70-годишна българка от Хасково е починала в Мека, където е била на поклонение, съобщиха от Външно. Тя е била отведена в болница, след като й прилошало, но лекарите не успели да я спасят.

МвНР е уведомено за случая от групата български мюсюлмани, които са били на поклонението заедно с жената.

Междувременно стана известно, че мюсюлмански поклонници, смазани от тълпата при изпълнението на символичния ритуал "замеряне на Сатаната с камъни" в долината Мина, са 363.

Данните от четвъртък бяха обобщени официалния представител на саудитското вътрешно министерство ген.-майор Мансур ат Турки.

Според него в саудитски болници в момента са само 45 пострадали при инцидента, а са идентифицирани тленните останки на 203 души - 118 мъже и 85 жени.

Подобни инциденти се случват често по време на ежегодния хадж въпреки предохранителните мерки, взети от властите в страната домакин.

Конкретно за тазгодишния случай саудитските власти сочат като причина автобусите, които превозвали багажа на поклонниците върху покривите си, обяснява РФИ-България (RFI.bg). Този багаж изпопадал сред тълпата, предизвиквайки блъсканицата. 

Индонезийски религиозен водач от своя страна упреква африканските държави, че не са изпълнили заповедите с цел избягването на прииждането на твърде много хора на мястото на поклонението в Мина.

Именно това събиране на прекалено много хора е проблем, който изниква всяка година там, обяснява пред френското радио Слиман Зегидур, автор на много трудове върху поклонението в Мека:

"Мина е долина, обкръжена от планини и представлява нещо като коридор, дълъг около 2 км. Именно на тези 2 км трябва да се струпат 2,5 млн. поклонници в продължение на три дни.

Но защо непрекъснато стават тези инциденти? Защото хаджът изисква ритуалите да бъдат изпълнени от всички поклонници едновременно, и то на едно и също място.

Така че на 2 км, заобиколени от планини, има три каменни колони на разстояние 500 м една от друга. Те показват местата, където се е появил Сатаната, за да накара Авраам да се откаже от изпълнението на Божията воля да принесе в жертва сина си.

Поклонниците трябва да се отправят към тези колони и да ги замерят с малки камъни. Представете си обаче 2,5 млн. души на по-малко от 2 км, които се целят в трите плочи. Достатъчна е и най-малката проява на паника, за да стане катастрофа и именно това се случва всяка година."

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Трифонов: Две служителки на МЗ са били нападнати при опит да напуснат парламента</p>

Слави Трифонов: Две служителки на МЗ са били нападнати при опит да напуснат парламента

България Преди 7 часа

Той отбелязва, че служителките нямат отношение към протеста

Около 1250 цивилни все още остават в Покровск

Около 1250 цивилни все още остават в Покровск

Свят Преди 8 часа

В последните седмици в Покровск се водят боеве между украинските и руските сили

Военен преврат в Гвинея Бисау - президентът Ембало е арестуван

Военен преврат в Гвинея Бисау - президентът Ембало е арестуван

Свят Преди 9 часа

Днешните събития се разиграват в момент, когато се очакваха резултатите от състоялите се в неделя президентски и парламентарни избори

Макрон на ключова среща в Китай

Макрон на ключова среща в Китай

Свят Преди 9 часа

Макрон ще се срещне със Си Цзинпин "в съответствие с желанието за поддържане на постоянен и взискателен диалог с Китай"

Съдия свали обвиненията срещу Тръмп за намеса в изборите в Джорджия

Съдия свали обвиненията срещу Тръмп за намеса в изборите в Джорджия

Свят Преди 10 часа

Адвокатът на Тръмп Стив Садоу, похвали отхвърлянето на обвиненията, заявявайки, че делото никога не е трябвало да бъде завеждано

Полша реагира на решението на ЕС за еднополовите бракове

Полша реагира на решението на ЕС за еднополовите бракове

Свят Преди 10 часа

Туск каза, че "никой няма да ни налага нищо по този въпрос"

Кремъл: Информационни течове саботират мирните преговори

Кремъл: Информационни течове саботират мирните преговори

Свят Преди 11 часа

Песков допълни, че постигането на мирно уреждане на конфликта в Украйна в момента е от първостепенно значение

На второ четене: Бюджетната комисия прие план-сметките на НЗОК и ДОО за 2026 г.

На второ четене: Бюджетната комисия прие план-сметките на НЗОК и ДОО за 2026 г.

България Преди 12 часа

Това се случи след скандали и блокада на заседанието

<p>Станков: В България има достатъчно горива, за разлика от Сърбия</p>

Жечо Станков: В България има достатъчно горива, за разлика от Сърбия

България Преди 12 часа

Той не вижда проблем дерогацията за “Лукойл” да бъде удължена

Европрокуратурата разби голяма схема за ДДС измами за над 78 млн. евро

Европрокуратурата разби голяма схема за ДДС измами за над 78 млн. евро

Свят Преди 12 часа

Арестите и претърсванията бяха извършени съвместно от офисите на Европейската прокуратура в Загреб и Венеция

<p>Кац предупреди, че няма да има &quot;спокойствие&quot; в Ливан</p>

Кац предупреди, че няма да има "спокойствие" в Ливан без сигурност за Израел

Свят Преди 12 часа

До изявлението се стига, след като през последните седмици Израел засили военните си операции в Ливан

От утре: Revolut спира да обработва левови преводи

От утре: Revolut спира да обработва левови преводи

България Преди 13 часа

Банката вече е информирала клиентите си чрез първоначално уведомление за прехода към новата валута

Расте броят на жертвите на смъртоносния пожар в Хонконг

Расте броят на жертвите на смъртоносния пожар в Хонконг

Свят Преди 13 часа

Около 700 жители са били евакуирани и настанени във временни центрове

Откриха нов начин за отслабване

Откриха нов начин за отслабване

Любопитно Преди 13 часа

Ензимът HSL стартира разграждането на мазнините, когато организмът се нуждае от енергия – например при гладуване или стрес