Да, уви, истината е такава. Може би,не ни се иска да го признаем. По форумите обикновено сме много активни, но дали сме съзнателни в личния си живот. Пазим ли наистина природата си или само се правим на нейни защитници. В повечето случаипо-вероятно е второто.Възмущаваме се ,че унищожават горите ни, но си купуваме коледно дръвче,нали? Даже не се замисляме, че то е отсечено и му е бил прекъснат живота. Да не говорим,че това се прави контрабандно и незаконно. Но на кого му пука! Протестираме,че децата с и изхвърлят отпадъците,където им падне,Проблемът е там,че ние им даваме пример.Защото това е въпрос на възпитание и не се учи в училище.Ние мразим найлоновите торбички,но ги използваме. Тръбим навсякъде,че те трудно се разграждат в природата,но ги употребяваме.
Някога Горнотракийската низина е била огромна гора. Тази гора вече я няма.Няма ги и много други гори. Просто изчезнаха,благодарение на нас.И още ще изчезват-пак благодарение на нас. И забравяме,че зелените гори са „белите дробове"на планетата.Ако премахнете белите дробове,на който и да е жив организъм,той ще загине. А ние бавно и методично унищожаваме белите дробове на планетата. Сами режем клона,на който седим. Затова трябва да си променим мисленето и манталитета. колко зелени площи останаха в България? Ами,то няма незастроена площ. Останаха само градските паркове,които не зная дали се залесяват от време на време. Лошото е,че ние самите не се грижим за природата си,а все чакаме някой друг да свърши тази работа-правителството,общината или някой друг,но не и ние.
Използването на пластмасовите бутилки също е един сериозен екологичен проблем. Виждала съм хора,които след пикник в гората си изхвърлят бутилките,където намерят за добре. В резултат на това така приятната полянка се превръща в бунище.
Питам се дали някой води статистика за пожарите ,избухнали на територията на Република България и за декарите гори,които бяха изпепелени.Загинаха толкова горски масиви,унищожи се животинският свят. И не само у нас. тропическите гори също са подложени на унищожение. Само че при тях има една особеност.при унищожаване на една гориста местност почвеният слой също се унищожава. Ето защо,там залесяването е много трудно,даже бих казала невъзможно.У нас това е напълно възможно,но...не го правим,защото е по-лесно да обвиняваме другите, да си говорим за екология и да се възмущаваме,че някой руши природата и не осъзнаваме,че ние също сме рушители.
Всички правителства говорят за намаляване на вредните автомобилни газове. И все си поставят някакви срокове, които впоследствие удължават. Екоавтомобилите май могат да си ги позволят супербогаташите. Българинът купува втора ръка коли. Докато холандците ползват велосипеди, швейцарците предпочитат градския транспорт,у нас на едно семейство се падат по две-три коли. Ако се направи една простичка сметка,ще видим,че зелените растения трябва да се справят с пъти повече въглероден диоксид,отколкото преди хиляда години. Като се вземе предвид и факта,че тогава са били в пъти повече декарите горки масиви. И така както човек унищожава белия си дроб чрез тютюнопушене, така и ни е унищожаваме „белите дробове" на планетата чрез пожари,изсичане,киселинни дъждове. У нас горите даже са и частни.на собствениците им е официално разрешено да си ги ползват по свое усмотрение.
Имам чувството,че обучението по екология някакси не дава желаните резултати.Ние сме научени да не пазим природата си. За което нашите деца ще ни обвиняват.Защото те няма да имат щастието да видят планетата,както ние я виждахме преди двадесет години. Нека не им причиняваме това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!