Ия ямски фундаменталисти, прикрити зад фондация с невинното име "Благотворителни проекти", няколко години са насаждали омраза на религиозна основа в Бургас, съобщава кореспондентът на БГНЕС в града.

Сектата, действала методично сред ромското население в кварталите "Победа" и "Меден рудник", била разкрита случайно, в хода на наказателно дело в Бургаския окръжен съд (БОС).

По време на процес от миналата година за проповядване на етническа нетърпимост към християните станало ясно, че обвиняемите били финансирани от фондацията.

Делото срещу нея е образувано по искане на Окръжната прокуратура в Бургас през януари т.г. На 12 септември БОС излезе с решение да заличи от съдебните регистри "Благотворителни проекти".

Един от мотивите на магистратите е, че фирмата на практика била структура на ливанското сунитско ислямистко движение "Ал Хабаш", което стана популярно по време на гражданската война в Ливан през 80-те години.

Освен това съдът приема, че извършваната от лидерите на асоциацията дейност е против сигурността на Република България, изразяваща се в опити за нарушаване на религиозния и етнически мир в страната.

"Благотворителни проекти" е регистрирана в Бургас през 2003 г. Седалището на фондацията е на адрес в жк "Зорница", според справка в "Дакси", където обаче от 1996 г. живее семейството на бившия общински съветник и собственик на първата в града частна поликлиника Зиад Ел Масри.

"Давате ли си сметка в какъв филм ме вкарвате? Откакто съм излязъл от затвора миналата година, не искам за мен да се пише нито добро, нито лошо. Изолирал съм се от всички, с изключение на семейството, работя до 16 ч., след което се прибирам вкъщи.

Нямам публични изяви, скъсал съм окончателно с политиката, единственото, което искам, е спокойствие. И да си стабилизирам разклатеното здраве от тежките емоционални трусове, които прешивах през последните години.

Платих достатъчно за митническата афера, в която бях забъркан и натопен преди 12 години", бе спонтанната реакция на ливанеца Ел Масри.

Преди повече от пет години негов състудент, също родом от Ливан, го запознал с друг техен сънародник, който си търсил квартира в Бургас. "Предложих му апартамента в "Зорница", който е на името на жена ми и в който вече не живеехме. Този човек ми предплати наем за три месеца, след което повече никога не го видях", разказва той.

Мистериозният мъж се казва Мохамед Ахмед Шехими, има постоянен адрес в Пловдив. Правихме няколко опита да го призовем на делото, пратихме му призовки на адреса на фондацията в Бургас, както и на този в Пловдив. Той обаче така и не се яви, каза наблюдаващият прокурор Станимир Христов.

Съседи на Ел Масри потвърдиха вчера думите му. В апартамента поне от четири години никой не живее, твърди жена от жилището точно срещу неговото. Хората виждали там да влизат бизнесмена или близките му, но много рядко. Не си спомнят да са засичали там непознати мъже.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Германия арестува терористи от "Хамас"

Германия арестува терористи от "Хамас"

Свят Преди 8 минути

При операцията са иззети оръжия и боеприпаси

Френски войници претърсват свързан с Русия танкер

Френски войници претърсват свързан с Русия танкер

Свят Преди 14 минути

Прокуратурата в Брест започна дело срещу екипажа за „отказ от съдействие“

Едно от Смолянските езера пресъхна

Едно от Смолянските езера пресъхна

България Преди 2 часа

Повечето животински и растителни видове, които се срещат в тези езера, са по-редки

Макрон не е фен на идеята за "стена от дронове" на ЕС

Макрон не е фен на идеята за "стена от дронове" на ЕС

Свят Преди 2 часа

Дебатът подчертава разликите между страните на първа линия в ЕС и тези, по-отдалечени от руските и украинските граници

Пълна доминация на NOVA в първия месец от есенния сезон

Пълна доминация на NOVA в първия месец от есенния сезон

Любопитно Преди 2 часа

Развлекателните праймтайм формати, новините и публицистичните предавания са със значителна преднина пред втората телевизия в класацията

Гуцанов: Възрастта за пенсиониране не трябва да се увеличава

Гуцанов: Възрастта за пенсиониране не трябва да се увеличава

Свят Преди 2 часа

В България средната продължителност на живота е една от най-ниските

Можете да живеете безплатно на гръцки остров, но при едно условие

Можете да живеете безплатно на гръцки остров, но при едно условие

Любопитно Преди 3 часа

Кандидатстването е отворено за престой през 2026 г. на остров Сирос, столицата на Цикладите

Какво наистина се случва вътре в турска баня?

Какво наистина се случва вътре в турска баня?

Любопитно Преди 3 часа

Хамамът е място с многовековна история, със собствени традиции и правила

Автобус пропадна в канавката на магистрала "Тракия"

Автобус пропадна в канавката на магистрала "Тракия"

България Преди 3 часа

Шофьорът е турски гражданин

<p>ЕС трябва да бъде отбранителна сила, а не само търговски блок</p>

Премиерът на Финландия: ЕС трябва да бъде отбранителна сила, а не само търговски блок

Свят Преди 3 часа

"Ние сме загрижени, аз съм много загрижен, и сега е моментът да се действа,“ заяви Петери Орпо

Неочаквана визия: Кейт Мидълтън с каубойска шапка и тиара на мач по ръгби

Неочаквана визия: Кейт Мидълтън с каубойска шапка и тиара на мач по ръгби

Любопитно Преди 3 часа

Принцесата на Уелс се появи с неочаквана украса по време на срещата си с английския женски отбор по ръгби

Комуникационният срив на Урсула фон дер Лайен

Комуникационният срив на Урсула фон дер Лайен

Свят Преди 3 часа

Критиците на председателката на Европейската комисия обвиняват нейния стил на управление за редица медийни грешки

Националният гаранционен фонд подкрепи над 5000 МСП с кредити за 1,4 млрд. лв. и одобри заявки за 2,3 млрд. лв. за следващите три години

Националният гаранционен фонд подкрепи над 5000 МСП с кредити за 1,4 млрд. лв. и одобри заявки за 2,3 млрд. лв. за следващите три години

Пари Преди 3 часа

Дружеството отчита рекордна в историята година в подкрепата си за малкия бизнес

Колоездачи откриха изчезнала жена, скитаща се полугола и кървяща

Колоездачи откриха изчезнала жена, скитаща се полугола и кървяща

Свят Преди 3 часа

"Беше уплашена и много предпазлива. Отне около половин час, преди да започне да говори“

Колко тежи човешката душа – теорията за 21 грама

Колко тежи човешката душа – теорията за 21 грама

Любопитно Преди 3 часа

Теорията за 21 грама е хипотеза на д-р Дънкан Макдугъл, който предполага, че човешките души имат маса

Кремъл заплаши европейските лидери с преследване

Кремъл заплаши европейските лидери с преследване

Свят Преди 3 часа

Песков: В руския език наричаме това просто кражба