Ф инансирани от "Нашънъл джеографик" разкопки в Дурингтън Уолс, в близост до легендарния мегалитен паметник Стоунхендж, са разкрили голямо древно селище, чието население е наброявало стотици жители.

Археолозите са убедени, че там са живели строителите на Стоунхендж, който се намира на 2-3 км оттам, в равнината Солсбъри в Англия.

Магнетометричното изследване, осъществено от организацията "English Heritage" (Английско наследство), е установило наличието на десетки огнища, съобщава археологът Майк Паркър Пиърсън от университета в Шефилд, Великобритания.

"Изглежда цялата долина е пълна с къщи. Върху подовете на древните постройки открихме очертанията на легла и дървени долапи", добавя той.

Сградите са датирани по радиовъглеродния метод и е установено, че са построени през 2600-2500 г. пр. н.е., когато бил издигнат и самият Стоунхендж.

Именно заради този факт археолозите са заключили, че жителите на Дурингтън Уолс са създали легендарния комплекс, който е една от емблемите на Великобритания. (Вж. интерактивна карта на района, хронология на събитията от 4500 г. пр.н.е. насам плюс видеото по темата в NationalGeographic.com).

Новата находка е най-голямото селище от епохата на неолита, откривано някога във Великобритания. Няколко подобни постройки от същата епоха са били намирани на островите Оркни, недалеч от бреговете на Шотландия.

Според Паркър Пиърсън последните открития допълнително доказват, че Стоунхендж не е бил изолиран, а всъщност е представлявал част от доста по-голям религиозен комплекс, използван за погребални ритуали.

Комплексът в Дурингтън Уолс е и най-големият известен в света "хендж" (henge) - оградено пространство с външен насип и вътрешен ров, обикновено с церемониални функции. С диаметър 427 м, то обгражда поредица концентрични кръгове от огромни дървени стълбове.

Досега археолозите обаче са изследвали само малки части от Дурингтън Уолс. Осем от руините на къщите са били разкрити през септември в рамките на проекта "Стоунхендж Ривърсайд", ръководен от Пиърсън и петима други британски археолози.

Основите на постройките са представлявали квадрати с размер около 5х5 м. Подът бил глинен, а огнището - разположено в центъра.

Шест от основите на къщите били в добро състояние, а върху тях екипът открил отломки отпреди 4600 години, а също така дупки за дървени стълбове и ниши за покъщнина, която обаче се е разложила отдавна.

В отделна част в западната част на комплекса Джулиън Томас от Манчестърския университет се натъкнал на още две къщи от неолитната епоха, всяка заобиколена от дървена ограда и дълбок ров. В същия район вероятно съществуват поне три други подобни постройки.

Според Томас изолираните сгради вероятно са били жилища на старейшини, вождове или жреци, които живеели отделно от останалите.

Заради липсата на битови отпадъци, които обикновено съпътстват такива постройки, не се изключва това да са били необитаеми

храмове или култови сгради с ритуални функции, където само се поддържал огън

Останалите къщи са струпани от двете страни на широк път с каменна настилка, широк 27 м и дълъг 171 м, който свързва останките на огромен дървен кръг с реката Ейвън. Той е открит през 2005-а, а допълнителни разкопки са извършени миналата година.

Неговото съществуване - и намереният негов аналог при Стоунхендж - води учените до извода, че хората някога са преодолявали разстоянието между двата мегалитни комплекса по реката.

Откриването на пътя спомогнало на изследователския екип да си изясни предназначението на целия Стоунхендж.

Пиърсън е убеден, че той е бил тясно свързан с Дурингтън Уолс, като целта на новооткритото селище била да възхвалява живота и да изпраща мъртвите към отвъдното по реката - докато Стоунхендж бил мемориален комплекс и дори място за последен покой на някои от покойниците.

Пътят на Стоунхендж, открит през XVIII век, е ориентиран по изгрева на лятното слънцестоене, докато аналогът му в Дурингтън - спрямо залеза на лятното слънцестоене.

Освен това дървеният кръг в Дурингтън е разположен спрямо изгрева на зимното слънцестоене, а огромният каменен трилитон на Стоунхендж е ориентиран към залеза на зимното слънцестоене.

Според археолога навремето Дурингтън привличал хора от целия регион, които пристигали за

мащабните пиршества, с които се чествало зимното слънцестоене

За това свидетелстват и множеството животински кости и грънчарски изделия, намерени в безпрецедентни за тогавашна Великобритания количества.

Изследвания на свински зъби от мястото на разкопките показват, че животните били водени на заколение, когато са достигали 9-месечна възраст, а това предполага сбирките да са се състояли по средата на зимата.

След пиршествата хората тръгвали по широкия път, за да пуснат своите покойници в река Ейвън, която тече към Стоунхендж, смята Пиърсън. Самите те поемали по пътя на комплекса и при самия паметник кремирали и погребвали телата.

За онези, които почитали своите предци, Стоунхендж бил мястото, където общували с духовете на мъртъвците. А пътят в Дурингтън води до стръмна скала над реката.

Предполагам, че са хвърляли във водите останки, човешки кости и дори цели тела - каквато практика е документирана и на други места в близост до реки, допълва Пиърсън.

Той и колегата му Томас са убедени, че Дурингтън Уолс е построен от дърво, защото първоначалният замисъл - не само символичен - бил селището постепенно да се разруши. За Стоунхендж пък

е използван камък, за да се съхрани паметта на предците

Дурингтън изглежда "е било място, изпълнено с живот", допълва хипотезата си Пиърсън. Но емблематичният каменен кръг, за разлика от селището, никога не е бил обитаван.

Стоунхендж е най-голямото гробище от този период в цяла Великобритания. Смята се, че там се съдържат останките от 250 кремации.

През миналата година разкопки на Джоушуа Полард от Бристолския университет в Уудхендж, на юг от Дурингтън Уолс, разкриха, че първоначално стълбовете в комплекса били дървени, а след като изгнили, били заменени с каменни.

По същото време Колин Ричардс от Манчестърския университет изследва каменните останки северозападно от Стоунхендж, които улесняват бъдещата научна работа в района.

Проектът "Стоунхендж Ривърсайд" се ръководи от университетите в Шефилд, Манчестър, Борнмут, Бристол, Университетския колеж в Лондон и Кеймбридж.

Разкопките се финансират от Националното географско дружество (NGS) и Съвета по изследване на изкуствата и хуманитарните науки с подкрепата на организациите "English Heritage" и "Wessex Archeology".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп очаква с Ердоган да приключат войната в Украйна

Тръмп очаква с Ердоган да приключат войната в Украйна

България Преди 7 часа

Тръмп: Президентът ме покани да отида в Турция в бъдеще и по същия начин той ще дойде във Вашингтон

Така ЕС може да удвои военната помощ за Украйна

Така ЕС може да удвои военната помощ за Украйна

Свят Преди 8 часа

Европейският съюз и САЩ са отпуснали около 40 млрд. евро годишно за военна помощ на Украйна

Тир падна в 40-метрова пропаст на Хаинбоаз

Тир падна в 40-метрова пропаст на Хаинбоаз

България Преди 11 часа

Произшествието е станало край село Мишемерков хан

Катастрофа със загинал на Прохода на Републиката

Катастрофа със загинал на Прохода на Републиката

България Преди 12 часа

Инцидентът е станал в района на с. Вонеща вода

Украйна внезапно атакува Русия

Украйна внезапно атакува Русия

Свят Преди 13 часа

Води се тежка битка по границата

<p>Първа официална поява на кралското семейство след скандалното интервю на Хари</p>

Кралското семейство се появи по време на честванията на Деня на победата в Европа

Свят Преди 13 часа

Тази година възпоменателното настроение идва на фона на подновеното напрежение в кралското семейство. Само преди дни принц Хари разкри, че баща му, крал Чарлз, вече не му говори

Ето защо Русия отмени парада в Севастопол

Ето защо Русия отмени парада в Севастопол

Свят Преди 13 часа

Украйна свали два руски многоцелеви изтребителя с дронове

NOVA отбелязва 6 май със специална програма

NOVA отбелязва 6 май със специална програма

Любопитно Преди 13 часа

Студио, посветено на силата на бойния дух и мисията да защитаваш родината, очаква зрителите в празничния ден

Вече е ясно: Израел иска да превземе Ивицата Газа

Вече е ясно: Израел иска да превземе Ивицата Газа

Свят Преди 13 часа

Израелските сили ще останат в териториите, които са завзели

Димитър и Христо: Не повярвахме на Маги, че влизаме в шоуто!

Димитър и Христо: Не повярвахме на Маги, че влизаме в шоуто!

Любопитно Преди 13 часа

Един дует с много нестандартни истории в Капките Podcast

Папамобил на папа Франциск стана детска линейка в Газа

Папамобил на папа Франциск стана детска линейка в Газа

Свят Преди 13 часа

Това е станало според желание на папата

Трима полицаи застреляни в Русия

Трима полицаи застреляни в Русия

Свят Преди 13 часа

Единият от нападателите е убит

Снимката е илюстративна

Яхта за милиони с 32-ма инфлуенсъри на борда потъна край Маями Бийч

Свят Преди 14 часа

Няколко пътници, които са били на плавателния съд, споделят в социалните медии видеоматериал, на който се вижда как яхтата започва да се пълни с вода

,

Няма начин да бъдеш перфектна майка, но има милион начини да бъдеш добра

Любопитно Преди 14 часа

Събитието „Ох, на мама!“ за бременни и родители ще се проведе в София на 17 и 18 май 2025 г. в Event Space 2020

Met Gala 2025: Защо на Доналд Тръмп е „забранено“ да присъства на събитието?

Met Gala 2025: Защо на Доналд Тръмп е „забранено“ да присъства на събитието?

Любопитно Преди 15 часа

Иванка Тръмп също бе редовен участник в събитията на Met Gala

Симион планира да направи Джорджеску премиер

Симион планира да направи Джорджеску премиер

Свят Преди 15 часа

Ще сменя членовете на Конституционния съд и тайните служби, ако стане президент на Румъния