М инистърът на образованието и науката Даниел Вълчев определи графика на ваканциите през учебната 2007/2008 г., съобщиха от Министерството на образованието и науката (МОН).

Коледната ваканция ще е от 22 декември 2007 г. до 6 януари 2008 г. включително.

Между първия и втория срок ще има четири дни ваканция - от 1 до 4 февруари включително, а пролетната ще е от 31 март до 8 април 2008 г. включително.

По Великден учениците ще почиват от 26 до 30 април включително, се посочва в съобщението.

Неучебен ден е и Денят на народните будители - 1 ноември.

Първокласниците ще почиват и от 8 до 11 ноември 2007 г. включително.

Графикът е поместен и на сайта на МОН.

Учениците не трябва да забравят, че 15 септември ще бъде първият учебен ден и през 2007 г., въпреки, че се пада събота. Министърът обясни това с факта, че денят е работен, тъй като тогава ще се компенсира почивката дадена допълнително за 6 септември.

Днес още стана ясно, че готвят промени в програмата за закуска на децата.

В бюджета за следващата година предвиждаме поправки в програмата за закуската на децата в училище, съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Иванка Христова.

Идеята е от 50 ст. на дете средствата да станат 70-80 ст., да се промени съдържанието на закуската и да се засили контролът.

От началото на учебната година остават тези 50 ст., а в рамките на 2007 година това са 19 800 000 лв.

Независимо, че от 15 септември средствата не могат да бъдат увеличени, обмислят се различни варианти на закуските в училище в зависимост от различните региони.

Христова уточни, че в по-бедните общини предпочитат топлото мляко и тестената закуска, докато в по-богатите общини държат на плодовете.

Проф. Стефка Петрова от Министерството на труда и социалната политика, национален консултант по здравословно хранене, съобщи, че българските деца получават 50% по-малко калций, отколкото децата в другите европейски страни.

Затова тя счита, че е добре три дни в седмицата закуската да бъде кисело мляко или кисело-млечни продукти, а в другите два дни - сезонен плод.

Тя предлага тези продукти и заради обезпокоителните данни за затлъстяване при децата в тази възраст - от 7-10 годишните 18% са със свръх тегло, а 2,5% са със затлъстяване.

В следващата възрастова категория тази тенденция се увеличава застрашително, подчерта експертката.

Силвия Цанова, директор на Агенцията за социално подпомагане обясни, че според регламента на ЕК, агенцията не може да бъде бенефициент за средства от европейските фондове за допълнителни средства, подпомагащи програмата за закуската на децата в училище.

Това могат да бъдат училища, училищни настоятелства или доставчици, имащи договор със съответното училище.

Фонд "Земеделие" е поел ангажимента да изясни това с европейските институции и ако се наложи да пледира за промяна в регламента, който е от 2000 година.

Става дума за допълнителни осем стотинки на дете. Тези пари няма да бъдат изпуснати, защото тази програма на Европейската комисия е с давност 50 години.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Учени алармират за нов щам на COVID-19&nbsp;с над 70 генетични промени</p>

COVID-19 мутира отново: Учени алармират за нов щам с над 70 генетични промени

Свят Преди 20 минути

Учените алармират за появата на BA.3.2 – наследник на Омикрон с над 70 мутации, който вече е засечен в 23 държави, включително Великобритания. Експертите проверяват дали новите генетични промени ще направят вируса по-устойчив на имунната защита

Жена почина след ухапване от гърмяща змия по време на поход в Калифорния

Жена почина след ухапване от гърмяща змия по време на поход в Калифорния

Свят Преди 1 час

Трагедия в САЩ: 46-годишната Габриела Баутиста загуби живота си след среща с гърмяща змия в популярен парк. Докато властите отчитат скок в инцидентите, експертите предупреждават – времето за реакция е критично за оцеляването

Дженифър Гарнър на снимачната площадка на „Събудих се на 30“

Култовият „Събудих се на 30“ се завръща: Подготвят нова версия с нови звезди

Любопитно Преди 2 часа

Любимата комедия „Събудих се на 30“ се завръща с нов прочит в Netflix! Емили Байдър и Логан Лерман поемат щафетата, докато самата Дженифър Гарнър се включва в проекта като продуцент, за да вдъхне нов живот на историята за порасналата Джена Ринк

Тежка катастрофа в София, жена е в болница

Тежка катастрофа в София, жена е в болница

България Преди 2 часа

На място са пристигнали три автомобила на полицията

Стармър: Западът е изправен пред война на два фронта

Стармър: Западът е изправен пред война на два фронта

България Преди 2 часа

Стармър: Днес ще разговарям със съюзниците какво още можем да направим

Сблъсък на амбиции покачва напрежението в The Floor

Сблъсък на амбиции покачва напрежението в The Floor

Любопитно Преди 2 часа

Каква е причината – гледайте тази неделя от 20:00 ч. по NOVA

,

Замразена храна и кулинарни недоразумения отвеждат Шеф Манчев в Лом

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте кулинарното риалити “Кошмари в кухнята“ в петък от 20:00 ч. по NOVA

Мелания Тръмп и хуманоидният робот Figure 03 демонстрират бъдещето на образованието, в което изкуственият интелект се превръща в персонален ментор по изкуство и наука.

Мелания Тръмп се разходи рамо до рамо с хуманоиден робот в Белия дом

Свят Преди 3 часа

Първата дама Мелания Тръмп предизвика фурор, появявайки се рамо до рамо с ИИ робота Figure 03. Тя представи визия за бъдещето, в която хуманоидни учители по философия и изкуство ще обучават децата ни вкъщи, докато машините поемат целия домашен труд

Кремъл: Медийни лъжи са твърденията, че Русия изпраща дронове на Иран

Кремъл: Медийни лъжи са твърденията, че Русия изпраща дронове на Иран

Свят Преди 3 часа

Говорителят нарече "абсолютно неверни измислици" твърденията, че още през февруари Русия е била близо до сключване на мирно споразумение с Украйна

Изненадващи думи от брата на Ружа Игнатова: Жива ли е криптокралицата?

Изненадващи думи от брата на Ружа Игнатова: Жива ли е криптокралицата?

България Преди 3 часа

Нов германски сериал за измамата OneCoin предизвика неочаквана реакция от брата на Ружа Игнатова

Виктор Орбан спря транзита на природен газ към Украйна

Виктор Орбан спря транзита на природен газ към Украйна

Свят Преди 3 часа

Докато Украйна не ни доставя петрол, ние няма да ѝ доставяме газ, заяви Орбан

<p>Откриха гроба на истинския д&#39;Артанян под църковен олтар</p>

С мускетен куршум в ребрата: Откриха гроба на истинския д'Артанян под църковен олтар

Любопитно Преди 4 часа

Учени откриха скелет с оловен мускетен куршум, който вероятно принадлежи на Шарл дьо Бац – реалната личност, вдъхновила легендарния мускетар на Александър Дюма