В олен Сидеров да преустанови подбуждането към дискриминация, като спре да прави подобни изявления, и да се въздържа в бъдеще от по-нататъшни такива действия, постанови състав на Софийскиа районен съд СРС) с председател Иво Дачев,

Искът към лидера на "Атака" да се извини публично обаче е бил отхвърлен от магистратите като неоснователен.

Делото беше заведено от Юлиана Методиева, представителка на арменската етническа общност у нас, по Закона за защита срещу дискриминацията (ЗЗСД).

Това е първото решение по общо осемте иска, подадени срещу Сидеров по ЗЗСД, припомнят от съда.

В мотивите за присъдата се посочва, че със свои изказвания депутатът е преминал мярата, в която се позволява да бъде упражнявано свободно правото на слово, и по този начин е нарушил правото на свобода от дискриминация.

Междувременно под заглавие "Атака срещу толерантността" германският в. "Зюддойче цайтунг" (Sueddeutsche.de) се спира на проблема, възникнал около високоговорителите на софийската джамия, информира Българската редакция на радио "Дойче веле" (DWelle.de/Bulgarian).

В българската столица се завихри един необичаен конфликт, разказва изданието и пояснява: "Става дума за разположената в центъра на града джамия "Баня башъ", най-голямата в страната - и респективно за нейния мюезин.

От два месеца насам партията "Атака" събира подписи, за да бъде принуден мюезинът да престане да използва високоговорители за свикване на богомолците. Досега били дали подписа си 35 хил. души.

Впрочем не е съвсем ясно дали гражданите не са осъзнали проблема едва благодарение на акцията на "Атака". Между другото, инициативата на "Атака" е насочена и срещу ежедневното 10-минутно предаване на турски език по телевизията, което обаче всеки може все пак да спре просто с натискане на копчето.

Дясноекстремистката партия твърди, че няма нищо против исляма, а само против шума. Напоследък обаче партийният лидер Волен Сидеров, известен вече с антисемитските си позиции, привлече внимание с думите, че България не била свободна държава, защото отново била под турско робство.

10% от населението на страната са турци, а тяхното Движение за права и свободи (ДПС) участва в правителството. Тази седмица Сидеров нарече председателя на ДПС Ахмед Доган "политически гангстер" и призова за забрана на партията.

"Атака" настоява до края на този месец властите да затворят устата на мюезина. Според българските медии безпартийният кмет на София Бойко Борисов заявил, че етническата толерантност е задължителна в България.

За него и дума не можело да става да затвори устата на мюезина, но той изпратил писмо до мюфтията с молба да намалят силата на високоговорителите.

Мюфтията отвърнал, че мюезинът и без това зовял на молитва само три пъти дневно вместо предписаните пет пъти. Звукът щял да бъде намален само ако бъдел намален и камбанният звън", обяснява германското издание.

Шефът към служителя: – Защо закъсня? – Шефе, алармата ми не звънна... явно съм я настройвал на режим "работа от вкъщи".
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дрон над летището във Франкфурт, 41-годишен мъж е арестуван

Дрон над летището във Франкфурт, 41-годишен мъж е арестуван

Свят Преди 4 минути

Няма данни 41-годишният задържан да има връзка с Русия

Председателят на Висшия адвокатски съвет коментира казуса с и.ф. главен прокурор

Председателят на Висшия адвокатски съвет коментира казуса с и.ф. главен прокурор

България Преди 12 минути

Проблемът с изпълняващия функциите главен прокурор рефлектира в актовете на Върховния касационен съд, каза той

Израел е нанесъл удари в Газа въпреки призива на Тръмп

Израел е нанесъл удари в Газа въпреки призива на Тръмп

Свят Преди 2 часа

20 къщи са били разрушени по време на нощните бомбардировки, твърди Махмуд Басал

<p>Бурята &quot;Ейми&quot; спря десетки полети на летище&nbsp;в Амстердам</p>

Бурята "Ейми" спря десетки полети на летище "Схипхол" в Амстердам

Свят Преди 2 часа

Кралският метеорологичен институт на Нидерландия издаде предупреждение за ветрове, достигащи 90 км/ч по нидерландското крайбрежие

Световни реакции на призивите на Тръмп за край на бомбардировките в Газа

Световни реакции на призивите на Тръмп за край на бомбардировките в Газа

Свят Преди 2 часа

Групировката "Хамас" каза, че е готова да освободи заложниците и се съгласи с някои от условията в плана на Тръмп

Вълна от протести заля Европа заради войната в Газа

Вълна от протести заля Европа заради войната в Газа

Свят Преди 2 часа

В Италия се събраха над 2 милиона души на демонстрация в подкрепа на жителите на Газа

Израел е готов за мирни преговори в Египет по плана на Тръмп

Израел е готов за мирни преговори в Египет по плана на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Представителите са готови да заминат до ден

Гуцанов: Санкциите в резултат на засилените проверки срещу сивия сектор са за около 10 млн. лв.

Гуцанов: Санкциите в резултат на засилените проверки срещу сивия сектор са за около 10 млн. лв.

България Преди 2 часа

Той подчерта, че приходите от платени данъци в бюджета през тази година са нараснали, но не се ангажира с точна сума на увеличението

Още един съквартирант напуска Big Brother тази вечер

Още един съквартирант напуска Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 2 часа

Зрителите могат да подкрепят четиримата номинирани в приложението NOVA PLAY

Провокативният Симеон Кралев се завръща на Арената на “Игри на волята” тази вечер

Провокативният Симеон Кралев се завръща на Арената на “Игри на волята” тази вечер

Любопитно Преди 3 часа

Той ще участва в кастинг битка срещу любител на екстремни преживявания

Стрелба в Ница, двама убити и петима ранени

Стрелба в Ница, двама убити и петима ранени

Свят Преди 3 часа

По случая тече разследване по подозрение в предумишлено убийство

След заплахата от дронове: Летището в Мюнхен възобнови работа

След заплахата от дронове: Летището в Мюнхен възобнови работа

Свят Преди 3 часа

Въпреки това пътниците бяха предупредени да очакват закъснения през целия ден

Може ли сателит да разкрие тайните на Вселената?

Може ли сателит да разкрие тайните на Вселената?

Любопитно Преди 3 часа

Професор по Космос, който е помогнал за проектирането на новаторски спътник, заяви, че той „дълбоко ще промени разбирането ни за Вселената“

Снимката е архивна

Пътнически влак бе ударен при руска атака срещу жп гара в Украйна, много ранени (ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

"Руснаците не може да не са знаели, че ударът е насочен към цивилни", заяви Зеленски

"Продължаваме промяната" пращат сигнал в прокуратурата срещу Борислав Сарафов

"Продължаваме промяната" пращат сигнал в прокуратурата срещу Борислав Сарафов

България Преди 4 часа

ВКС определи, че след 21 юли той вече не може да заема поста изпълняващ функциите главен прокурор

Председателят на ВКС: Върховенството на закона е ценност от основно значение

Председателят на ВКС: Върховенството на закона е ценност от основно значение

България Преди 4 часа

От Върховния касационен съд излязоха с позиция