С илният икономически растеж, в съчетание с увеличаващия се недостиг на работна ръка, е довел до повишаване на заплатите в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), сочат данните на статистическата служба на ЕС "Евростат", цитирани от БТА.

Заплащането в новоприетите страни членки на ЕС се е повишило с до 30% през третото тримесечие, което породи опасения за конкурентоспособността на региона и страхове от прегряване на икономиките на страните от ЦИЕ.

Повишаването на заплатите се дължи на големия брой квалифицирани работници от ЦИЕ, напуснали страните си за по-добре платена работа в западните държави, както и на липсата на гъвкавост на пазара на труда, която прави трудно намирането на персонал в някои страни от региона.

Цената на труда започна да се повишава и в България и Румъния, които последни се присъединиха към ЕС през януари тази година.

Увеличението на заплатите в България изпревари по темпо икономическия растеж с над 6% през последните три години, а през третото тримесечие трудовото възнаграждение се повиши с 16,3%.

Междувремeнно цената на труда в Румъния отчете скок от 23,2% на фона на непрестанното ускоряване на икономическия растеж през последните години.

Според прогнозите тази и следващата година растежът на румънската икономика ще достигне 5%.

Най-голямо увеличение на номиналното почасово заплащане в ЕС бе отчетено в трите Балтийски държави. През третото тримесечие заплатите в Латвия са нараснали с 30%, докато в Естония и Литва са се повишили с близо 20%.

Сред 13-те страни членки на еврозоната цената на труда се е увеличила средно с 2,5%, като най-слабото повишение - 0,9%, е било отчетено в Германия, най-голямата европейска икономика.

Така този икономически показател в Германия доведе до задържане на средния растеж на заплатите в еврозоната.

Трудовото възнаграждение в Полша, най-голямата икономика в Централна Европа, се е увеличило с 11,9% през третото тримесечие.

Това се дължи на прилива на чуждестранни инвестиции в новите страни членки на ЕС след подписването на договорите им за членство през май 2004 г. Въпреки всичко заплатите дори и в най-напредналите държави от ЦИЕ все още представляват малка част от трудовото възнаграждение в Западна Европа.

Евтината висококвалифицирана работна ръка в страните от ЦИЕ се смята от анализаторите за един от основните фактори, привличащи чуждестранни инвестиции, които миналата година са били общо над 30 млрд. евро.

Освен че представляват заплаха от инфлация и потенциални повишения на лихвените проценти, данните за почасовото заплащане в страните от ЦИЕ подхранват и опасенията, че инвеститорите ще потърсят по-евтини дестинации за инвестиции още по-далеч на Изток. Те включват Украйна, а също така Китай и Индия.

Евродепутатите приеха на второ четене бюджета на ЕС за 2008 г., с което приключи годишната процедура по приемането на бюджета, информира БГНЕС.

Парламентът гласува 120 млрд. евро, което се равнява на 0,96% от брутния национален доход (БНД) на ЕС и е с 5,7% повече в сравнение с миналата година.

Депутатите гласуваха сателитната система "Галилео" и Европейския технологичен институт да бъдат финансирани от Общността. Общата сума предвидена за двата проекта е 3,7 млрд. евро до 2013 г.

За Общата външна политика и политика на сигурност ще бъдат отделени общо 285 млн. евро от бюджета на ЕС, което представлява увеличение от 125 млн. евро в сравнение с 2007 г.

Парламентът подкрепи двойно увеличение на бюджета на европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници (FRONTEX). Така сумата, отпусната за агенцията в бюджета, е 70 млн. евро.

В бюджета за 2008 г. за първи път в историята на ЕС ще бъде отделена най-голяма сума за финансиране на растежа и създаването на нови работни места, а не както обикновено - за земеделие.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Второ земетресение бе регистрирано в Япония в рамките на часове

Второ земетресение от 5,9 разтърси Япония, този път край Хокайдо

Свят Преди 28 минути

Сеизмичната активност в страната продължава, за момента няма опасност от цунами

Верижна катастрофа на АМ „Тракия“ край Стара Загора

Верижна катастрофа на АМ „Тракия“ край Стара Загора

България Преди 48 минути

Четири автомобила се сблъскаха на 166-ия километър в посока София, движението в района остава нормално

Зеленски разкри подробности около разрива в отношения си с Михайло Федоров

Зеленски разкри подробности около разрива в отношения си с Михайло Федоров

Свят Преди 2 часа

Президентът разкри подробности около уволнението на военния министър, финансовия дефицит от 27 млрд. долара и намаляващите доставки на системи "Пейтриът"

Путин: Русия няма да се примири с неонацизма в Украйна

Путин: Русия няма да се примири с неонацизма в Украйна

Свят Преди 2 часа

Руският президент обвини Киев в героизация на нацистки фигури и засегна проблема с горивата в Русия

Бунт в център за мигранти край Серес; 35 души избягаха след сблъсъци с полицията

Бунт в център за мигранти край Серес; 35 души избягаха след сблъсъци с полицията

Свят Преди 2 часа

Властите са арестували 17 от избягалите, а мащабната операция по издирването на останалите продължава

Трагедията на Хейдън Пенетиър и „проклятието“ на сериала „Герои“

Трагедията на Хейдън Пенетиър и „проклятието“ на сериала „Герои“

Любопитно Преди 2 часа

Кончината на 36-годишната Хейдън Пенетиър отново насочи вниманието към съдбата на актьорския състав от хитовата драма от 2000-те години. Болести, токсичност на работното място, фалити и тежки разводи съпътстват звездите след края на сериала

Зеленски: Путин запазва намеренията си за офанзива към Киев и Чернигов

Зеленски: Путин запазва намеренията си за офанзива към Киев и Чернигов

Свят Преди 3 часа

Киев обяви готовност за преговори за прекратяване на ударите срещу енергийната и селскостопанската инфраструктура

11-годишно дете е с опасност за живота след падане с електрическа тротинетка край Берковица

11-годишно дете е с опасност за живота след падане с електрическа тротинетка край Берковица

България Преди 3 часа

Пострадалото момче е със счупен череп и е транспортирано по спешност в болница "Пирогов" в София

Иранският президент призна, че страната преминава през "много трудности"

Иранският президент призна, че страната преминава през "много трудности"

България Преди 3 часа

Иранското правителство продължава да е изправено пред протести и недоволство заради икономическата ситуация

Холивуд се сбогува с актриса от Gilmore Girls и La La Land

Холивуд се сбогува с актриса от Gilmore Girls и La La Land

Свят Преди 4 часа

Ливайн започва професионалната си актьорска кариера около 50-годишна възраст и участва в десетки сериали и филми

Скот Каан на 50: Филмите, сериалите и каузите на холивудската звезда

Скот Каан на 50: Филмите, сериалите и каузите на холивудската звезда

Любопитно Преди 4 часа

Синът на Джеймс Каан изгражда собствена кариера с роли в „Бандата на Оушън“ и „Хавай 5-0“

Украински дронове поразиха втори склад на „Озон“ в Русия

Украински дронове поразиха втори склад на „Озон“ в Русия

Свят Преди 4 часа

Над 300 души са евакуирани, а работата в логистичния център в Оренбургска област е спряна

Мъртва риба по поречието на река Одер в района на Брисков-Финкенхерд, Източна Германия

Тонове мъртва риба изплуваха в полски канал заради отровно водорасло

Свят Преди 5 часа

Рибата умира в Гливицкия канал, а властите спряха два шлюза, за да ограничат разпространението на водораслото

Володимир Зеленски

Володимир Зеленски: Русия планира да мобилизира още 300 000 души след септемврийските избори

Свят Преди 6 часа

Украинският президент смята, че Москва може да мобилизира още стотици хиляди мъже и през 2027 г.

Възстановено е движението на АМ "Тракия" в посока София

Възстановено е движението на АМ "Тракия" в посока София

Свят Преди 6 часа

Движението между 26-и и 27-и километър бе временно ограничено заради запалена растителност

КРС, Комисия за регулиране на съобщенията

Бившият шеф на КРС за заглушителя в „Драгалевци“: Само GPS сигналът е бил заглушен

България Преди 6 часа

Мобилните комуникации и Wi-Fi са работили нормално, докато GPS сигналът е бил смутен