Д ом за деца с умствени и физически увреждания "Дар - Св. Никола" в софийския квартал Горна Баня събира хлапета с различни тежки заболявания.

Няма ограничение в приема, съобщиха оттам.

Първите обитатели на дома са 7-годишно момченце със средна умствена изостаналост и пълна слепота, момче на 6 г. с лека умствена изостаналост и 13-годишно сляпо момиче, което е с компютърни умения, хвалят го от дома.

Засега за децата се грижат четирима специалисти на пълно работно време - социален педагог, начален педагог, хигиенист и физкултурник, както и психолог, психиатър и логопед.

Част от персонала са самите родители

Домът разполага със занималня, физкултурен салон, кътове за почивка, кухня за полезни умения и градина, която ще се облагородява от малчуганите.

Децата ще могат да играят със здрави момчета и момичета, да ходят на куклен театър, почивка на море и лечебна езда.

Родителите им ще могат да ги оставят в дома след работа през седмицата и през уикендите.

Осигурен е и транспорт от врата до врата.

Идеята за създаването на дома в Горна Баня

е на социалния педагог Анастасия Дачевска. Триетажната къща е наета и обзаведена за около четири месеца с 25 000 лева от приятелски заеми и дарения.

Всичко в нея е съобразено с потребностите на децата и нормативните изисквания (във физкултурния салон например има шведска стена, велоeргометър, гирички, басейн с успокоителни топки).

До края на годината се предвижда да се увеличи броят на специалистите в дома, така че за всяко дете да се грижат по двама души.

Мечтата на Анастасия е първите "наематели" на дома да завършат социална педагогика с нейна помощ.

Над 5000 са регистрираните деца

с умствени и физически увреждания у нас по данни на НСИ за 2004 г. Броят им се увеличава всяка година.

В голяма част от случаите причината е лекарска грешка.

Вариантите за родителите на дете с физически или умствен недъг са три.

Първият е да се откажат от детето си чрез декларация - тогава то отива в специализиран дом (като Дом №8).

Вторият е да наемат лицензирана фирма, която да изпрати детегледачка в домашна обстановка, където обаче детето е лишено от компанията на свои връстници и интеграцията му е възпрепятствана.

Третият вариант е детето да бъде записано в обществена детска градина и училище (например само за деца с увреден слух или само за деца с нарушено зрение).

С изключение на държавното училище (предимно за слепи) в жк "Надежда" в София, няма учреждение, което да събира на едно място деца с различни заболявания и така да улеснява развитието им.

Там обаче децата се приемат, след като бъдат одобрени от комисия към министерството на образованието.

В момента повечето родители на деца с физически и умствени увреждания у нас избират "детегледачка в домашни условия".

По неофициални данни голяма част от тях са склонни да поверят детето си на добри грижи в добри условия, за да могат да работят и живеят по-спокойно.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Учени документират най-жестокия конфликт сред шимпанзетата в Уганда

Учени документират най-жестокия конфликт сред шимпанзетата в Уганда

Свят Преди 4 часа

Десетилетният конфликт в групата Нгого разкрива шокиращи паралели с човешкото насилие и хвърля нова светлина върху еволюционните корени на войната и социалните връзки

Завръщането на „Малкълм“: Защо дългоочакваното продължение се оказа провал

Завръщането на „Малкълм“: Защо дългоочакваното продължение се оказа провал

Любопитно Преди 4 часа

Новият „Малкълм“ се оказа разочарование, което губи магията на оригинала. Вместо семеен хаос, зрителите получиха разпокъсан сюжет и ненужна сантименталност

"Не си играйте със САЩ": Джей Ди Ванс с предупреждение към Техеран

"Не си играйте със САЩ": Джей Ди Ванс с предупреждение към Техеран

Свят Преди 7 часа

Вицепрезидентът на САЩ отпътува за Исламабад за преговорите за прекратяване на огъня в Иран

Какво се случва, когато умрем? Науката и оцелелите разкриват мистерията на края

Какво се случва, когато умрем? Науката и оцелелите разкриват мистерията на края

Любопитно Преди 7 часа

Какво се случва с тялото и съзнанието в момента на смъртта? От „предсмъртния хрип“ и физиологичните промени до разтърсващите разкази на оцелели за синкаво-бяла светлина и мир – науката и личният опит хвърлят светлина върху най-голямата мистерия

Краят на една ера: Стефано Габана се оттегли от лидерския пост в Dolce & Gabbana

Краят на една ера: Стефано Габана се оттегли от лидерския пост в Dolce & Gabbana

Свят Преди 8 часа

Стефано Габана се оттегля от председателския пост в Dolce & Gabbana на фона на 450 млн. евро дългове и спад в луксозния сектор. Той запазва творческата си роля, докато управлението поема Алфонсо Долче в опит за финансова стабилизация

„Целувката на смъртта“: Защо близостта с Тръмп може да свали Орбан от власт

„Целувката на смъртта“: Защо близостта с Тръмп може да свали Орбан от власт

Свят Преди 9 часа

Близостта на Виктор Орбан с Доналд Тръмп се превръща в икономически риск за Унгария. На фона на инфлация и фалити, моделът „Фидес“ е пред изпитание, а опозицията залага на общественото изтощение преди решаващите парламентарни избори в страната

<p>Почина &bdquo;Кръстникът на хип-хопа&ldquo;</p>

Почина легендарният Африка Бамбатаа – „Кръстникът на хип-хопа“

Свят Преди 9 часа

Почина Африка Бамбатаа, „Кръстникът на хип-хопа“ и създател на хита „Planet Rock“. Пионерът, оформил рап културата през 80-те, си отиде на фона на музикално величие и тежки съдебни обвинения

Поклонението пред Янка Рупкина ще е на 11 април в Бургас

Поклонението пред Янка Рупкина ще е на 11 април в Бургас

България Преди 9 часа

На 7 април на 87-годишна възраст си отиде една от най-обичаните български народни певици

Край на печатите в паспортите: ЕС въвежда цифрова система за контрол на границите

Край на печатите в паспортите: ЕС въвежда цифрова система за контрол на границите

България Преди 10 часа

Вместо да се поставят печати в паспортите, всички данни, включително документите за пътуване и биометричната информация, ще се записват дигитално

Кралят на Камбоджа обяви, че страда от рак

Кралят на Камбоджа обяви, че страда от рак

Свят Преди 10 часа

Нородом Сиамони ще се лекува в болница в Пекин, където му е била поставена диагнозата

Полицейска акция в Монтана: Открити 197 лични карти на починали и множество нарушения

Полицейска акция в Монтана: Открити 197 лични карти на починали и множество нарушения

България Преди 10 часа

В хода на полицейската акция, състояла се вчера, на пет места в региона са открити тетрадки и тефтери с ръкописно написани имена на хора и изписани цифри срещу тях

Две катастрофи причиниха задръстване на "Тракия", засилен трафик за Великден

Две катастрофи причиниха задръстване на "Тракия", засилен трафик за Великден

България Преди 10 часа

От МВР допълниха, че би трябвало към момента пътят да е почистен, а шофьорите са подписали двустранни протоколи

Интензивен трафик на ГКПП "Капитан Андреево" и "Малко Търново" към Турция

Интензивен трафик на ГКПП "Капитан Андреево" и "Малко Търново" към Турция

България Преди 10 часа

Трафикът е нормален на всички гранични преходи на границата с Гърция

Никога не чистете обувките си така, съсипвате ги

Никога не чистете обувките си така, съсипвате ги

Любопитно Преди 11 часа

Когато забележите петно по белите си маратонки, преди да излезете навън, е изкушаващо просто да го избършете с влажна кърпичка, но това е много опасно за самите обувки

Нов остър тон от Скопие: „Въпросът с България се решава за един следобед“

Нов остър тон от Скопие: „Въпросът с България се решава за един следобед“

България Преди 11 часа

„Добре е, че водим достойна политика по отношение на евроинтеграцията и не унижаваме собствената си нация и държава“, каза вицепремиерът Александър Николоски относно позицията на премиера Християн Мицкоски, че е готов да чака десетилетия без конституционни промени, които са задължителни за евроинтеграцията

Уикендът, който ще реши всичко: Светът затаява дъх преди преговорите между САЩ и Иран

Уикендът, който ще реши всичко: Светът затаява дъх преди преговорите между САЩ и Иран

Свят Преди 11 часа

Крехкото двуседмично примирие, което проправи пътя за разговорите, засега се спазва. Но масираните смъртоносни бомбардировки на Израел срещу „Хизбула“ и разногласията относно това дали Ливан е включен в примирието, все още могат да провалят срещите