З ам.-министърът на здравеопазването д-р Матей Матеев е подал днес оставка в знак на "категорично несъгласие с провежданата недостойна кампания срещу водещи български специалисти-неврохирурзи във връзка с прилаганите от тях методи за лечение със стволови клетки".
Това д-р Матеев съобщи на БТА.
Считам, че проблемът със стволовите клетки е научен, а не административен и затова трябва да се решава от академичните среди, коментира той по повод случая с трансплантациите в болница "Св. Иван Рилски".
"Комисия от четирима човека, която разглеждаше методите за лечение със стволови клетки, сведе нещата до извършено престъпление. Това според мен е връщане във времената на инквизицията или периода от 56-та година, посочи д-р Матеев.
Възникването на подобни проблеми би трябвало да се решават по изцяло научен път, а не както беше направено - по административен. Лечението със стволовите клетки изисква скъпа апаратура, но аз лично вярвам, че в тази област ще има добри резултати, каза още д-р Матеев.
Солидаризирам се и заставам зад всички лекари от УМБАЛ "Св. Иван Рилски", които работят за развитието на новите, съвременни направления в медицината, казва още Матеев в заявление с мотивите за оставката си, адресирано до министър-председателя.
Миналия петък здравното министерство обяви, че в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" са правени незаконни трансплантации.
Главният секретар на министерството доц. Красимир Гигов обяви, че директорът на болницата доц. Румен Стоилов ще бъде освободен от длъжност заради незаконно присаждане на стволови клетки на пациенти с тежки неврологични и генетични заболявания в лечебното заведение.
По-късно днес министърът на здравеопазването д-р Евгений Желев е определил новите членове на Съвета на директорите на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Св.Ив. Рилски". Те са д-р Дечо Дечев, Стела Здравкова, Кирил Кирилов и д-р Райна Робева, съобщиха от дирекция "Връзки с обществеността" на министерството.
Министър Желев е освободил досегашното ръководство на МБАЛ "Св. Иван Рилски" в края на миналата седмица, когато станаха ясни резултатите от назначената от министъра в края на юли проверка на дейността на Клиниката по неврохирургия към лечебното заведение за направените там трансплантации на стволови клетки. Проверяващите определиха дейността като незаконна.
Новият съвет е избрал за председател Стела Здравкова, а за изпълнителен директор на болницата д-р Дечо Дечев, който е член на Управителния съвет на НЗОК и е подал молба за освобождаване от този пост.