М акар че се губят милиарди, когато преди това си спечелил добре, болката не е непоносима.

Е, някои дребни служители дори ще си изгубят работата, онези от средните етажи на управлението може да не получат увеличение на премиите, но големите шефове в Лондонското сити и на Уолстрийт и тази година вероятно ще приберат рекордни бонуси.

Какво точно ще се случи очакват не само финансистите, но и стотици хиляди представители на обслужващия ги бизнес - от адвокатите, през строителните предприемачи до търговците на суперлуксозни яхти.

Премиите на служителите в британския финансов сектор са се увеличили тази година с 30%

до рекордните 14,1 млрд. паунда (над 28 млрд. долара), съобщи тази седмица в. "Гардиън".

Това е два пъти по-висок ръст спрямо 2006 г. (10,9 млрд. паунда). В действителност големите пари са за шефовете от "Квадратната миля" на Лондонското сити, където са съсредоточени 340 хил. професионалисти и на практика почти целият финансов сектор на Великобритания.

Миналата година те си разпределиха над 8,8 млрд. паунда, което бе ръст с 18% спрямо 2005 г. Този път нещата може да не изглеждат толкова розови.

Ще бъде ли тазгодишната Коледа с горчив привкус ще се разбере в последния момент, защото комисиите за разпределяне на премиите и бонусите обикновено се събират чак към края на октомври или през ноември.

Вече се появиха предупреждения, че надеждите на мнозина ще бъдат попарени.

Няколко анализатори, цитирани от британските медии и световните агенции,

прогнозират спад с 15 до 20% на премиите и бонусите

"Истинският размер на загубите от пазара за рискови ипотеки тепърва ще се изяснява и очакваме по пазарите да има още вълнения.

Прогнозираме и сериозен удар по работните места и премиите в Ситито", каза пред агенция Франс прес Джонатан Сейд от Центъра за икономически и бизнес проучвания.

Агенцията посочва, че тази година бонусите за Коледа на повечето служители ще са с 10-15 % по-малко, а за топмениджърския състав съкращението може да стигне 25 и дори 50%.

Според "Файненшъл таймс" 10-15% свиване на премиите ще засегне и Уолстрийт, а работещите с рисковите кредити ще трябва да се лишат от 1/4.

Това ще се случи за пръв път от три години насам и сериозно ще разочарова банкерите, които участваха в най-активния сезон на сливания и придобивания от 2000 г. досега с надежда да оберат плодовете на успеха.

Към края на първото полугодие по данни на "Томсън файненшъл" в сливания и придобивания са завъртени рекордните 3300 млрд. долара.

Сега обаче много от новите партньори откриват, че другият в сделката се е натоварил с

прекалено много рискови кредити

и загубите ще вгорчат Коледата на мнозина.

Дори най-добре представилите се банкери в Европа ще трябва да се задоволят със същите премии като миналата година, прогнозират експерти пред изданието.

"Файненшъл таймс" припомня, че през 2006 г. топ трейдърите на кредити са отнесли у дома с коледната пуйка средно 2-3 млн. долара

В четвъртък рейтинговата агенция "Стандарт енд Пуърс" съобщи, че ситуацията е по-лоша от тази с кризата през втората половина на 1998 г. и приходите от инвестиционните банки и финансовите операции може да се свият с цели 47% през последните шест месеца на 2007 г.

Преди девет години, когато Русия обяви мораториум по плащанията на 40 млрд. долара дълг, сривът е бил 31%.

Това означава, че и сега

компаниите най-вероятно ще посегнат първо на премиите, за да ограничат щетите си,

коментира Ник Хил от S&P пред агенция "Блумбърг".

След "стрес тест" на седем американски и четири европейски банкови групи "Стандарт енд Пуърс" посочват като най-застрашени "Беър Стърнс" и Дойче банк, а в най-добра позиция са "Ситигруп" и "Морган Стенли".

Но от S&P допълват, че за разлика от 1998 г. сега икономическата ситуация в света е по-благоприятна и спадът при инвестиционните банки ще бъде възстановен много по-бързо от срива от азиатската финансова криза.

От "Муудис" обаче оцениха на не повече от 10% загубите за второто полугодие на петте най-големи американски инвестиционни банки и прогнозират "приходи в рамките на разумното".

"Блумбърг" припомня по този повод, че по принцип заради лятното затишие в търговията приходите на инвестиционните банки са по-ниски от юли до декември.

В такива трудни времена обикновено настъпва часът и на специалистите по данъци, които да измислят някакъв трик да се плати по-малко.

Според националната статистика на Великобритания, цитирана от "Файненшъл таймс", около 1/3 от големия бизнес не плаща данъци.

За което си има обяснение - плащанията се спестяват чрез данъчни кредити, произтичащи от инвестирането в пенсионни фондове или ново оборудване.

Но изданието посочва, че само три сектора - банките, петролно-газовият и застрахователният бизнес, дават 2/3 от всички приходи от корпоративен данък, което

прави икономиката на Великобритания и особено бюджета силно зависими от сътресения

в този вид бизнес.

Повече от половината от икономическия ръст на страната и над 20% от приходите от корпоративен данък се дължат на успехите на Ситито.

Там само 35 хил. души, т.е. около една десета от работещите, вече имат спестявания от 43 млрд. паунда и секторът на луксозните стоки се тресе от вълнение от очакване част от тези пари да го залеят по Коледа и особено следващата пролет.

Продажбите на "Бентли" са скочили с 29%, за "Ролс Ройс" се чака пет години, усеща се дефицит на екипажи за луксозни суперяхти (през 2007 г. в света са произведени 668, а тази година ще бъдат пуснати на вода още 250).

Цените на първокласните имоти в лондонските квартали "Кенсингтън", "Челси" и "Уестминстър" са се увеличили през последната година с 30%, докато другите сегменти от столичния имотен пазар са в стагнация.

Агенциите смятат, че поскъпването от 20% на земеделските земи също се дължи на хората от Ситито, които купуват ниви, за да обкръжат със спокойствие извънградското си имение.

Става дума за наистина големи пари - 44-годишните Ноам Готсман и Пиер Лагранж от хедж фонда "Джи Ел Джи партнърс" напр. ще вземат тази година по около четвърт млрд. паунда.

Това обаче не е резултат само на успешни финансови операции. По предварителни данни на британската статистика, цитирани от в. "Гардиън" тази седмица, премиите в цялата национална икономика са се увеличили с 24% до 26,4 млрд. паунда, като над половината от тях отиват при онези около 1 млн. души, работещи във финансовия сектор и обслужващите го бизнеси.

Като цяло британските дружества са се представили много добре - ръст на приходите им с 16% за второто тримесечие. Движението нагоре при заплатите обаче е било едва 3,6% - най-бавното от 4 години насам.

Все пак "Гардиън" посочва, че толкова много пари, изливащи се като порой над "Квадратната миля", е повод за размисъл до каква степен

Великобритания започва да става зависима от просперитета на относително малко хора

в един-единствен силно развит сектор от икономиката, съсредоточен в Лондон.

В никоя друга страна от Г-8 няма толкова изразен ефект от банковата и финансовата дейност.

Заедно с обслужващия бизнес (от адвокатските кантори до собствениците на офис сгради) финансовият сектор носи над 1/3 от приходите в британската икономика. В САЩ този дял е около 1/5.

Зависимостта на Лондон е още по-изразена. Според изчисления на консултантската компания "Експириън" финансистите носят над 2/3 от приходите на столицата.

Никоя друга голяма столица с изключение на Токио не вкарва толкова пари в националната икономика, колкото централен Лондон.

Казват, че това са реалности на глобализацията: Лондон и Ню Йорк въртят парите, Бангалор осигурява бекофиса и кол-центровете, Китай - купищата евтини стоки.

Финансовият фокус се разпростира и извън британската столица - Уелс се готви да си направи собствена фондова борса, а Манчестър - да поеме част от обслужването на Ситито (т.е. да вземе малко от хляба на Бангалор).

Но можете да си представите какво ще се случи с Лондон и британската икономика, когато пазарите са в кредитен шок и финансовият сектор е в криза.

"Ако в Ситито започнат да губят работата си, значи са заплашени дори хората по баровете и ресторантите, където те ходят.

Това ще доведе до корекция на всички разходи и заетостта", коментира Файонала Иърли, старши икономист в "Нешънъл билдинг съсайъти".

Според анализатори от "Опшънс груп" на Уолстрийт една трета от работещите са свързани по някакъв начин с дългови операции и трябва да се притесняват.

Някои компании вече са наложили замразяване на новите назначения, при положение че преди години имаше голямо търсене на финансисти.

"Не се поддавайте на паника. Няма криза, а до края на годината има цели четири месеца, в които нещата може да се успокоят и загубите да бъдат възстановени.

Ако приемем, че най-лошите времена на пазара са зад гърба ни, съмняваме се, че ще има някакъв отчетлив негативен ефект върху финансовия сектор и британската икономика като цяло", казва пред АФП Вики Редууд, икономист в "Кепитъл икономикс".

- Ало, добър ден! Нямам интернет. - С рутер ли сте? - Не. С баджанака сме.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ подписаха оръжейна сделка за 142 млрд. долара със Саудитска Арабия

САЩ подписаха оръжейна сделка за 142 млрд. долара със Саудитска Арабия

Свят Преди 1 минута

Сред обявените днес споразумения между САЩ и Саудитска Арабия е "най-голямото споразумение за продажба на отбранителни продукти в историята", съобщи Белият дом

Мексико в шок: Кандидат за кмет застрелян по време на предизборна кампания

Мексико в шок: Кандидат за кмет застрелян по време на предизборна кампания

Свят Преди 3 минути

Предизборно шествие се превръща в сцена на ужас, заснет на живо във Facebook

"Възраждане" настоява за оставката на Наталия Киселова

"Възраждане" настоява за оставката на Наталия Киселова

България Преди 1 час

Причината за това е решението да бъде отхвърлено внесеното от президента искане за референдум

<p>Тъмната страна на саудитския лидер, който&nbsp;посрещна Тръмп</p>

Саудитският лидер посрещна Тръмп – но кой всъщност е той?

Свят Преди 2 часа

Със сигурност и двамата са полемични фигури, но лидерът, известен с инициалите си MBS, е особено противоречив на Запад

Задържаха полицай от СДВР за корупция

Задържаха полицай от СДВР за корупция

България Преди 2 часа

Полицаят е събирал такса спокойствие

ЕК даде положителна оценка на България за финансовата рамка

ЕК даде положителна оценка на България за финансовата рамка

България Преди 2 часа

Там се залагат приоритетни публични реформи и инвестиции

Вучич: Не ми е работа да слушам и да служа, аз съм президент

Вучич: Не ми е работа да слушам и да служа, аз съм президент

Свят Преди 2 часа

Вучич каза, че е обсъдил открито пътуването до Москва

<p>Скъпо, по-скъпо, България: Жилищата почти удвоиха цената си за 5 години</p>

Пазар на ръба: Почти двойно поскъпване на имотите у нас за 5 години

Светът в числа Преди 2 часа

Докато цените растат с ритъма на доходите, достъпните имоти намаляват, а пазарът остава напрегнат

Отговаря ли България на критериите за еврото?

Отговаря ли България на критериите за еврото?

България Преди 2 часа

Според последният доклад на ЕС, покриваме всички Маастрихтски критерии

Сигнал за бомба затвори белгийското летище Шарльороа, засегнати са полети от и до България

Сигнал за бомба затвори белгийското летище Шарльороа, засегнати са полети от и до България

Свят Преди 2 часа

Службите по сигурността са насочили самолета за проверка встрани от движението

Швеция задържа дипломат, заподозрян в шпионаж

Швеция задържа дипломат, заподозрян в шпионаж

Свят Преди 3 часа

Той е бил командирован в редица посолства по света

<p>НС няма да гласува предложението на Радев за референдум за еврото</p>

Киселова връща на Радев искането за референдум за еврото

България Преди 3 часа

Това означава, че НС няма да разглежда предложението на държавния глава, нито ще го подлага на гласуване

Готвят промени в отпуските на работещите

Готвят промени в отпуските на работещите

България Преди 3 часа

Те засягат размера на допълнителния платен годишен отпуск, на който имат право хората с ненормиран работен ден

Йоана Драгнева с най-личната история за майчинството

Йоана Драгнева с най-личната история за майчинството

Любопитно Преди 3 часа

Пълното й спокойствие е дошло с неинвазивен пренатален тест (НИПТ)

ЕК ще обмисли допълнителни санкции срещу Москва, ако огънят в Украйна не бъде прекратен

ЕК ще обмисли допълнителни санкции срещу Москва, ако огънят в Украйна не бъде прекратен

Свят Преди 3 часа

Събитията от последните години показват, че на Путин не може да се има доверие, заяви говорител на Комисията