Наред с академичната година тази седмица стартира и театралният сезон за някои от софийските сцени - за Малък градски театър зад канала
(TheatreOffTheChannel.org) с премиерата на "Женско царство", реж. Мариус Куркински и за Театъра на Българската армия (TBA.art.bg) с "Ножица-трепач", реж. Ивайло Христов.

"Женско царство" на Ст.Л.Костов, написана през 1931 г., била избрана от Куркински, защото режисьорът откривал силна връзка между третираната в нея минала действителност и настоящето.

Пиесата говори за обръщането на мъжко-женските роли и специфичните отношения между двата пола, показва ужаса на обикновения човек, който е подложен на непрекъснатата смяна на царството.

Постановката, в която участват Петър Калчев, Светлана Бонин, Ирини Жамбонас и др., ще бъде играна на 4, 5 и 6 октомври от 19 ч.

През ноември Малък градски театър зад канала ще отпразнува 15-годишнината си.

Също на 4 октомври от 19 ч. любителите на театралното изкуство могат да гледат "любимата комедия на Америка" "Ножица-трепач", играна повече от прочутите мюзикъли "Котките" и "Клетниците".

Народният театър "Иван Вазов" (NationalTheatre.bg) откри сезона на 1 октомври с "Хъшове", а на 6-и на Голямата сцена се играе "Отело", реж. Лилия Абаджиева, където, също като в "Женско царство", мъже ираят в женски дрехи.

За разлика от "Ромео и Жулиета" на същата режисьорка, където сексимволът на Народния театър Владимир Карамазов е в ролята на Ромео, тук той играе Дездемона, а Деян Донков е Отело.

На 7-и пък, за първи път след успешните си постановки по текстове на А.П.Чехов в Хамбург и Дюселдорф, Теди Москов поставя на българска сцена руския класик с "Пушката ще гръмне след антракта".

Москов е направил своя композиция по разказите "Йонич", "Шега", "Дъщеря на Албион", "Драма", едноактните пиеси "Лебедова песен", "Предложение", "Трагик по неволя" и диалози от пиесите "Три сестри" и "Чайка".

Режисьорът определя спектакъла си като смешно-тъжен - така, както смешно-тъжни са повечето от творбите на Чехов.

На 14 октомври на сцената на IV етаж е премиерата на "Шокомания" от Ф. Блазбанд, постановка Антон Угринов.

Александър Морфов отново е част от екипа на Народния театър като главен режисьор и готви за догодина премиерата на авторския спектакъл "Дон Жуан", който вече е поставял с голям успех в Русия.

Мариус Куркински поставя на Камерната сцена още един сюжет по Молиер - "Лекар по неволя".

За началото на 2006-а друг наш хитов режисьор Явор Гърдев подготвя "Крал Лир" от Шекспир, с която ще се отбележи 75-годишнината на Наум Шопов.

Гърдев вече постави "Пиесата за бебето" от Едуард Олби - първата премиера за Театър 199 (Theatre199.org) за новия сезон.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Свят Преди 5 часа

Съдия Гарнет: Вие бяхте запознати с борбата му със зависимостта

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Свят Преди 7 часа

Той подчерта, че САЩ не обмислят облекчаване на санкциите срещу Иран

Йотова: Оставката на Борислав Сарафов е началото

Йотова: Оставката на Борислав Сарафов е началото

България Преди 8 часа

Йотова: Важно е хората да получават справедливост

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България Преди 8 часа

Това е първата европейска титла при девойките за България в отборната надпревара

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

България Преди 8 часа

Кметът на София Васил Терзиев върна предложението за преразглеждане

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 9 часа

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Свят Преди 10 часа

Радев открои общите позиции на двете държави по темите за европейската сигурност, диверсификацията на енергийните доставки и развитието на ядрената енергетика

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

България Преди 10 часа

Той реагира остро, след като днес съдът освободи задържания за убийството на дъщеря му

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 11 часа

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Свят Преди 11 часа

Техеран се е ангажирал за възобновяване на корабния трафик през Ормузкия проток

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Свят Преди 11 часа

Банките ще поемат разходите за инсталирането на електронни системи за заглушаване

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 12 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 12 часа

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 12 часа

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 12 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Любопитно Преди 12 часа

DARA е поставена на 90-о място сред най-популярните за изминалата седмица изпълнители в над 200 територии по целия свят,