 0,9% и с 11% на годишна основа. Най-голям скок на производствените цени на месечна основа е отчетен в България (2,9%), Холандия (2,1%) и Германия (2%). Най-малко увеличение е отчетено в Чехия (0,1%) и Великобритания (0,2%).
Очаква се икономиката на Германия да нарасне с около 1,7% тази година, което е по-ниско темпо в сравнение с предишните години, но страната не е изправена пред рецесия, увери в интервю за Ройтерс германският министър на финансите Пеер Щайнбрюк.
Очаквам 1,7%, отговори Щайнбрюк на въпрос за перспективите за икономически растеж в Германия за тази година, придържайки се към прогнозата си от началото на годината за най-голямата европейска икономика.
"Това не е зле. Разбира се, не е толкова добре, колкото бе през 2006 или 2007 г., но не е и рецесия", коментира той.