Избери си дърво с корен
Източник: netinfo
Дъб на 1000 години в сливенското село Самуилово и 6-вековен чинар в благоевградското село Гърмен са сред претендентите за приза в обявения от фондация "Екообщност" конкурс "Дърво с корен".

До финалния кръг на конкурса са допуснати десет дървета от различни краища на страната. Финалистите са избрани от петчленно експертно жури сред 180 предложения, а победителят ще бъде определен чрез онлайн гласуване, достъпно тук.

Всеки е свободен да разгледа снимките на сайта и да гласува само веднъж, като броят на гласовете ще бъде скрит в последните дни от вота.

Той ще продължи до 31 декември 2010 г., а победителят в конкурса ще бъде обявен през януари 2011 г. До момента гласувалите за "Дърво с корен 2010" са над 2000, според Александра Георгиева от фондация "Екообщност".

Освен моралното удовлетворение от популяризирането на печелившето дърво, номиниралите го ще получат в награда рафтинг приключение по река Струма, обещават организаторите на конкурса.

През януари ще станат ясни и отличените дървета в двете допълнителни категории "Млад природолюбител" и "Дърво в опасност".

В първата категория награденият ще бъде избран измежду всички номинации, изпратени от деца между 6 и 14 години.

За дървото в опасност пък ще бъде предоставена парична сума, която да бъде целево употребена за опазването му.

Сред финалистите в конкурса са още:

- 520-годишен дъб в двора на манастира "Св. Николай" в село Скравена, община Ботевград,

- четиривековен дъб в местността Юрта, град Попово,

- четиривековен бряст в центъра на село Недан, община Павликени,

- 290-годишен чинар в стария център на Смолян,

- ябълка в столичния жк "Хиподрума",

- 100-годишен дъб в Дунавския парк на Силистра,

- вековен бук в местността Узана в Габровския Балкан и

- 55-годишен бор в село Умаревци, община Ловеч.

Конкурсът "Дърво с корен" се организира за първа година у нас, като целта е да се превърне в ежегодна инициатива.

Надпреварата е част от международния проект "Европейско дърво на годината" (TreeOfTheYear.org) и се осъществява с подкрепата на Държавния фонд по околна среда на Чехия, чешкото екоминистерство и чешката фондация "Партньорство".

В журито са инж. Тома Белев от Природен парк "Витоша", д-р Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика към БАН, д-р Васил Женков, доброволец от фондация "Екообщност", Емилия Лисичкова от неправителственото сдружение АГОРА и Лора Абаджиева от читалище "Бъдеще сега".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Кремъл предупреди Запада за "драматичен момент" на ескалация на войната в Украйна

Свят Преди 42 минути

Тръмп заяви в понеделник, че преди да се съгласи с доставката на "Томахок", би желал да знае какво Украйна е планирала да прави с тези ракети

.

Сезонните вируси - как да се предпазим и лекуваме от инфекциите

България Преди 1 час

Д-р Петър Великов с информация за COVID-19 и грипа

Пакистан затвори границата с Афганистан след тежки престрелки

Пакистан затвори границата с Афганистан след тежки престрелки

Свят Преди 2 часа

Късно снощи афганистански военнослужещи откриха огън по пакистански гранични постове

Президентът на България Румен Радев

Президентът Радев: Местната власт да е гарант за обществения интерес

България Преди 2 часа

Най-големият капитал на всяка власт е доверието, заявява държавният глава по повод Деня на българската община и местното самоуправление

FT: САЩ помага на Украйна да атакува руски енергийни обекти

FT: САЩ помага на Украйна да атакува руски енергийни обекти

Свят Преди 3 часа

Съединените щати участват тясно във всички етапи на планирането, съобщава статия във в. Financial Times

Сблъсъците при протестите в Мадагаскар в края на миналия месец

Президентът на Мадагаскар предупреди за опит за преврат

Свят Преди 3 часа

Изявлението му идва ден след като армейско подразделение, известно като CAPSAT, осъди употребата на сила от силите за сигурност при справяне с неотдавнашните протести

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

България Преди 4 часа

„Продължаваме с източването на водата от язовира, което се извършва бавно по съвет на експерти за безопасност на стената“, обясни кметът на Русе Пенчо Милков

Кейти Пети и Джъстин Трюдо

Новата двойка, за която всички говорят: Кейти Пери и Джъстин Трюдо

Любопитно Преди 4 часа

Двамата наскоро бяха забелязани да се целуват на разкошната яхта на певицата

Косово избира: Местен вот мери доверието след 8 месеца криза

Косово избира: Местен вот мери доверието след 8 месеца криза

Свят Преди 5 часа

На изборите косовските гласоподаватели ще избират кметове на общини и общински съветници в 38-те общини на страната

„Беше забавна чак до края“ - близък на Даян Кийтън разкрива как е живяла последните си дни

„Беше забавна чак до края“ - близък на Даян Кийтън разкрива как е живяла последните си дни

Свят Преди 5 часа

„Тя живя точно така, както искаше,“ казва източник пред списание PEOPLE

АМ „Тракия“

Внимание! Спират движението по АМ „Тракия“ към София 4 пъти следобед: вижте часовете

България Преди 5 часа

От АПИ апелират шофьорите да предвидят повече време за пътуване

Мон Дьо и Нети

Нети разкрива: Защо умишлено се „загрозявах“ и тайната за моето осиновяване

Любопитно Преди 5 часа

Актрисата говори за драмата с осиновяването си, „красивата лъжа“ за детството и години борба с етикета „жената на Дони“

Кирил Домусчиев

Кирил Домусчиев: КНСБ взривява диалога с драстични данъци за бизнеса

България Преди 6 часа

Председателят на УС на КРИБ коментира исканията на КНСБ за драстично увеличаване на данъчната тежест върху българския бизнес

Експерт: Зарази след порои, COVID и грип идват, ваксинирайте се

Експерт: Зарази след порои, COVID и грип идват, ваксинирайте се

България Преди 6 часа

За натрупаният боклук на места в София д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в университета в Берн заяви, че „Единични струпвания на боклук за седмица-две не са фатални“

Откраднатото жито на Украйна

Откраднатото жито на Украйна

Свят Преди 7 часа

Украинските земеделци се чувстват окрадени и настояват за по-голям натиск върху Русия