П редставители на палестинската общност в България, подкрепени и от други общности, се събраха на протест в София срещу действията на Израел в ивицата Газа.

Шествието на протестиращите, между които много жени и деца, премина с развети палестински знамена и характерни шалове от пл. "Александър Първи" до пл. "Св. Александър Невски".

Участниците издигнаха лозунги "Да" на свободна палестинска държава", "Спрете израелския терор".

Пред Народното събрание независимият депутат Петър Берон подкрепи протестиращите и прие от тях декларация за парламента.

"Тази година имах възможност два пъти да посетя Палестина и лично да се убедя в огромната несправедливост, извършена към вашия народ", заяви Берон. Ние сме с вас, смятам, че международните усилия ще дадат резултат, каза Берон пред протестиращите.

Стотици мюсюлмани протестираха и пред паметника на евреите в Кърджали, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.

Проявата беше под засилена полицейска охрана и автопатрул съпровождаше протестиращите. Шествието спря пред малката плоча с шестоъгълната звезда, поставена в памет на евреите, които са живеели в Кърджали.

Пред паметника служителят от джамийското настоятелство Фахредин Мустафа прочете протестната декларация, адресирана до президента Георги Първанов, председателя на Народното събрание Георги Пирински, премиера Сергей Станишев, главното мюфтийство, както и до посолствата на Израел и Палестина.

Мустафа заяви, че "досега винаги мюсюлманите са уважавали този еврейски символ, но ще продължат да го уважават само след спиране на военните действия в ивицата Газа".

Той неколкократно подчерта, че в Кърджали 50% от населението е мюсюлманско и не може да бъде "безразлично към страданието на своите братя и сестри".

Част от протестиращите обаче не бяха доволни от избора на място за протеста и заявиха, че не са съгласни с оскверняването на еврейския символ.

По света протестите срещу ситуацията в Газа бяха далеч по-много бройни и на някои места се стигна до сблъсъци с полицията.

Норвегия

Петима полицаи бяха ранени и 30 души бяха арестувани в норвежката столица Осло, след като на 8 януари вечерта два протеста на произраелски и пропалестински демонстранти срещу ситуацията в ивицата Газа преминаха в сблъсъци, предаде ДПА.

Сред арестуваните има и непълнолетни. Около десетина от задържаните ще бъдат обвинени в нападение над полицаи.

Опитвайки се да разтърват протестиращите, органите на реда е трябваше да използват неколкократно сълзотворен газ.

До сблъсъците се стигна, когато група от около 1000 души, подкрепящи палестинците, се появи на митинг, организиран от норвежката опозиция и неправителствени организации в знак на подкрепа за израелската офанзива в ивицата Газа.

В произраелския митинг участваха около 500 души. Пропалестинските демонстранти ги атакуваха с коктейли Молотов, камъни и яйца и гориха израелски знамена.

Сблъсъци между привърженици на двата лагера имаше и близо до израелското посолство.

Това са най-тежките размирици в норвежката столица от 80-те години досега, отбелязва Ройтерс.

Италия

В Италия пък малък римски синдикат призова за бойкот на магазините, държани от евреи в Рим, предаде АФП, цитирайки публикация в италианския в. "Република".

Синдикатът "Флаика-Унити-Куб", който обединява търговците от Рим, прикани в интернет сайта си и в разпространени листовки жителите на столицата да не купуват повече стоки от магазините, принадлежащи на членове на еврейската общност.

Така ще бъде нанесен директно удар на Израел, с когото тези търговци поддържат връзки и ще се попречи на еврейската държава да продължава да трупа пари, с които да купува нови оръжия, твърдят от организацията.

Синдикатът дори предложи да бъде съставен списък на търговците от еврейската общност в Рим, които имат връзки с Тел Авив.

Предложението и призивът за бойкот предизвикаха скандал в Италия. Председателят на италианския Сенат Ренато Скифани нарече призива "неприемлив". Кметът на Рим Джани Алемано, който в миналото е бил неонацист, определи призива като "престъпление и лудост".

Председателят на еврейската общност в Рим Рикардо Пачифичи каза, че ще заведе дело срещу синдиката заради подтикване към расова омраза.

Арабския свят

Десетки хиляди демонстранти излязоха по улиците в арабските страни след петъчните молитви, за да изразят своята подкрепа за хората в Газа, предаде ДПА.

Протестиращите в Доха, Багдад и Аман носеха палестински знамена и скандираха лозунги в подкрепа на Газа.

Най-големия митинг се състоя в йорданската столица Аман, където десетки хиляди демонстранти носеха портрети на венецуелския президент Уго Чавес, който изгони посланика на Израел от страната.

Протестиращи се събраха близо до израелското посолство и поискаха израелският посланик да бъде изгонен от Аман.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК обяви план за укрепване на европейската отбрана

ЕК обяви план за укрепване на европейската отбрана

Свят Преди 7 минути

ЕК: Русия представлява трайна заплаха в обозримо бъдеще

Франция арестува четирима заподозрени в заговор срещу руски дисидент

Франция арестува четирима заподозрени в заговор срещу руски дисидент

Свят Преди 1 час

Френските прокурори отказаха да идентифицират руския дисидент

Кола помете мъж и малко дете на пешеходна пътека в Пловдив

Кола помете мъж и малко дете на пешеходна пътека в Пловдив

България Преди 2 часа

Лекият автомобил е бил управляван от 44-годишна жена

Израел върна телата на 30 палестинци в Газа

Израел върна телата на 30 палестинци в Газа

Свят Преди 4 часа

Късно снощи "Хамас" предаде още две тела на Израел

Пускат под гаранция обвиняем за цигарената фабрика край Момково

Пускат под гаранция обвиняем за цигарената фабрика край Момково

България Преди 4 часа

Стойчо Захариев Иванов е с повдигнато обвинение, заедно с още четирима души, за държане на акцизни стоки в големи размери

Русия изпрати военноморски сили в Южнокитайско море

Русия изпрати военноморски сили в Южнокитайско море

Свят Преди 4 часа

Ходът идва на фона на напрежението между Китай, САЩ и съюзниците им в региона

Българите вече пътуват без виза до Южна Африка

Българите вече пътуват без виза до Южна Африка

България Преди 4 часа

Краткосрочният безвизов престой е до 90 дни

От Стария Холивуд до Ню Йорк: Дженифър Лопес омагьоса с Dior (СНИМКИ)

От Стария Холивуд до Ню Йорк: Дженифър Лопес омагьоса с Dior (СНИМКИ)

Любопитно Преди 4 часа

Тоалетът, вдъхновен от Dior, идеално отразява аурата на героинята ѝ – жена, излъчваща богатство, чар и загадъчност

<p>Борис Джонсън: ChatGPT е фантастичен, помага и на простите хора</p>

Борис Джонсън призна, че пише книгите си с помощта на ChatGPT

Свят Преди 4 часа

Той призна, че използва платформата не само за анализи на произведения като "Одисея" на Омир, но и като помощник при писането на книги

Четирима номинирани в “Игри на волята” тази вечер

Четирима номинирани в “Игри на волята” тази вечер

Любопитно Преди 5 часа

Лечители и Феномени излизат на битка за неприкосновеност

Внимавай какво казваш: 10 фрази, които нараняват дълбоко

Внимавай какво казваш: 10 фрази, които нараняват дълбоко

Любопитно Преди 5 часа

За мъжете и момчетата токсични изрази като „не плачи“ създават емоционални бариери

Нов „ангел“ на хоризонта: Емили Ратайковски завладя Victoria's Secret

Нов „ангел“ на хоризонта: Емили Ратайковски завладя Victoria's Secret

Любопитно Преди 5 часа

Емили Ратайковски покори подиума на Victoria's Secret в ослепителен дебют

Осъдиха младежа, пребил до смърт жена в Перник

Осъдиха младежа, пребил до смърт жена в Перник

България Преди 5 часа

Присъдата е осем години и шест месеца лишаване от свобода

БСП: Готови сме на всякакви разговори за запазване на правителството

БСП: Готови сме на всякакви разговори за запазване на правителството

България Преди 5 часа

Зафиров: Това управление нямаше да съществува без подкрепата на "ДПС-Ново начало"